Menu

Kaplıcalarla bahara hazırlık

Kaplıcalarla bahara hazırlık

Bahar aylarının gelişiyle birlikte sadece doğada değil, vücudumuzda da değişiklikler yaşanıyor. Kendini kışın yorgunluğundan uzaklaştırmak isteyen vücudumuz adeta yeniden doğuyor. İşte bu yenilenme sürecinde, size düşen bavulunuzu hazırlayıp şifalı kaplıcaların yolunu tutmak. Doğanın kutsanmış sıcak suları cildinize sağlık ve ışıltı vermek için sizleri bekliyor.


KOZAKLI TERMAL
Nevşehir’in Kozaklı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan kaplıca, Kayseri-Ankara anayoluna 24 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaplıcadaki suyun ısısı 27- 93 derece arasında değişiyor. Klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu radyoaktif bir bileşime sahip sudan, içme ve banyo kürleriyle faydalanılıyor. Romatizma, solunum yolları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, akne, sedef, sivilce, mide, bağırsak ve safrakesesi hastalıklarına, böbrek, idrar yolları ve bazı kadın hastalıklarına iyi geliyor. Bünyesel zayıflıkların giderilmesi, demir oranının düzenlenerek organizmanın güçlendirilmesinde, hormon sisteminin uyarılması, uykusuzluk, fiziksel ve ruhsal yorgunluk gibi sorunlarla vücutta biriken asitlerin atılmasında olumlu etki yaptığı da ileri sürülüyor. Kaplıca Kapadokya’ya 60, Kayseri’ye 90, Kırşehir’e 85 km uzaklıkta.

Nerede Kalınır?
Termalya Termal Otel
Tel: 0 384 471 38 56 / 57


SİVAS / KANGAL BALKLARI KAPLICASI
Sivas, kaplıca tedavisinde son yılların gözde yeri. Sıcak Çermik, Ortabucak Çermiği, Soğuk Çermik, Alaman Çermiği, Ilıca Çermiği, Kangal Balığı da dahil tam yedi kaplıcayla halka şifa dağıtıyor. Fakat onun popülaritesini artıran, sedefi iyileştiren kangal balıkları kaplıcası. Dünyada bir başka yerde bulunmayan bu balıklar, tıbbın bile çözemediği sedef hastalığını tedavi ediyor. Şifalı balıkların bulunduğu tesis ise İl Özel İdaresi’ne ait ve koruma altında. Tedavinin haricinde balıkları görmeye gelecek olanlar için de tam bir turizm cenneti.

Nerede Kalınır?
İl Özel İdaresi Tesisleri
Tel: 0 346 469 11 51


DENİZLİ/KARAHAYIT KAPLICALARI
Denizli’deki ünlü Pamukkale travertenlerinin beş kilometre kuzeyinde bulunan Kırmızı Su Travertenleri, Pamukkale’deki sıcak su kaynağına benziyor. Ancak Pamukkale’deki sıcak sular, Pamukkale’nin meşhur bembeyaz travertenlerinin oluşmasını sağlarken, Karahayıt’taki şifalı sular travertenleri kırmızımsı bir renge boyuyor. Gerek çamur, gerekse şifalı su olarak faydalanılan kaplıca son derece şifalı. Banyo uygulaması olarak; ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunun tamamlayıcı tedavisinde, romatizmal hastalıklarda, siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenmesinde, dolaşım sistemi hastalıkları ve sedasyonda (ruhi rahatlatma), stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonunda, uykusuzluk ve yorgunluk durumunda faydalı oluyor, saç, tırnak ve derideki hücrelerin canlanmasına yardımcı oluyor. Çamur banyosu olarak da; cildi yumuşatma, gözenekleri açma, selülit ve çatlak tedavisi ve toparlama etkisi, antiseptik tesiri ile akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme, siğilleri yok etme özellikleri bulunuyor.

Nerede Kalınır?
Pam Termal Otel
Tel: 0258 271 41 40
Likus River Otel
Tel: 0258 271 43 41


RİZE/AYDER KAPLICASI
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan termal turizm işletme belgesi bulunan Ayder Yaylası’ndaki Ayder Kaplıca Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin konaklama tesisi yok. Merkezde özel banyolar, havuzlar bulunuyor. Fizik tedavisi, masaj uygulanıyor. Yerin 260 metre derinliğinden çıkan termal suyun sıcaklığı 55 derece. Benzerine az rastlanır bir manzara eşliğinde sağlık imkanı sunan kaplıcanın faydaları da bir hayli fazla. Banyo olarak yararlanıldığında, psikolojik rahatsızlıklar ve uykusuzluğa, iştahsızlık, halsizlik, kansızlığa iyi geliyor, şişmanlarda vücuttaki fazla yağların atılmasını hızlandırmada fayda sağlıyor. İçme suyu olarak kullanıldığındaysa, mide-bağırsak tembelliği, ağız içi ve diş eti hastalıkları, safrakesesi ve karaciğer hastalıkları gibi pek çok konuda yararlı oluyor.

Nerede Kalınır?
Ridos Otel
Tel: 0464 416 21 50
Ayder Kaplıca Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi


BALIKESİR/SINDIRGI KAPICALARI
Balıkesir’in güneydoğusunda yer alan kaplıca eski Balıkesir-İzmir yolu üzerinde Balıkesir’e 63 km uzaklıkta bulunuyor. Kaplıca suyunun sıcaklığı 46-98 derece arasında değişiyor. Kaynak suları florür içeren sodyumlu bikarbonatlı termal sular sınıfına giriyor. Başta hareket sisteminin ağrılı hastalıkları olmak üzere, kadın hastalıklarında ve ağrılı rahatsızlıklarda fayda sağlıyor. Ayrıca romatizmal rahatsızlıklar ve nevralji tedavisinde faydalı. Sındırgı’nın 14 km doğusundaki Hisaralan Ilıcası’nda bir yamaç üzerinde irili ufaklı birçok kaynak bulunuyor. Yüksek sıcaklıkla yeryüzüne çıkan suyun oluşturduğu buharların uzaklardan görünüşü buraya farklı bir görüntü katıyor. Hamama ve banyolara gelen maden suları kayalar üzerinde açıkta akarak soğuyor ve ardından üzeri açık bir arkta birleştikten sonra hamama veriliyor. Hamamın etrafında sıra banyolar ve çardaklar var. Kaplıcaya gelen kaynakların sıcaklıkları çıkış noktalarında 93-95 dereceyi buluyor.

Nerede Kalınır?
Emendere Termal Otel
Tel: 0 266 535 10 35

Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik