Menu

Yakın kaçamaklar

Şile
Şile
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Şile
Karadeniz’in kıyısındaki Şile, doğal güzelliklerinin ve plajlarının yanı sıra çok sayıdaki tarihi eserle de ilgi odağı olmayı başarıyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük feneri olan Şile Feneri’ne ev sahipliği yapan yerde gezmeniz gereken güzellikler şöyle:

Kumbaba Tepesi: İlçenin en önemli turistik ve doğal fizyoterapi doktoru denen Kumbaba Tepesi, 60 rakımlı kırmızı-turuncu renkli, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktiviteli kumları olan bir tepe. Kumbaba Tepesi zirvesinde Kumbaba’nın mezarı bulunuyor. Araştırmalara göre Bizanslılar tarafından ‘Güneş Hamamı’ olarak kullanılmış.

Ağlayan Kaya: Ağlayan Kayalar, Şile Feneri’nin 600 metre gerisinde, taşlar arasından çıkan bir su kaynağı. Akış biçimi ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetildiği için bu adı almış. Şile’den ayrılmadan önce görmeniz gereken diğer yerlerse; Şile Kalesi, Heciz Kalesi, Sarıkavak Kalesi, Fenerler, Kiliseler Çeşmeler ve Hamamlar. Ayrıca balıkçılık açısından zengin bir yer olan Şile’de bulunan deniz ürünleri restoranlarından birine girip kendinize lezzetli bir ziyafet çekebilirsiniz.

Nasıl gidilir?
Şile, İstanbul’a 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’un Avrupa yakasından Fatih Köprüsü’nü geçerek yola çıkarsanız, Ümraniye Şile çıkış bağlantı yolundan devamla, Ömerli istikametinde yeni Şile Yolu’ndan devam ederek Şile’ye 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Nerede kalınır?
Best Western Şile Gardens Tel: 0216 712 24 24
Şile Resort Otel Tel: 0216 711 36 27

Fotoğraflar: Shutterstock


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik