Menu

Eğlence, tarih ve kültürün başkenti: Amsterdam!

Eğlence, tarih ve kültürün başkenti: Amsterdam!
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Burası Rembrandt gibi pek çok ünlü ressama ev sahipliği yapmış ve ilham kaynağı olmuş. Kentteki galeri ve müzelerde bu ressamların pek çok yapıtını görebiliyorsunuz. Kanalları, 17. ve 18. yüzyıldan kalma yapılarıyla dikkat çeken kozmopolit kentte; Dam Meydanı, Oude Kerk Kilisesi, Anne Frank’ın evinin bulunduğu Prinsengracht, Muntplein, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Mint Kulesi ve ünlü Çiçek Çarşısı’nın bulunduğu Leidseplein, Koninklijk Sarayı, Rembrandt’ın gömüldüğü Westerkerk, Tropen Etnografya Müzesi gibi yerleri görmelisiniz. Amsterdam; 12. yüzyılda Amstel Nehri etrafında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Şimdilerde Avrupa’nın en güzel turistik noktalarından biri olan Amsterdam, Hollanda’nın başkenti olmasına rağmen hükümet burada değil, idari başkent olan Lahey’de bulunuyor. Şehir içinde bulunan kanallar, Amsterdam’ın kuzeyin Venedik’i olarak anılmasını sağlıyor. Özellikle Amsterdam kanalları üzerinde yapabileceğiniz kanal turları sizin Amsterdam’da aşık olmanıza yetecektir de artacaktır bile. Amsterdam sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında esnek yapısı ve eğlence anlayışı ile de özgürlükler ülkesi olarak bilinir ve dünyanın her tarafından konukları ağırlar. Şehirde bulunan Van Gogh ve Rijks Müzesi gibi dünyaca ünlü sanat merkezlerinin yanında Avrupa seks turizminin kalbi olarak kabul edilen Red Light District Bölgesi’ne de ev sahipliği yapar. Ayrıca Amsterdam’ın bu denli eğlence merkezi olarak kabul edilmesinin bir diğer nedeni, şehirde bulunan Coffee Shop’lar. Yasal olarak aslında Amsterdam sokaklarında marijuana içilmesi yasak olmasına karşın Coffee Shop’larda yasak olmadan rahatça marijuana içilebiliyor. Coffee Shop’larda satılan uyuşturucu otlar, sihirli mantar ve kekler özellikle genç gezginlerin sıklıkla tercih ettiği uyuşturucular arasında yer alıyor.


13023-gezi-1

Kanallar üzerine kurulmuş olan Amsterdam, köprüleriyle tanınıyor.


13023-gezi-2

Amsterdam’da bisiklet en önemli ulaşım araçları arasında.


Köprüler şehri
Şehrin tarihi 1000 yıl geriye kadar dayanıyor. Birçok tarihi Avrupa kentinde olduğu gibi Amsterdam şehri de kanallarla kuşatılmış ve yerleşim yerleri kanallar etrafına yapılmış. Bu kanallar arasındaki bağlantı, bin 300 köprülük bir ağla sağlanıyor. Bu anlamda tam bir şehir turu yaptım diyebilmek adına, öncelikle bir kanal turuna çıkmalısınız. Tekne içinde keyifli bir tur atarken şehir mimarisini, meşhur kanal evlerini, müzeleri ve görülmeye değer birçok yapıyı keşfedebilirsiniz. Bu tur sırasında Amsterdam’ın ihtişamının sizi sarmalamasına izin vermenizde fayda var. Amsterdam’ın en önemli meydanı ‘Dam’ adıyla anılıyor. Şehir ilk oluşmaya başladığında bu meydan etrafında şekillenmiş. Senenin belli zamanlarında burada etkinlikler düzenleniyor.

13023-gezi-3


13023-gezi-4

Hollanda’nın simgesi yeldeğirmenlerini Amsterdam’ın her yerinde görebilirsiniz.


Kanal evler
Kanal şehri olan Amsterdam’da en çok ilgi gören yapılar, kanal evler. Etkileyici görünüşleri ve bulundukları yer itibariyle burada yaşamak zor olur diye düşündürse de, elektrik ve su gibi doğal ihtiyaçlar evlerde bulunuyor. Son zamanlarda yüksek fiyatlardan satılan bu evler Amsterdam’ı çekici kılıyor.

Van Gogh Müzesi
Gerek yarattığı eserleri, gerekse çılgınlıklarıyla dünyaya yeni bir çığır açan Van Gogh’un ünlü eserlerini bu müzede görmeniz mümkün.

Rijks Müzesi
Picasso, Monet ve Kardinsky gibi ünlü sanatçıların eserlerini bir arada görmenize olanak sağlayan müze, çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.


13023-gezi-5


Tadına bakın
Hollanda peyniri (Gouda)’nın mutlaka tadına bakmalısınız. Hollanda’ya özgü olan lezzetlerden ilk bahsedilmesi gereken tat; peynir. Hollanda peyniri, Ortaçağ’da özellikle seyyahların ve denizcilerin gözde yiyeceği olmuş. Lezzeti ve besin değerinin yüksek olmasının dışında uzun ömürlü olmasıyla da tercih edilen bir yiyecek olarak tanınmış ve zamanla ünü tüm dünyaya yayılmış. Portakal rengindeki kılıfıyla tanınan Guado peynirinin her yemekte tadına bakmanız mümkün.

13023-gezi-6

Peynir, Hollanda kültüründe önemli bir yere sahip.


Ringa balığı
Hollanda ile özdeşleşmiş bir balık türü. Dünyada adından söz ettiren bu balık çeşidini sabah kahvaltılarında bile masanızda bulmanız mümkün. Ringa balığı dünyaca ünlü bir lezzet olmasının dışında, oldukça vitaminli bir yiyecek. Amsterdam yemek kültüründen çok, sınırsız yaşamlarıyla ve çılgın gece hayatıyla adından oldukça söz ettiren bir şehir olduğu için burada daha çok dünya mutfaklarından seçenekler bulmanız mümkün. Özellikle Dam Square gibi ünlü caddelerinde damak tadınıza uygun birçok lezzeti bir arada sunan mekanları bulabilirsiniz.

Hediyelik
Satın alacağınız ilk ürün kesinlikle Hollanda’ya özel olan tahta ayakkabılar olmalı. Bu ayakkabıları, giymek için olmasa da, kendinize ve sevdiklerinize çok iyi birer hatıra olması için satın alabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam’daki Waterloo Meydanı’nda kurulan bit pazarında hayli ilginç ve bir o kadar da değişik ürünleri bir arada bulabilmeniz mümkün.


Eğlencenin adresi
Eğlence denilince akla gelen ilk şehir Amstredam oluyor. Çılgın bir eğlence anlayışınız varsa, burası tam size göre. Sabahlara kadar süren partileri ve alternatif gece hayatıyla Amsterdam farklı ve ilginç eğlence alternatiflerine sahip. Bu şehrin sokaklarında dikkat etmeniz gereken tek şey, uyuşturucudan uzak durmanız. Yine de esrar satışının serbest olmasından dolayı çok sayıda ürünün içine katılan uyuşturucunun anlamadığınız bir anda sizi etkisi altına alabileceğini unutmayın.

13023-gezi-7


ULAŞIM
Türk Hava Yolları:
Tel: 0212 444 08 49
KLM Royal Dutch Airlines:
Tel: 0212 310 19 00

KONAKLAMA
Az sayıda pahalı otelin dışında kalan otellerin çoğu evden bozma. Odalar genellikle küçük olduğundan, şehir merkezine yakın olanları tercih edin. İçiniz daralınca kendinizi sokaklara, kafelere atabilirsiniz.

13023-gezi-8


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik