Menu

Amsterdam'da eğlence zamanı

Amsterdam'da eğlence zamanı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, tatilde eğlenmek isteyenler için ideal bir yer.

 

Gece hayatıyla son senelerde çıkış yapan Amsterdam, tarihi yapılarıyla muhteşem bir panoramaya sahip. Tüm kenti dolaşan su kanallarıyla ve 17. yüzyıl mimarisiyle dikkat çeken Amsterdam, tarih, kültür, eğlence ya da sakinlik, tatil tercihi ne olursa olsun her türlü turisti memnun edebilen bir yapıya sahip.

Fotoğraflar: Fotolia, Hürriyet Arşiv

Kafeleri, barları, gece kulüpleriyle gecenin nabzını tutan Amsterdam’da alışverişin de tadını çıkarabilirsiniz. Amsterdam gezisi için en uygun zaman lalelerin açtığı mevsim olan ilkbahar olsa da şehrin yaz sonundaki güzellikleri de bir başka. 12’nci yüzyılda küçük bir balıkçı kasabası olan ve ihtiyaçlar doğrultusunda kurulan barajlarla, yapılan balık ticareti ve daha sonraları şehrin önemli bir liman kentine dönüştürülmesi ile büyük gelişmelere sahne olan Amsterdam; ismini Amstel nehrinden ve üzerine kurulu barajlardan (dam) alıyor.

SANAT, SEKS VE UYUŞTURUCU

Amsterdam, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerin yanında aynı zamanda tam bir özgürlükler şehri. Van Gogh ve Rijks Müzesi gibi dünyaca ünlü sanat merkezlerinin yanında Avrupa seks turizminin kalbi olarak kabul edilen Red Light District Bölgesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Amsterdam’ın bu kadar renkli ve farklı olmasını sağlayan bir sebep de şehirde bulunan ‘coffee shop’lar. Şehrin sokaklarında marijuana içilmesi yasak olmasına karşın yönetim kahve dükkanı denilen bu mekanlarda içimi serbest bırakmış. Coffee shop’larda satılan ve kafa buldurucu otlar, sihirli mantar ve kekler bazı turistler tarafından özellikle tercih ediliyor. Bu kadar farklılığı bir arada barındırınca da Amsterdam ister istemez çok sayıda turisti bir araya toplayan bir cazibe merkezi haline geliyor. Amsterdam gezisi için Hollanda’dan Schengen vizesi almanız gerekiyor.

GÖRMEDEN DÖNMEYİN

Tatilden tat almanızı sağlayan en önemli unsur özellikle yurt dışına çıktıysanız gittiğiniz yerin en önemli mekanlarını gezmektir. İşte Amsterdam turunda pas geçilmeyecek noktalar.

Kanal ziyareti: Amsterdam’ın “Kuzeyin Venedik’i” olarak tanınmasını sağlayan kanalları ilk görüşten itibaren sizi büyüleyecek. Amsterdam kanallarının en ünlüleri Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht. Muhteşem kanalların keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yol ise kanallarda düzenlenen bot turları.

Dam’ı keşfedin: Dam, Amsterdam’ın ana tren istasyonu olan Centraal Station’dan 750 metre uzaklıkta bulunan Amsterdam’ın en önemli meydanı. Şehrin kalbinde bulunan meydan Amsterdam gezilecek yerler listesinde yer alan birçok gezi noktasına yürüme mesafesinde bulunuyor. Amsterdam Kraliyet Sarayı (Royal Palace), Nieuwe Kerk, National Monument ve Madame Tussauds Balmumu Müzesi meydan üzerinde bulunan en önemli yerlerden.

Hollanda evleri: Birbirinden farklı ve güzel ev modellerini şehrin birçok yerinde görmeniz mümkün. Hollanda evlerinin en güzel örnekleri ise şehrin Spui bölgesinde yer alan Begijnhof‘ta bulunuyor. Amsterdam’ın en eski tahta evi olan ‘The Wooden House-Houten Huys’ da burada.

Kırmızı fenerli evler: Şehrin kuzeyinde yer alan ve Avrupa’nın en ünlü Kırmızı Fenerli Evleri’nin bulunduğu bölge şehrin genelevlerine ev sahipliği yapıyor. Amsterdam’da bu bölgede genelevler yasal ve sıkı denetim altında. İşin garibi bölgeye belli nedenlerle giden erkeklerin yanı sıra gezmek için giden kadın-erkek turist sayısı da hayret edilecek derecede fazla. Red Light District’te kırmızı lambalı evlerin vitrinlerinde müşteri bekleyen hayat kadınlarının fotoğraflarının çekilmesi kesinlikle yasak.

Bloemenmarkt: Şehrin en orijinal çiçek pazarında gezerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Spui Meydanı’na ve Begijnhof‘a yaklaşık beş dakika yürüme mesafesinde bulunan ve 1862 yılında kurulmuş çiçek pazarında toplam 15 adet yüzen çiçekçi bulunuyor. Dünyaca ünlü Hollanda lalelerini ve diğer çiçekleri mutlaka görün.

Bunlar dışında: Rembrandtplein, Vondel Park, Museumplein, Nieuwe Kerk, Artis Zoo, Oude Kerk, St. Nicolaaskerk, Amsterdam Müzesi, Van GoghMüzesi, Anne Frank House ve Albert Cuyp Market de şehirde gezebileceğiniz önemli yerlerden.

amsterdam20130828-3

BİRAZ PEYNİR BİRAZ AYAKKABI

Amsterdam’da kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok hediyelik eşya mevcut. Bunların başındaysa, meşhur Hollanda laleleri ve Hollanda peynirleri geliyor. Dünyaca ünlü laleleri özel ambalajlı lale soğanları şeklinde satın almanız mümkün. Bunlar dışında, Amsterdam’dan başta peynir olmak üzere tahta ayakkabılar ve birçok ufak tefek Amsterdam hatırası alabilirsiniz. Şehirde geleneksel tatlar çok kısıtlı. Fransız, İtalyan, Asya, Meksika ve Çin mutfaklarından birçok tat bulabilirsiniz. Şehrin en önemli yemekleri arasında Hollanda peynirleri, Vlaamse Frites, Rijsttafel, Broodjes ve Falafel sandviçler bulunuyor.

ULAŞIM

THY - Türk Hava Yolları

Tel: 0212 663 63 00, 663 47 44

Air France

Tel: 0212 310 19 19

İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kampında ölen Anne Frank’ın Amsterdam’da ailesiyle saklandığı ev, gezilecekler listenizde olmalı. Nazi kurbanı Anne’in adını tüm dünya, saklanırken tuttuğu günlüğün ölümünden sonra yayınlanmasıyla duymuştu.

amsterdam20130828-4

Rembrandt, Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri. Hollanda’nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı 1600’lü yılların ortalarında Hollanda Altın Çağı’nda yaşamış. ‘Işığın ve gölgelerin ressamı’ olarak da anılır. Rembrandt Müzesi’ni gezmeyi unutmayın.

amsterdam20130828-5

Amsterdam’ın genelevleri ile ünlü Kırmızı Fener bölgesi, saat 04.00-09.00 arası kapalı.

amsterdam20130828-2


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik