Menu

Kısa tatile yakın yerler

Kısa tatile yakın yerler

Bu yıl perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, cuma gününün de tatil sayılmasıyla birlikte hafta sonuna bağlanarak dört günlük bir kaçamak imkanı sunuyor. Bu kısa tatil fırsatını kaçırmak istemeyenler için çok fazla trafik çilesi yaşamadan gidebilecekleri alternatifleri hazırladık. Size düşen bayramı kutlamak ve tatilin tadını çıkarmak.

Kerpe
Yeşil ve mavinin uyumunu güneye inmeden yaşama imkanı veren Kerpe, eski bir Ceneviz koyu ve doğal bir liman özelliğine sahip bir yer. İstanbul’a yakın olması dolayısıyla popülerliği artan Kerpe, aynı zamanda ulaşım açısından son derece uygun bir konumda bulunuyor. Bozulmamış yapısı, Akdeniz ve Ege’yi aratmayan denizi ve sırtını ormanlara dayamış olmasıyla son derece tazeleyici bir havaya sahip Kerpe, kısa tatil kaçamakları için kaçırılmayacak bir tatil beldesi. Karadeniz karakteri göstermeyen denizinin sığ ve durgun olması, üzücü boğulma olaylarının yaşanmasını önemli ölçüde azaltıyor. Bu durum da çocuklu ailelerin burayı tercih etmesi için önemli bir etken.

kerpe3

Kerpe’nin belki tek sıkıntısı, geniş bir kumsalının olmaması olarak gösterilebilir. Keşifçi bir ruha sahip olanlar, tatlı suyla deniz suyunun birleştiği Sarısu’ya yürüyüş yapabilirler. Açık deniz özelliği olan Sarısu Plajı’nda geniş bir kumsal mevcut. Ayrıca yine burada bulunan Kayalıklar Bölgesi, Kerpe’ye gelen hemen herkesin uğradığı bir nokta. Bölgedeki kayaları ve taşları detaylı incelediğinizde bunların dalgalarla değil, 
özel işçilik sonucu oluştuğunu anlıyorsunuz. Kayalıklardan aşağıya ve içe doğru ilerlediğinizde ise çoğu kişinin bilmediği, 
Hz. Ali’nin ayak ve asa izi olduğu varsayılan izleri kayalıkların altındaki mağarada görebilirsiniz. Bu gezi tehlikeli olabileceği için yerel halktan yardım almanızda fayda var.

Nerede Kalınır?
Nicomedia Club Kerpe
Adres: Paşa Ağzı Mevkii Kıncıllı Köyü, Kerpe
Tel: 0262 561 24 44
Kerpe Otel
Adres: Motel Sok. No: 5 Kerpe
Tel: 0262 561 25 82-83

kilyos-plaji

Kilyos
Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos, son zamanların gözde tatil yerleri arasında anılıyor. Diğer adı Kumköy olan Kilyos, bu adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor. Tarih ve denizin birleştiği Kilyos’ta ilk göze çarpan yapı, Cenevizliler döneminden bugüne kalmış kale. Günümüzde askeri saha içinde kalan kale, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Kalenin ortasında yağmur sularını toplamak için yapılmış bir sarnıç bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Boğazlar’ın korunması amacıyla Almanlar tarafından verilmiş. 19. yüzyıl Krupp kamalı çelik top kalenin burçlarında yer alıyor. Kale içinde sekiz ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşan anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5.4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabelada 1460 tarihi yazıyor. Çınarın altında bol bol fotoğraf çektirdikten sonra, buradaki diğer tarihi yapıları dolaşmaya devam edebilirsiniz. Bunlar, İngilizlerin İstanbul’u işgal ettiklerinde Boğaz girişini kontrol etmek için yaptığı binalar, kayıkhane, iskele, köprü ve çeşme. Sadece tarihi eserleriyle değil plajlarıyla da dikkat çeken Kilyos özellikle yaz aylarında verilen beach partileriyle pek çok yerden insan akınına uğruyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından koruma altına alınması için çalışılan Kilyos kumulları, içerdiği nadir kumul bitki örtüsündeki çeşitlilik ve ülke çapında nadir en az 15 kumul bitki çeşitliliğine sahip.


Nerede kalınır?
Yalı Otel
Adres: Plaj Yolu No: 55 Kilyos
Tel: 0212 201 22 10-11-12-13

masukiye2

Maşukiye
Doğayla kucaklaşmanızı sağlayacak Maşukiye, İstanbul’a yakınlığı ve damaklara bayram yaşatan lezzetleriyle sizleri bekliyor. Özellikle son yıllarda popülerliğini artıran Maşukiye, yakınlarında açılan kayak tesisleriyle birlikte hemen her mevsim ilgi görüyor. Yazları ısınan doğayla birlikte tüm renkleri yaşamanızı sağlayan belde, doğa ve yeşili bir arada sunuyor. Maşukiye’nin kuruluşu, 1860’lı yıllarda Rus ihtilaline karşı, Osmanlı sarayıyla ilişkiler kurmak amacıyla Maşukiye’ye Çerkez-Abaza asıllı bir grubun gelmesiyle olmuş. Çerkezlerin arasında gelen Murat Bey, 1862-1863 tarihinde Maşukiye’nin kurucusu olarak biliniyor. Bölgede trekking ve doğa yürüyüşleri yapmanız da mümkün. Doğayla iç içe yürüyüşlerden hoşlanıyorsanız, en doğal parkurlar Maşukiye’de sizi bekliyor. Buraya kadar gelmişken de bölgede bulunan alabalık restoranlarında kendinize ziyafet çekmeli ve kendinize güveç kabı almalısınız.

masukiye-alabalik-tesisleri


Nerede Kalınır?
Bungalow Hotel Cansu
Adres: Soğuksu Mah. Maşukiye
Tel: 0262 354 38 98

cinarli-village-marmara-ada

Marmara Adası
Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü, ismi Mermer veya Marmor’dan gelen Marmara Adası, yaklaşık 110 km2’lik bir alana sahip. Adanın en yüksek yeri, Radar Tepe olarak da bilinen İlyas Tepe. Adeta denize kafa tutarcasına yükselişi, vahşi ve sarp görüntüsü, denizi ve denizle kaynaşmış insanıyla özel bir konum ve niteliğe sahip. Doğal güzelliği bozulmamış olan adada; zeytin, fıstık, ceviz ve çınar ağaçları bir arada bulunuyor. Ciğerlerini ve zihnini temizlemek isteyenler, hafta sonlarını burada geçirmeyi tercih ediyorlar. Adada yer alan Çınarlı Köyü, isminden de anlaşılacağı gibi yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ayakta kalmayı başaran, tarihi eser niteliğindeki çınarlarıyla ünlü. Köyün Rumlar zamanındaki bağları, badem ve zerdali ağaçları çok yakın zamana kadar korunmuş. Ancak balıkçılığın ilerlemesiyle birlikte geri planda kalmış. Köy, ince kumlu sahil şeridine sahip, temiz ve berrak deniziyle sakin ve doğayla baş başa bir tatil garantisi veriyor. Gündoğdu Köyü, dantel gibi koylar üzerine kurulmuş. Küçük ve şirin bir balıkçı köyü olan Gündoğdu, tarihi evleri ve sokak çeşmeleriyle mistik bir havaya sahip. Görülmeye değer mavi denizi ve çam ağaçlarıyla el değmemiş turistik köylerimizden birisi olarak dikkat çekiyor. Marmara Adası dağ sporları ve avcılık için de ideal. Ayrıca bu dağlarda şifalı otlar (Kekik, adaçayı, kuşburnu, çeşitli salatalık otları) bulunuyor. İlçenin sahil bandında bulunan asırlık çınar ağaçları ve altına kurulmuş çay bahçeleri adaya her gelen insanın hafızasında iz bırakıyor.

Nerede Kalınır?
Sun Light Otel
Adres: Belediye Meydanı, 
Marmara Adası
Tel: 0266 8855495
Boncuk Motel
Adres: Aba Mevkii Merkez, Marmara Adası
Tel: 0266 8855057

kuzuluk

Kuzuluk
Havalar bir türlü ısınmak bilmediği için ve kısa bayram tatili için termal tesisi olan bir yer tercih etmek isteyebilirsiniz. İşte o zaman tercihiniz dört bir yanı orman ve dağlarla çevrili Kuzuluk olmalı. İstanbul başta olmak üzere yakın bölgelerden pek çok insanın ilgisini çeken Kuzuluk, Selçuklu döneminden beri hizmet veren önemli bir termal merkez. Tedavi ettiği hastalıklar arasında, ortopedik ameliyat ve kaza sonuçlarının rehabilitasyonu, idrar yolları ve kadın hastalıkları, cilt ve deri hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve solunum yolu hastalıkları, çocuk felci ve bazı çocuk hastalıkları yer alan kaplıca, sağlık arayan tatilcileri bekliyor. Kaplıca dışında, Alaağaç ve Kuzuluk beldesi ayrımında yükselen sarp kayayı gezebilirsiniz. Efsanevi özelliği yüzünden bu kaya çok sayıda define arayıcısının saldırısına maruz kalmış. Yine Kuzuluk yakınlarında bulunan Keremali Dağı trekking-doğa yürüyüşü meraklılarının önemli parkurlarından biri haline gelmiş.

TADINA BAKIN
Kuzuluk madensuyu
Kuzuluk kaynakları, çok ve türlü sıcaklıklarda çıkıyor. Su sıcaklığı 70 dereceye kadar yükseliyor. Suyun içeriğinde CO2’nin serbest olarak bulunuşu, içimini kolaylaştırıyor. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında faydalı.


Nerede Kalınır?
Postoğlu Şifa Kaplıca Evleri
Adres: Orta Mah. Kuzuluk, Akyazı
Tel: 0264 437 8840

Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik