Menu

Doğal olarak harikalar

Amazon Yağmur Ormanları
Amazon Yağmur Ormanları

Geçtiğimiz hafta içinde yıkılan Peribacası haberi doğal değerlerimize sahip çıkmakta ne kadar yetersiz kaldığımızı bir kez daha göstermiş oldu. Dünyanın pek çok yerinde bulunan doğal harikalar varlıklarını daha ne kadar sürdürürler belli olmaz ama biz en ilginçlerini ve dikkat çekenlerini sizler için bir araya getirdik. Listemizdeki doğal harikalardan iki tanesi de Türkiye'de bulunuyor.
Erdinç YAPANIguazu Şelalesi Milyonlarca yıl öncesinden başlayan süreç, günümüzde benzerine rastlanmayacak doğal şekillerin oluşmasına yol açtı. Peribacaları denilen bu oluşumlar, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkmış. Peribacaları o kadar ilginç doğal harikalar ki, Cüneyt Arkın'ın 'Dünyayı Kurtaran Adam' filmi için doğal bir set bile olmuştu. Bugün Kapadokya Bölgesi olarak bilinen sınırlar içerisinde Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illeri bulunuyor. Bölgenin çevresindeki oteller, peribacaları üzerinde balon turları düzenleyerek konuklarının bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmasını sağlıyor. Turistlerin yoğun ilgisini çeken bir diğer şey de; kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler... 19. yüzyılda yamaçlara kaya ve kesme taştan inşa edilmiş olan bu evler yörenin özgünlüğünü vurguluyor.

Iguazu Şelalesi
Yüksekten dökülen suyun çıkardığı ses ve etkileyici görüntüsü her zaman için insanlara cazip gelmiştir. Peki ya şelalelerin sayısı 275 tane olursa? Bölgedeki yerlilerin konuştuğu dil olan Guarini dilinde 'Büyük Su' anlamına gelen Iguazu Şelalesi işte tam da adının hakkını vererek kendisini ziyarete gelenlere büyülü bir manzara sunuyor. Rio Parana Nehri üzerinde, Güney Amerika ülkeleri Brezilya , Arjantin ve Paraguay sınırları içinde bulunan şelalenin en etkileyici yeri, 'Büyük Boğaz' denilen ve bütün nehrin suyunun tek bir noktadan döküldüğü kısım. Su o kadar büyük bir hızla dökülüyor ki nefesinizi keserek sizi hipnotize ediyor. Ziyaretçilerin buradaki şelaleleri yakından görmesi için 1100 metrelik ahşap bir yol yapılmış.

Pamukkale Pamukkale
Dünyaya sanki uzaylılar tarafından gönderilmiş gibi duran yapılardan bir diğeri de Denizli'de bulunan Pamukkale. Her ne kadar ilgisizlik ve çevredeki otellerin verdiği zararlar yüzünden yer yer kararmalar yaşasa da Pamukkale'nin parlak beyaz rengini 20 km uzaklıktan görmek mümkün. Yeraltı kaynak sularının içerdiği kireçlerin taraçalar halinde sıralanmış havuzlar şeklinde görüldüğü Pamukkale, suda bulunan çamursu tabakanın sahip olduğu mineraller sayesinde cildin güzelleşmesini ve gençleşmesini sağlıyor. UNESCO tarafından 'Dünya Mirasları Listesi'ne alınan Pamukkale'nin tepesinde Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir buluyor.

Amazon Ormanları Amazon Ormanları
Pek çok Hollywood filmine doğal fon oluşturan Amazon Ormanları, dünyanın akciğerleri olarak biliniyor. Dünya üzerindeki bitki ve hayvan çeşitliliğinin yüzde 30'nu bünyesinde barındıran Amazon Ormanları, aynı zamanda dünyadaki tatlı suların beşte birine de ev sahipliği yapıyor. Orman ayrıca sahip olduğu bitki zenginliği sayesinde, birçok ilacın da hammaddesini içeriyor. Özellikle son zamanlardaki aşırı kesimler ve iklim değişiklikleri yüzünden tehlikede olan ormanlar kaybolup gitmeden önce görülmesi gereken doğal harikalar arasında yer alıyor. Ayrıca buraya yapacağınız ziyarette, Amazon Nehri üzerinde 6 bin 400 km uzunluğa sahip bir tekne turuna da çıkabilirsiniz.

Kilimanjaro Kilimanjaro
Swahili dilinde 'Parlayan Dağ' anlamına gelen ve dünyanın çatısına kafasını değdirmek isteyen hınzır bir çocuk gibi yükselen Kilimanjaro Dağı, dünyanın en büyük sönmüş volkanik dağı olarak dikkat çekiyor. Afrika'da yer alan Kilimanjaro tam olarak 5 bin 895 metre uzunluğunda. 1987 yılında kendine özgü tabiatı sebebiyle UNESCO Dünya Mirasları arasına giren Kilimanjaro büyüleyici görüntüsüyle romanlara ve belgesellere defalarca konu olmuş. Uzmanlar ne yazık ki bu doğa harikasının o karlı tepesinin 15 yıl sonra yerinde olmayacağını söylüyor. Profesyonel rehberler eşliğinde dağ tırmanışını deneyebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, her yıl 15 binin üzerinde insan Kilimanjaro Dağı tırmanışı için girişimde bulunuyor, ancak bunların sadece yüzde 40'ı dağın zirvesine ulaşabiliyor.

Büyük Kanyon
Büyük Kanyon Amerika'nın ilk ulusal parklarından biri olan Büyük Kanyon, Kolorado ırmağının kanalını milyonlarca yıllık aşındırması sonucunda oluşmuş doğal bir yapı. Büyük Kanyon'un etkileyiciliği, 466 kilometre uzunluğunda ve bin 600 metrelik bir derinliğe sahip olmasında yatıyor. ABD başkanlarından Theodore Roosevelt'in Büyük Kanyon hayranı olduğu ve avlanmak için kanyonu ziyaret ettiği biliniyor. Büyük Kanyon'un derinlerindeki kaya kesitlerini inceleyen uzmanlar dünyanın 2 milyar yıllık tarihinin kalıntılarını da yine bu doğal yapının üzerinde bulmuşlar. Kızılderililerin kanyon duvarlarında yerleşim birimleri kurdukları biliniyor. Büyük Kanyon devasa büyüklüğünün yarattığı korkutucu etkiyi, aynı anda görebileceğiniz sarı, kırmızı, turuncu, pembe, kızıl, kahverengi ve yeşil renklerle bir anda kırıyor. Kanyonun yerli bölgeleri olarak geçen kuzey bölümünde yer alan Skywalk izleme noktası, uçuruma uzanan cam platformu ve bin 100 metre yükseklikten sunduğu kanyon manzarasıyla oldukça popüler bir gözlem yeri. Kanyonda görülen yaralanma sebeplerinin başında sincap ısırıkları geliyor. Onları beslemeye çalışmamanız yararınıza olacaktır.

Ulaşım
THY'nin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan New York'a uçuşlar var. Ortalama 11 saat sürüyor.

Türk Hava Yolları (THY)
Tel: (0212) 663 63 00 - 663 47 44
24 saat rezervasyon: (0212) 444 08 49

British Airways ya da Lufthansa ile Arjantin'e gidilebilir. (vize istenmiyor)
British Airways
Cumhuriyet Caddesi 10 Elmadağ
Tel: (0212) 234 13 00
Lufthansa
Maya Akar Cen. Büyükdere C. 100-102 Esentepe
Tel: (0212) 288 08 55

Air France Paris üzerinden aktarmalı Brezilya aşağı yukarı 14 saat sürüyor, alternatif hava yolları var. Brezilya'ya vize istenmiyor.
Air France
Cumhuriyet Caddesi I Taksim
Tel: (0212) 256 43 56


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Bu kategoriden diğerleri: Samba, kadınlar ve futbol »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik