Menu

Gecesi ve gündüzü farklı şehir Beyrut

Gecesi ve gündüzü farklı şehir Beyrut

Beyrut tüm renkleri, eğlenceleri ve lezzetleriyle 70’lerin en çekici tatil şehirlerinin havasını yaşatıyor. ‘Doğunun Parisi’ Beyrut, Müslüman, Hıristiyan ve az sayıdaki Yahudi’nin bir arada yaşadığı etnik ve dinsel çeşitliliğe sahip bir şehir. Bir yandan savaşın izlerini taşıyıp, balkonlarda panjur yerine brandalar görseniz de, şehir bulvarlarını süsleyen lüks araçlar, renkli görüntüler oluşturuyor.

Beyrut’un en renkli gece hayatı Downtown bölgesinde yaşanıyor. Burada çok sayıda kafe ve restoranı bir arada bulmak mümkün. Fenikeliler zamanında önemli bir liman kenti olan Byblos’dan, bugün hâlâ Lübnan için önem taşıyan sedir ağaçları birçok ülkeye satılıp gemilerle taşınıyormuş. Ortadoğu’daki en önemli Roma yerleşimi kalıntısı olan Baalbek, Tanrı Baal‘a adanmış ve ‘Güneş Şehri’ adıyla anılıyor.

‘Doğunun Parisi’ Beyrut, Müslüman, Hıristiyan, Dürzü ve az sayıdaki Yahudi’nin bir arada yaşadığı etnik ve dinsel çeşitliliğe sahip bir şehir.

Saman rengi taşları ve mimarisiyle insanı büyüleyen Beyrut, lüks ARAÇLARI ve Hamra Caddesi’nde yer alan butikleriyle alışveriş, tarih ve kültürü aynı potada eritiyor. Şehirde göze çarpan bir diğer şey ise, kiliselerin görkemi. Çoğunlukla camilerin kapılarında görmeye alıştığımız Arapça harfler de, misafirleri selamlıyor. Kültür mozaiğinin belki de en renkli parçalarından biri olan bu durum, şehre farklı bir hava katıyor. Beyrut’taki nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olsa da, Hıristiyan kültürünün etkisi daha çok hissediliyor.


Tarihi yaşayan adresler
Beiteddine Sarayı
19. yüzyıl başında inşa edilen saray, İtalyan mimarlar tarafından yapılmış. Saray, huzur veren bahçesi ve avluları ile insanı dinlendiriyor. Bizans mozaiklerinin sergilendiği bir müze olarak düzenlenmiş iç mekanları, yüksek giriş ücretini hak ediyor. Ayrıca mermer işçiliğinin önemli bir örneği olan hamamı da görmeyi ihmal etmeyin.

Al-Bass Hipodromu
Sur yakınlarındaki Al-Bass arkeolojik bölgesinde yer alan hipodrom ve dünyadaki en büyük Bizans hipodromu. Oldukça etkileyici olan yapı, 480 metre büyüklüğünde. Lübnan kültürünün tarihle nasıl iç içe olduğunu gösteren önemli bir ayrıntı ise, geleneksel Sur Festivali sırasında hipodromun bugün bile kullanılıyor olması.

Baalbek
Ortadoğu’daki en önemli Roma yerleşimi kalıntısı olan Baalbek, Tanrı Baal’a adanmış ve ‘Güneş Şehri’ adıyla anılıyor. ‘Güneş Şehri’ adı ise Yunan ve Romalıların şehre Heliopolis adını vermesinden geliyor. Kalıntılar savaşlar ve depremlerden ötürü, büyük oranda tanınmaz hale gelmiş. Ancak yine de, ayakta kalmayı başaran, Jüpiter-Baal Tapınağı, Büyük Mahkeme ve Baküs Tapınağı’nı mutlaka görün.


Byblos / Jbail
Byblos, Beyrut kentinin kuzeyinde yer alan antik bir Fenike liman kenti. Şu anki Arapça adı Jbail olan kentin tarihinin kesin olarak bilinmemekle birlikte yedi bin yıl öncesine kadar uzandığı tahmin ediliyor. Yedi bin yıllık Byblos şehrine giderken Lübnan’ın karakteristik doğasını daha iyi anlıyorsunuz. Tepeleri sislerle örtülü dağların eteklerine kondurulmuş uzun boylu apartmanlar birer anıt gibi duruyor. Burada yer alan dev mağara mutlaka ziyaret edilecek yerler listenizde olmalı. Byblos’ta dikkate değer adreslerden biri Eddesands Hotel’in sahili, diğeri ise, şehrin çarşısı Souks bölgesi. Bu bölge adeta bir bedesteni andırıyor. Sevimli turistik eşya satan dükkanlar bulunuyor. Ama yine de hediyelik eşya seçenekleri son derece sınırlı. Baharat severler için civarda bol miktarda baharatçı bulmak mümkün. Byblos limanında birkaç tane iyi restoran var. İçlerinde en dikkat çekicisi Pepe’ye ait balık restoranı. Asma yaprakları altına atılmış masalarda Byblos Kalesi tüm görkemiyle karşınızda yükseliyor.

Beyrut’ta Gece Eğlence Demek
Beyrut’ta gece saatleri eğlenceyle eş anlamlı bir hale gelmiş durumda. Gece eğlenmeye çıkmayana adeta ceza uygulanıyor. Eğlence ve çılgınlıkta İstanbul’un ünlü kulüplerini aratmayan White, bu mekanlardan biri. Bir binanın terasında yer alan kulüpte müzik gecenin ilerleyen saatlerinde hızlanıyor. Beyrut’un üst zümresini burada görmek mümkün. Bunun dışında Eight, El Palador, Karaoke of Beirut ve Le Pelais eğlenmek için önerilecek diğer adresler arasında. Büyük Ömeri Camii’nin olduğu Downtown bölgesi ise Beyrut’un kalbi. Eğlenceli kafeler ve restoranlar bu noktada konumlanmış durumda.

Yemekte Baharat Etkisi
Baharat ve sarımsak Beyrut yemeklerinde o kadar öne çıkıyor ki bazı yemeklerin tadını engelleyecek kadar fazla olabiliyor. “Salatamı ben yapmalıyım, marullar iri iri doğranmalı, domatesler kuşbaşı olmalı” diyenlerdenseniz, Beyrut tam size göre. Çünkü restoranlarında salata malzemeleri sofraya kocaman ve derin bir tabakta, kesilmemiş olarak geliyor. Mezeler arasında ise baharatlı minik sucuklar öne çıkıyor. Ayrıca Byblos’taki Eddesands’ta, derin bir kasede nohut taneleriyle süslü humus, bir diğer lezzetli meze alternatifi. Lezzet turu kapsamında birçok seçkin restoranın bulunduğu İngiliz Caddesi’ni dolaşmalısınız. Yeni lezzetlere açık olanlar Abd El Wahab’ın mönüsünde bulunan çiğ eti deneyebilir. Köftenin pişmeden önceki halini andıran yemek, damak tadıma uygun diyenleri bekliyor. Tatlılarda gül suyu kokusu hakim. Şam fıstığı, ceviz, Hindistan cevizi gibi çerezlerle süslü olan muhallebi mutlaka tadılmalı. Kurabiyeler ise fazla tatlı ve ağır gelebilir.


Beyrut’ta bunlara dikkat
• Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız ve Arapçanız yoksa, ineceğiniz durağı kaçırmamaya özen gösterin. Pek çok tabela sadece Arapça ve insan gideceği yeri bulmakta zorlanıyor.
• Lübnan karayolu sistemi oldukça gelişmiş bir ülke. Ancak dağ yolları genellikle uçurum kenarlarında ve eğer yükseklik korkunuz varsa, direksiyonu bir başkasına bırakmanız daha yerinde olacaktır.
• Hassas bir mideniz varsa suyu şehir şebekesinden değil, şişeden için.
• Kumarhaneleri ile de ünlü olan ülkede, paranızı kaybetmek istemiyorsanız kendinize hakim olun.

İlk Çağ’da, özellikle Roma döneminde dinsel bir merkezdi. Baalbek başlangıçta Tanrı Baal kültünün merkeziydi. Ancak Yunanlar, Baal’i Helios ile özdeşleştirdiklerinden kente Heliopolis adını verdiler. Downtown bölgesinde yer alan Büyük Ömeri Camii, Müslümanlar için son derece önemli bir yer. Beyrut’ta yaşanan çok dinlilik fotoğrafa rengarenk bir formda yansımış. Yedi bin yıllık tarihi Byblos Kalesi, Haçlılar’dan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi yapılar arasında yer alıyor. Kalenin içinde de pek çok tarihi yapı görmek mümkün oluyor.

Ulaşım
Middle East Airlines (Lübnan Hava Yolları)
Tel: 0212 248 22 41-42 / 248 37 23
Pegasus Havayolları: Tel: 444 0 737
THY: Tel: 0212 444 08 49

Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik