Menu

Ünlülerin kalbindeki yabancı şehirler

Ünlülerin kalbindeki yabancı şehirler

Fotoğraflar: Fotolia, Hafta Sonu Arşiv, Ersen Çörekçi, Murat Sargın


Berrak Tüzünataç / Roma
Geçtiğimiz haftalarda pek çok ünlünün de adının karıştığı şok uyuşturucu baskınında adı geçen ancak İtalya’da olduğu için gözaltına alınmayan Berrak Tüzünataç dönmeyince hakkında yakalama emri çıktı. Avrupa tatilini uzatma kararı aldığı söylenen Berrak Tüzünataç, iddialara göre Roma’ya yerleşti. Ortalığın karışık olduğu dönemi gözlerden uzak geçirmeyi amaçlayan yıldızın, dönmek için olayların durulmasını beklediği tahmin ediliyor.

berrak tuzunatac20130905-

ROMA: SANAT DOLU SIĞINAK

Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Roma, günümüzde halen sahip olduğu antik kalıntılarla dikkat çekiyor. Bunların en önemlileri arasında Palatine Tepesi’ndeki kraliyet sarayları, forumdaki tapınaklar, barış sunağı, Diocletian’ın Paklıcaları ve Collesium sayıılabilir.
Aşk Çeşmesi: Trevi Çeşmesi veya Fontana di Trevi adlarıyla da anılsa da Türkçe’de en yaygın kullanılan ismi Aşk Çeşmesi. Roma’da Poli Sarayı’nın yanına klasik ve barok tarzı heykeller yapılarak bugünkü halini almış ve dünyanın en önemli çeşmelerinden biri olarak anılıyor.
İspanyol Merdivenleri: Aşk Çeşmesi’ne yürüyerek 10 dakikalık mesafede bulunan merdivenler, Roma’nın kalbinin attığı meydanda bulunuyor ve karşısında da Roma’nın en ünlü caddelerinden Via Condotti var. Merdivenlerden indiğinizde, hemen karşınıza Fellini tarafından yapılan bir havuz çıkıyor.
Pantheon: Yunanca’da ‘Tüm Tanrıların tapınağı’ anlamına gelen Pantheon, ilk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş. Pantheon kavramı bugün içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılıyor.
Collesium: İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan ve Roma denilince ilk akla gelen tarihi yapı. Flavianus Amfitiyatro olarak da biliniyor. M.Ö. 72 yılında ünlü bir komutan olan Vespasianus tarafından yapımına başlanmış. Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Collesium Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülüyor.

roma20130905-

Tuba Büyüküstün / Paris
En son ‘20 Dakika’ dizisiyle izlediğimiz Tuba Büyüküstün’le eşi Onur Saylak, ailelerinin geleceği için Paris’e taşınacakları haberiyle gazetelerin manşetlerini süslemişti. Bir buçuk yaşındaki ikiz çocukları Toprak ve Maya’yı Türkiye dışında yetiştirmeye karar veren Büyüküstün-Saylak çifti, gidecekleri ülke olarak da Fransa’yı seçti.

tubabuyukustun20130905-

PARİS: AŞK ŞEHRİ

Pek çok aşk filmine ve kitabına konu ve konuk olmuş Paris, artık bir ikon haline gelmiş Eyfel Kulesi’yle her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Her noktasında ayrı bir zenginlik barındıran Paris’te görmeniz gereken yerlerin başında şunlar geliyor:
Eyfel Kulesi: Fransa’nın simgesi olan ve şehrin hemen her noktasından görülebilen kule, 324 metre uzunluğunda.
Notre Dame Katedrali: Paris’teki en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Roma Katolik kiliselerinden olan Notre Dame 12’nci yüzyılda tasarlanmış fakat 14’üncü yüzyıla kadar tamamlanmamış.
Louvre Müzesi: Fransa’nın en büyük müzesi olan Louvre’da Orta Çağ’dan 19’uncu yüzyıla kadar eserleri görebilir, tarihe tanıklık edebilirsiniz.
Şanzelize (Avenue des Champs Elysees): Dünyanın en ünlü caddesi. 1667 yılında XIV Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için yapılmış ve şu anda üzerindeki sayısız kafesi ve muhteşem manzarasıyla Paris’e uğrayan her turistin uğradığı bir yer.
Moulin Rouge: Dünyanın en eski kabaresi ve Paris’teki salonun adı. Yaklaşık 120 yıl önce açılmasına rağmen Moulin Rouge, dünyanın en ünlü kabareleri standartlarına sahip.
Grand Palais: Bu saray, 1900 Dünya Fuarı için Paris’te inşa edilmiş. Binanın en bilinen özelliğiyse, camdan yapılmış çatısı.

paris20130905-


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik