Menu

Bayrama yaraşır yakın rotalar

Bayrama yaraşır yakın rotalar
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

İlk günü 19 Ağustos Pazar gününe denk gelen bayram, her ne kadar salı günü bitse de siz bavullarınızı cuma gününden toplayıp beş günlük bir tatile çıkabilirsiniz. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan ve trafiğe takılmadan gidebileceğiniz tatil rotalarını sizler için belirledik. Bayramınız şeker tadında geçsin...

Erdinç YAPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KİLYOS

12083-gezi-1

Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos son zamanların gözde tatil yerleri arasında anılıyor. Diğer adı Kumköy olan Kilyos, adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor. Tarih ve denizin birleştiği bu güzel tatil beldesi, pek çok medeniyet tarafından kuşatılmış ve yönetilmiş olsa da şirin balıkçı köyü imajını hiçbir zaman kaybetmemiş. Kilyos’a şehirden özel aracınızla gidiyorsanız, yol boyunca size eşlik eden Belgrad Ormanları, seyahatiniz süresince içinizi rahatlatacak bir güzellik sunuyor. Yol üzerinde bulunan kır restoranları yeşil doğayla birlikte yaşayacağınız alternatifler arasında yer alıyor. Kilyos’ta hafta sonu tatili, deniz ve plaj keyfi, otel ve beach club’larda dinlence, günübirlik gezi, piknik, balık ve et mangal keyfi, kaliteli ve lüks restoranlarda deniz mahsulü veya et mönüleriyle akşam yemekleri, düğün organizasyonları, karting, paintball ve plaj partileri gibi pek çok fırsat da sizi bekliyor.
Kaleyi fethedin

12083-gezi-2Kilyos Kalesi

Kilyos’ta ilk göze çarpan tarihi yapı, Cenevizliler döneminden bugüne kalmış kale. Günümüzde askeri saha içinde kalan kale, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Kalenin ortasında yağmur sularını toplamak için yapılmış bir sarnıç bulunuyor. Kale içinde sekiz ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşmış anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5,4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabelada 1460 tarihi yazıyor. Çınarın altında bol bol fotoğraf çektirdikten sonra, buradaki diğer tarihi yapıları dolaşmaya devam edebilirsiniz. Bahsettiğimiz yapılar; İngilizlerin İstanbul’u işgal ettiklerinde Boğaz girişini kontrol etmek için yaptıkları binalar, kayıkhane, iskele, köprü ve çeşme. Sadece tarihi eserleriyle değil, plajlarıyla da dikkat çeken Kilyos, özellikle yaz aylarında verilen beach partileriyle pek çok yerden insan akınına uğruyor.
NEREDE KALINIR?
Yalı Otel
Adres: Plaj Yolu No: 55 Kilyos
Tel:0212 201 22 10-11-12-13


KERPE

12083-gezi-3

Yeşil ve mavinin uyumunu güneye inmeden yaşama imkanı veren Kerpe, eski bir Ceneviz koyu ve doğal bir liman özelliğine sahip. İstanbul’a yakın olması sayesinde popülerliğini her geçen sene arttıran Kerpe, 2007 yılından bu yana turizm bölgesi olarak anılıyor. Bozulmamış yapısı, Akdeniz ve Ege’yi aratmayan denizi ve sırtını ormanlara dayamış manzarasıyla Kerpe, misafirlerine son derece tazeleyici bir hava sunuyor.

12083-gezi-4

Muhteşem kayalıklar
Karadeniz karakteri göstermeyen denizinin sığ ve durgun olması, Kerpe’yi özellikle çocuklu ailelerin gözbebeği haline getirmiş. Bu şirin tatil yerinin belki de tek sıkıntısı, geniş bir kumsala sahip olmaması. Keşifçi ruha sahip olanlar, tatlı suyla deniz suyunun birleştiği Sarısu’ya yürüyüş düzenleyebilir. Açık deniz özelliği olan Sarısu plajında geniş bir kumsal mevcut. Ayrıca yine burada bulunan ‘Kayalıklar Bölgesi’, Kerpe’ye gelen hemen herkesin uğradığı bir nokta. Bölgedeki kayaları ve taşları detaylı incelediğinizde, bunların dalgalarla yüzyıllar içinde doğal olarak bu hale geldiğini görüyorsunuz. Doğanın mucizesi kayalıklardan aşağıya ve içe doğru ilerlediğinizdeyse, çoğu kişinin bilmediği, Hz. Ali’nin ayak ve asa izi olduğu varsayılan izleri kayalıkların altındaki mağarada görebilirsiniz. Bu gezi tehlikeli olabileceği için yerel halktan rehberlik yardımı almanızda fayda var. Kerpe kayalıklarında bulunan ilginç mağaralar, tatilinde heyecan arayanları buraya çekebilir. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için ideal. Kaya tırmanışı, trekking, dalgıçlık, balıkçılık, hiking ve yüzme gibi uğraşlarla ilgileniyorsanız, Kerpe sizin için ayrı bir cazibeye bürünecek.
NEREDE KALINIR?
Nicomedia Club Kerpe
Adres: Paşa Ağzı Mevkii Kıncıllı Köyü Kerpe
Tel: 0262 561 24 44
Kerpe Otel
Adres: Motel Sok. No: 5 Kerpe
Tel: 0262 561 25 82-83


MAŞUKİYE
Bayram tatiliniz için en uygun ve yakın alternatiflerden biri de, Marmara’nın en güzel noktalarından birinde, Kocaeli Kartepe’nin eteğinde bulunan, cennet yeşiliyle ve alabalığıyla ünlü Maşukiye... Kulaktan kulağa yayılarak her geçen gün popülerliğini artıran belde, yazları ısınan doğayla birlikte tüm renkleri yaşamanızı sağlıyor. Maşukiye’nin kuruluşu, 1860’lı yıllarda Rus ihtilaline karşı Osmanlı sarayıyla ilişkiler kurmak amacıyla Maşukiye’ye Çerkez - Abaza asıllı bir grubun gelmesiyle olmuş. Çerkezlerin arasında gelen Murat Bey, 1862-1863 tarihinde Maşukiye’nin kurucusu olarak biliniyor.

12083-gezi-5

Doğa, lezzetle buluşuyor
Bölgede trekking ve doğa yürüyüşleri yapabilir, huzurlu bir tatilin tadına varabilirsiniz. Doğayla iç içe yürüyüşlerden hoşlanıyorsanız en doğal parkurlar Maşukiye’de sizi bekliyor. Buraya kadar gelmişken, bölgede bulunan alabalık restoranlarında kendinize ziyafet çekmeli ve kendinize güveç kabı almalısınız. Maşukiye mağaraları ve doyumsuz lezzetteki alabalıkları ile ünlü. Yöre; temiz havası, yeşilin yirmiden fazla tonunu görebileceğiniz yürüme parkları, şelale, çağlayan ve pınarları ile bir cennet bahçesi görünümünde.

12083-gezi-6

NEREDE KALINIR?
Bungalow Hotel Cansu
Adres: Soğuksu Mah. Maşukiye
Tel: 0262 354 38 98


MARMARA ADASI

12083-gezi-7

Yeşille mavinin kucaklaştığı kıyılar, denize uzanan etkileyici plajlar ve adanın kendine has dinginliği, bu güzel tatil yöresini öne çıkarmayı başarıyor. Dünya üzerinde rutubet içermeyen sayılı adadan biri olan Marmara Adası, aynı zamanda temiz havası ve bol oksijeniyle tatilcilere yenilenme fırsatı sunuyor. Rutubeti adını aldığı mermerlere aktaran adanın temel geçim kaynağıysa, balıkçılık.

12083-gezi-8

Kiliseler ve köyler
Hemen her gün İstanbul’un o kendisine has gürültüsünü yaşayan biriyseniz, bu adanın dinginliğine alışmanız biraz zaman alabilir. Ancak gün batımını izlediğinizde ve temiz havayı ciğerlerinize doldurduğunuzda, bu adanın keyfini çıkarmaya başlayacaksınız. Adanın en yüksek yeri Radar Tepe olarak da bilinen İlyas Tepe, adeta denize kafa tutarcasına yükselişi, vahşi ve sarp görüntüsü, denizi ve denizle kaynaşmış insanıyla özel bir konum ve niteliğe sahip. Doğal güzelliği bozulmamış olan adada; zeytin, fıstık, ceviz ve çınar ağaçları bir arada bulunuyor. Ciğerlerini ve zihnini temizlemek isteyenler hafta sonlarını burada geçirmeyi tercih ediyorlar. Adada yer alan bir diğer köy olan Çınarlı Köyü, isminden de anlaşılacağı gibi yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ayakta kalmayı başaran, tarihi eser niteliğindeki çınarlarıyla ünlü. Köyün Rumlar zamanındaki bağları, badem ve zerdali ağaçları çok yakın zamana kadar korunmuş. Ancak balıkçılığın ilerlemesiyle birlikte geri planda kalmış. Köy, ince kumlu sahil şeridine sahip, temiz ve berrak deniziyle sakin ve doğayla baş başa bir tatil garantisi veriyor. Gündoğdu Köyü, dantel gibi koylar üzerine kurulmuş. Küçük ve şirin bir balıkçı köyü olan bu yer, tarihi evleri ve sokak çeşmeleriyle mistik bir havaya sahip. Yakın zamana kadar Rumların oturduğu adada 36 kilise ve manastır var. Bunlardan bazıları iyice harap durumda ve sadece kalıntıları görülebiliyor. Marmara Adası dağ sporları ve avcılık için ideal. Ayrıca bu dağlarda şifalı otlar (kekik, adaçayı, kuşburnu, çeşitli salatalık otları) bulunuyor. İlçenin sahil bandında bulunan asırlık çınar ağaçları ve altına kurulmuş çay bahçeleri adaya her gelen insanın hafızasında iz bırakacak kadar güzel.
NEREDE KALINIR?
Sun Light Otel
Adres: Belediye Meydanı, Marmara Adası
Tel: 0266 885 54 95
Boncuk Motel
Adres: Aba Mevkii Merkez, Marmara Adası
Tel: 0266 885 50 57


KUZULUK

12083-gezi-9

Kısa bayram tatilini sağlık turizmine ayırmak ve ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yerin altından gelen mucize termal sularını misafirlerine sunan Kuzuluk’u tercih edebilirsiniz. Dört bir yanı orman ve dağlarla çevrili Kuzuluk, İstanbul başta olmak üzere yakın bölgelerden pek çok insanın ilgisini çekiyor. Kuzuluk, Selçuklu döneminden beri hizmet veren, Akyazı’da bulunan önemli bir termal merkez.

12083-gezi-10

Hastalıklardan kurtulun
Tedavi ettiği hastalıklar arasında; ortopedik ameliyat ve kaza sonuçlarının rehabilitasyonu, idrar yolları ve kadın hastalıkları, cilt ve deri hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve solunum yolu hastalıkları, çocuk felci ve bazı çocuk hastalıkları yer alan kaplıca, sağlık arayan tatilcileri bekliyor. Kaplıca dışında, Alaağaç ve Kuzuluk Beldesi ayrımında yükselen sarp kayayı gezebilirsiniz. Efsanevi özelliği yüzünden bu kaya çok sayıda define arayıcısının saldırısına maruz kalmış. Yine Kuzuluk yakınlarında bulunan Keremali Dağı trekking, doğa yürüyüşü meraklılarının önemli parkurlarından biri haline gelmiş.

Tadına bakın
Kuzuluk’un kaynakları çok ve türlü sıcaklıklarda çıkıyor. Su sıcaklığı 70 dereceye kadar yükseliyor. Suyun içeriğinde CO2’nin serbest olarak bulunuşu içimini kolaylaştırıyor, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında faydalı. Kuzuluk madensuyunun tadına bakmalısınız.
NEREDE KALINIR?
Postoğlu Şifa Kaplıca Evleri
Adres: Orta Mah. Kuzuluk, Akyazı
Tel: 0264 437 8840


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik