Menu

Bayrama yaraşır yakın rotalar

Bayrama yaraşır yakın rotalar

İlk günü 19 Ağustos Pazar gününe denk gelen bayram, her ne kadar salı günü bitse de siz bavullarınızı cuma gününden toplayıp beş günlük bir tatile çıkabilirsiniz. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan ve trafiğe takılmadan gidebileceğiniz tatil rotalarını sizler için belirledik. Bayramınız şeker tadında geçsin...

Erdinç YAPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KİLYOS

12083-gezi-1

Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos son zamanların gözde tatil yerleri arasında anılıyor. Diğer adı Kumköy olan Kilyos, adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor. Tarih ve denizin birleştiği bu güzel tatil beldesi, pek çok medeniyet tarafından kuşatılmış ve yönetilmiş olsa da şirin balıkçı köyü imajını hiçbir zaman kaybetmemiş. Kilyos’a şehirden özel aracınızla gidiyorsanız, yol boyunca size eşlik eden Belgrad Ormanları, seyahatiniz süresince içinizi rahatlatacak bir güzellik sunuyor. Yol üzerinde bulunan kır restoranları yeşil doğayla birlikte yaşayacağınız alternatifler arasında yer alıyor. Kilyos’ta hafta sonu tatili, deniz ve plaj keyfi, otel ve beach club’larda dinlence, günübirlik gezi, piknik, balık ve et mangal keyfi, kaliteli ve lüks restoranlarda deniz mahsulü veya et mönüleriyle akşam yemekleri, düğün organizasyonları, karting, paintball ve plaj partileri gibi pek çok fırsat da sizi bekliyor.
Kaleyi fethedin

12083-gezi-2Kilyos Kalesi

Kilyos’ta ilk göze çarpan tarihi yapı, Cenevizliler döneminden bugüne kalmış kale. Günümüzde askeri saha içinde kalan kale, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Kalenin ortasında yağmur sularını toplamak için yapılmış bir sarnıç bulunuyor. Kale içinde sekiz ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşmış anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5,4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabelada 1460 tarihi yazıyor. Çınarın altında bol bol fotoğraf çektirdikten sonra, buradaki diğer tarihi yapıları dolaşmaya devam edebilirsiniz. Bahsettiğimiz yapılar; İngilizlerin İstanbul’u işgal ettiklerinde Boğaz girişini kontrol etmek için yaptıkları binalar, kayıkhane, iskele, köprü ve çeşme. Sadece tarihi eserleriyle değil, plajlarıyla da dikkat çeken Kilyos, özellikle yaz aylarında verilen beach partileriyle pek çok yerden insan akınına uğruyor.
NEREDE KALINIR?
Yalı Otel
Adres: Plaj Yolu No: 55 Kilyos
Tel:0212 201 22 10-11-12-13


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik