Logo
Bu sayfayı yazdır

İşte İbrahim Paşa’nın Parga’sı!

İşte İbrahim Paşa’nın Parga’sı!

Sırtını yemyeşil dağlara, yüzünüyse göz alabildiğince uzayıp giden kumsallara dönmüş Parga, Yunanistan’ın Epirus ilinde bulunan küçük bir tatil kasabası. Onu gezi sayfalarına taşıyan ve popülaritesinin artmasına neden olan şey ise, ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin Pargalı sadrazamı İbrahim Paşa. Dar sokakları, insanın içini huzurla dolduran manzarası ve damak tadımızı yakalayan mutfağıyla Parga, keşfedilmeyi bekliyor.

Yemyeşil tepelerle Ege Denizi’nin berrak suları arasında kurulmuş olan Parga, 1337 yılından 1912 yılına kadar 600 yıla varan bir süre boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Bugün Yunanistan sınırları içinde olan bu sevimli kasaba, İtalya’ya yakın olması sebebiyle, özellikle bu ülkeden son derece fazla sayıda turistin akınına uğruyor. Turistler için güzel, huzurlu ve romantik bir tatil alternatifi olan Parga, çok sayıda meyhaneye ve plaja da ev sahipliği yapıyor.

Dar sokaklarda çiçek kokuları
Kasabanın geniş meydanını çevreleyen balıkçılardan sıyrılıp tepelere doğru tırmanmaya başladığınızda, camlarından rengarenk çiçeklerin salındığı eski ama bakımlı binalarla karşılaştığınız Parga, kendinizi Bodrum’da hissetmenizi sağlıyor. Kıyıya sıfır denecek kadar yakın yamaçlar üzerine kurulmuş küçük taş evler, bu küçük kasabaya kuşbakışı bir göz attığınızda son derece keyifli ve büyüleyici bir manzara yaratıyor. Dar sokaklara dalıp da dükkanları dolaşmaya başladığınızda farkına varmadan tepedeki kaleye varıyorsunuz. Venedik Kalesi’nin içindeki eski taş binalar restore edildikten sonra, özenle restoran ve kafelere çevrilmiş. Burada içeceğinizi yudumlarken izleyeceğiniz manzara, özellikle günbatımına denk getirirseniz tüm yorgunluğunuzun uçup gitmesini sağlayacak kadar etkileyici.

Plajlar ve tavernalar
Parga’da uzun bir kumsal şeridi sizi bekliyor. Küçük kasabanın hemen her yerinden yürüyüş mesafesinde bulunan plajlardan denize girebilir, mavi sularda özgürlüğe kulaç atabilirsiniz. Parga’nın en büyük ve popüler plajlarından biri olan Valtos, yaz aylarında turist akınına uğruyor. Tercihiniz daha sakin alanlarsa, dinlendirici ortamı ve sessizliğiyle öne çıkan Lichnos plajına gidebilirsiniz. Su sporları tutkunlarını da unutmayan Pargalı girişimciler, Ai Giannakis plajında birbirinden ilginç su sporlarını denemenizi sağlıyor. Eğer size bunlar da yetmediyse son derece misafirperver Parga halkının gezi teknelerinden birini kiralayıp, sizi gözlerden uzakta fiyortların arasına gizlenmiş bakir plajlardan birine götürmesini isteyebilirsiniz. Gün boyunca gezip dolaşıp yorulduktan sonra uğrayacağınız yerlerse dar sokakların her iki yanını doldurmuş Yunan tavernaları olabilir. Türkiye’den aşina olduğunuz taverna kültürünün çok daha ötesinde küçük ve sakin lokantalar, karnınızı doyururken bir yandan da keyifli Yunan müziklerini dinlemenizi sağlıyor. Lokantaların hemen hepsinin güzel bir manzaraya sahip olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Hemen her türlü balık çeşidini bulabileceğiniz Parga mutfağının öne çıkan bir diğer lezzetiyse, sucuklu yumurta. Belki akşam yemeğinde değil ama güne doyurucu bir kahvaltıyla başlamak istersiniz, bu lezzeti de tatmak isteyebilirsiniz.


Neredeyse 600 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde bulunan Parga, şimdilerde Yunanistan sınırları içinde bulunuyor. Şirin bir tatil kasabası olan Parga, yazları dolup taşıyor. Parga dar bir alanda kurulduğu için çok fazla meydanı yok, evler genellikle bitişik nizam inşa edilmiş. Parga’nın en popüler plajının adı Valtos. Oldukça uzun bir kumsalı olan plaj yazları bir hayli dolu oluyor.

Parga, dar sokakları, lezzetli mutfağı ve tavernaları dışında plajlarıyla da çok ünlü. Kasabadaki plajlar hemen her zevkten insana hitap edecek kadar çeşitli. Parga’da Bodrum evlerine benzeyen yapılar dikkat çekiyor. Rengarenk boyanmış evler uzaktan adeta yağlıboya tabloyu andırıyor.

Antik Yunan tabirini hak etmek istercesine Yunanistan sınırları içinde kalan Parga’da çok önemli tarihi eserler bulunuyor. Kaleyi gezmeyi bitirdikten sonra Parga’ya 25 dakika mesafedeki Acheron ve Nekromanteio antik kalıntılarını ziyaret etmenizi öneririz. Eğer yanınızda bir tur rehberi ya da kaldığınız pansiyonun sahibini götürürseniz, bu yerlerin tarihleri hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nerede kalınır?
San Nectarios Hotel (iki yıldız)
Adres: Agias Marinas 2, Parga - Yunanistan
Lichnos Beach Hotel (üç yıldız)
Adres: Parga ana cadde üzeri - Yunanistan

Ulaşım
THY: 0 212 444 0 849
Pegasus: 0 850 250 0 737
Olympic Yunanistan Havayolları: 0 212 296 75 75

Erdinç YAPAN


Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.