Menu

Mitolojinin beşiği Yunanistan

Akropolis
Akropolis

Erdinç YAPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yunanistan’ı ziyaret etmek için kendinizce pek çok nedeniniz olabilir. Eğlencenin her türlüsünü yaşamak, tarihe doymak, Atina gibi Avrupa kültürünün temelinin atıldığı yerlerde gezmek, Ortaçağ’a ait en eski kalıntılarla örülü bir coğrafyaya şahitlik etmek ya da Ortodoks kiliselerinin en güzel örneklerini görmek için bu coğrafyayı ziyaret etmek istiyor olabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olun, bilmelisiniz ki Yunanistan sizi fazlasıyla tatmin edecek. Kendinizi evinizde hissedeceğiniz bu toprakları gezerken, Osmanlı döneminden kalma eserlerin heybetinden etkileneceksiniz. Tarihin ve mitolojinin ortak ürünü olan Atina, Batı dünyasının en önemli Ortaçağ anıtı olan Akropolis, Athena’nın eski tapınağı, Erechtheion, Antik Agora ve Ulusal Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Delphi, Delos, Olympia, Mystras, Meteora ve Vergina gibi arkeolojik ve kültürel alanlar, insanı hiç yaşamadığı Ortaçağ zamanlarına götürüyor ve hiç tanımadığı kültürlerle tanışma fırsatı sunuyor.

Yaşayan tarih
Atina
Yunanistan’ın başkenti Atina, 3.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük kenti. Adını savaşçı bilgelik tanrıçası olan Athena’dan alan kent, aynı zamanda uygar dünyanın demokrasi ve özgürlüğünü sembolize eder. Demokrasinin doğuşu M.Ö 508’de Atina’da gerçekleşmiştir. Doğal olarak böylesine köklü bir tarihe ait kalıntılar da, kente ait en önemli kültürel ve tarihi mirası meydana getiriyor. Batı dünyasının ve Antik Yunan’ın en önemli tarihi antik eseri olan Akropolis’i mutlaka görmelisiniz. Parthenon, Erechtheion, Athena Nike Tapınağı ve Propylaea üç tepeden oluşan Akropolis’teki başlıca önemli anıtlar arasında yer alıyor. Monastirtaki’de bulunan Agora, antik Yunan’ın en önemli ticari, politik, sosyal ve idari merkezi olmuş. Socrates’in insanlara hitap ettiği yerlerden biri olan Stoa of Zeus Eleutherious ve Agora Müzesi öne çıkan diğer özel yerler. Bennaki Müzesi, Yunan Halk Sanatları Müzesi, Olmpion Tapınağı, Acropolis’in yanı başındaki Dionysus Tiyatrosu, Ulusal Arkeoloji Müzesi Atina’nın en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Bünyesinde neoklasik evleri, Türk camilerini, Bizans kiliselerini, antik eserleri barındıran Plaka ve Anafiotika, tarihi kent yerleşimleri, Atina’daki zengin tarihin ipuçlarını veriyor. Kozmopolit bir kent olan Atina, özellikle Hellenistik kültürün etkileri altında kalmış. Aynı zamanda, Avrupa’nın sanat sembollerinden biri olarak anılıyor. Plaka’daki Cine Pari Sineması ve Zappeido’daki Aigli Sineması yazın kente gelenlere açık hava sineması keyfi yaşatırken, Herodes Atticus Tiyatrosu ziyaretçilerine Aeschylus, Sophocles ve Euripides’e ait komediler ve antik Yunan dramalarından örnekler sunuyor.


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik