Menu

PİZZA, MAKARNA VE ŞARAP ÜLKESİ İTALYA

PİZZA, MAKARNA VE ŞARAP ÜLKESİ İTALYA

İtalya denilince aklınıza ‘Godfather’ filmi, Toscana şarapları ve eğik Pisa kulesi geliyorsa, siz de bu farklı ve renkli ülkeyi sadece televizyondan ve sinemadan tanıyor olmalısınız. Oysa tarih kokan sokakları, renkli karnavalları ve dünyaca ünlü mutfağıyla İtalya, filmlerden tanıdığınızın çok ötesinde güzellikler sunuyor. Bu hafta sizleri lezzetin tarihe dokunduğu o ülkeye götürüyoruz.


Aşk Çeşmesi’nden 10 dakika uzaklıktaki merdivenlerin 138 basamağı var. 1723 yılında yapılmış İspanyol merdivenleri zamanının Avrupa’daki en uzun merdivenleriymiş.

İtalya’da Colosseum’u gezerken yıllar önce gladyatör savaşlarının yapıldığı bu arenanın büyüsüne kapılacak, İspanyol merdivenlerinden tırmanırken kendinizi kraliyet zamanlarındaki kral ya da kraliçeler gibi hissedeceksiniz. Aşk Çeşmesi’ne para atıp dilek dilerken ağzınızda biraz önce yediğiniz enfes pizzanın tadı olacak. İtalya turumuza mutlaka gezmeniz gereken şehirlerle başlamaya ne dersiniz? Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici gibi büyük sanatçıların yaşadığı bir ülkeden mutlu anılarla ayrılacağınız muhakkak.

VENEDİK
Venedik, İtalya’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Küresel ısınma sonucu gittikçe yükselen su seviyesinin artmasıyla birlikte, belki de bir süre sonra tamamen sular altında kalacak. Gondollar, köprüler, kanallar ve karnavalları ile büyüleyici bir atmosfere sahip bu su şehrinde, 117 su kanalı ve 400 köprülü su labirenti bulunuyor. Gondolla çıkacağınız bir tur bu şehri yakından tanımanıza ve güzelliğinden büyülenmenize yetecek. Altından geçtiğiniz köprülerin güzelliğine hayran kalacak ve fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz.

St. Marco Meydanı: Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan St. Marco Meydanı, etrafta uçuşan güvercinleriyle biliniyor.

Dükler Sarayı: Venedikliler için manevi değeri çok yüksek olan Dükler Sarayı, güç ve ihtişam sarayı olarak adlandırılıyor. Avlusu sanat eserleri ve heykellerle süslü.

Campanile (Çan Kulesi): Kuleleriyle de göz dolduran Venedik’in en önemli kulesi, 99 metre yüksekliğindeki Campanile (Çan Kulesi). Gondolla gezerken aşağıdan gördüğünüz şehri kuleye çıkarak kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Aşk Çeşmesi’nin genel ifadesi ‘deniz’dir. Deniz kabuğu şeklinde bir at arabası, arabayı çeken denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı, görünümün konusunu oluşturmaktadır.

FLORANSA
Her ne kadar zeytinyağı, parmesan peyniri ve ünlü butikleri çağrıştırsa bile aslında Floransa tam anlamıyla bir katedral şehridir. Bu katedraller İtalya’nın her yanına yayılmış durumdadır. Kentin merkezindeki en önemli meydan Signoria Meydanı, bunun ortasında Neptün Çeşmesi bulunuyor. Neptün Çeşmesi’nin ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında denizkızları ve deniz tanrıları bulunuyor. Kentin en önemli kilisesi, yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fiore’dir. Katedralin kubbesi mimarlık harikası olarak kabul ediliyor ve hemen hemen her Floransa fotoğrafında yer alıyor.

Santa Maria Del Fiore (Dom)
Katedrali: Bu katedral, İtalya bayrağının renklerinden ilham alınarak yapılmış. Mermerlerindeki zümrüt yeşiller dikkat çekiyor. Katedrale ulaşmak için yüzlerce basamak tırmanmanız gerekiyor. Ancak, sonunda bir yanınızda katedral, bir yanınızda Floransa manzarasını görünce yorgunluğunuz yerini keyfe bırakıyor.

BOLOGNA
Ortaçağ şehri Bologna, kızıl kiremitli çatılarıyla İtalya turunun en önemli duraklarından biri olmayı başarıyor. İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Bologna, verimli topraklarıyla İtalya’nın meyve ve sebze deposu olma özelliğini taşıyor.

TOSCANA BÖLGESİ
Üzüm bağları, verimli toprakları, Rönesans dönemine ait ünlü eserleriyle Toscana gurmelerin gastronomi seyahati için ilk tercih ettikleri bölgeler arasında yer alıyor. İlk tercihleriyse Toscana’nın tarihi bağ evleri.

Üzüm bağları, verimli toprakları, Rönesans dönemine ait ünlü eserleriyle Toscana, gurmelerin gastronomi seyahati için ilk tercih ettikleri bölgeler arasında. İlk tercihleriyse Toscana’nın tarihi bağ evleri. Aynı zamanda termal sularıyla da ünlü Toscana’da, farklı kültürlere ait tatları deneyimlemek de mümkün. Öğle yemeğinizi Montepulciano’nun ünlü şarapları eşliğinde alırken, günün geri kalan kısmını Pienza ve Montelcino kasabalarını görerek değerlendirebilirsiniz. Bölge, muhteşem İtalyan mutfağının birbirinden eşsiz yemekleri ve mükemmel Brunello di Montalcino şarapları ile de ünlü.

PİSA KULESİ
Pisa Kulesi, Pisa şehrinin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak inşa edilmiş. İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Mucizeler Meydanı’nda yer alan kule (Piazza dei Miracolide), 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi olma özelliğini taşıyor. Pisa Kulesi 56 metre yüksekliğinde. Zemin yapısının yumuşaklığı yüzünden, her 100 yılda bir 7 cm güneye doğru eğiliyor. Kulenin şu andaki eğimi 5.5 derece. Mussolini zamanında kulenin düzeltilmesi için temele beton dökülmüş ancak kule daha da çok gömülmüştür. 1990 yılından 2001 yılına kadar yapılan bakım çalışmaları sonunda Pisa Kulesi’nin güneye doğru eğrilmesi durdurulmuştur. Kulenin daha 300 yıl yıkılmadan duracağı tahmin ediliyor.

pisa-kulesiMİLANO
Alışveriş için tercih edilen bir şehir olan Milano; alışveriş mağazaları, lüks kafeleri ve keyifle içebileceğiniz bir bardak şarap ve güzel manzarasıyla mutlaka rotanızda olmalı. Dünya modasının önemli merkezleri arasında yer alan Milano, 1.5 milyonluk nüfusuyla çok zengin bir kültürel mirasa sahip. Roma ve Venedik’ten sonra İtalya turlarının en çok turist çeken şehri Milano; alışveriş turları ile şehre gelen turistlere indirimler sunuyor. Ünlülerin de akın ettiği mağazalarda, İstanbul’da 5 bin dolara satın alınan ürünleri, 300 dolara almak mümkün.

Gladyatörlerin kanlı dövüşlerine tanıklık eden Colosseum, büyük bir kısmı yıkılmış olsa da geçmişin asaletini günümüze taşıyor.

Mucizeler Meydanı’nda yer alan kule (Piazza dei Miracolide) 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi olma özelliğini taşıyor. Pisa Kulesi, 56 metre yüksekliğinde ve bitirildiği tarihten itibaren zemin yapısının yumuşaklığı yüzünden her 100 yılda bir 7 cm olmak üzere güneye doğru eğiliyor.

NE YESEK?
Napoli’de yenen pizza, İtalyan peyniri, şaraplar, makarnalar ve pastalarla donatılmış bir sofra, İtalyan mutfağının zenginliğini anlamanız açısından iyi bir örnek olabilir. Bu lezzetlerin arasında öne çıkansa, hiç şüphesiz ülkeyle özdeşleşmiş olan pizza. İtalya’da her şehirde bulabileceğiniz pizzayı, Napoli’de yemenizi tavsiye ediyoruz. ‘Salsa di pomodoro’ yani sade soslu makarna, İtalya’nın en meşhur makarnası. Bunların dışında özellikle Barbera, Sicilya, Bardolino, Barolo ve Merlot şaraplarının tadına bakmalısınız. Tüm bunların dışında Arno Nehri’nin kıyısında Floransa usulü bifteğin ve İtalya reçellerinin tadına bakmadan dönmeyin.

ÜLKEDE ULAŞIM
Şehirler arası ulaşım için, metro ağını kullanabilirsiniz. Milano, Roma gibi büyük şehirlerde metroyu kullanarak çok daha ucuza yolculuk yapabilirsiniz. Şehrin merkezinde ise tren istasyonlarının çevresinde bulunan taksi durakları sayesinde çok rahatlıkla taksi bulabilirsiniz.

İTALYA’YA NASIL GİDECEKSİNİZ?
Pegasus Hava Yolları (212) 692 77 77 THY (212) 444 0 849

NE ALSAK?
İtalya, en ünlü tasarımcıların ve en ünlü butiklerin ülkesi. Valentino, Ferre, Ellesse gibi dünyaca ünlü İtalyan markalarını ülkesinden almak hiç şüphesiz keyifli olacaktır. Küçük butikleri Floransa’da, dünyaca ünlü moda evlerini Venedik’te ve hem küçük butik hem büyük mağazalar ve ünlü markaları Milano’da bulabilirsiniz. Güzel bir kumaş alıp yetenekli bir terzinin ellerinden çıkmış bir elbise giymek isterseniz, adresiniz Floransa’da bulunan ‘Tornabuoni Caddesi’ olmalı.

EĞLENCE ZAMANI
İtalya’nın her şehrinde bulunan gece kulüpleri, bar ve diskolarda oldukça eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Ancak İtalya’da gece dışarı çıkarken kıyafetlerinize biraz dikkat etseniz iyi olur. Gündüz gezip dolaşmak için rahat bir şeyler giyin, fakat gece dışarı çıkarken daha şık kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik