Menu

Samba, kadınlar ve futbol

Samba, kadınlar ve futbol

Samba, kadınlar ve futbol Şu sıralar politik olarak yakın ilişkiler içinde olduğumuz Brezilya, dünyanın en çılgın eğlencesine, en büyük şelalesine, en uzun nehrine ve en geniş yağmur ormanlarına sahip bir ülke. Dünyaya futbolun bir sanat ve estetik harikası olduğunu gösteren Brezilya, güzel kızları, plajları ve farklı lezzetleriyle de tatil ve eğlence tutkunlarını bekliyor.


Brezilya yılın her mevsimi gezilebilecek bir ülke. Fakat şubat ayının sonunda düzenlenen Rio Karnavalı, Brezilya’yı çok daha renkli ve büyük bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Rio De Janeiro
Şehir 400 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen oldukça modern. Rio, Afrikalı, Avrupalı ve Güney Amerika yerlisi olarak değişik grupların koloniler zamanından günümüze kadar yaptıkları evliliklerle bugünkü halini almış. Şehri kuşbakışı görmek isterseniz, kollarını yana açmış bir şekilde konuklarını bekleyen ve 7 Temmuz 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilmiş olan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne mutlaka gitmelisiniz. Corcovada Dağı (Kambur) üzerinde Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde inşa edilen heykel, 30 metre boyunda ve sekiz metre yükseklikte bir kaide üzerinde duruyor. Ağırlığı ise, 1.145 ton.

Resmi ön izlemek için tıklayın Resmi ön izlemek için tıklayın
Resmi ön izlemek için tıklayın Resmi ön izlemek için tıklayın


Centro
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin büyüleyici manzarasına doyduktan sonra biraz şehrin içine karışmak isterseniz, rotanızı Rio’nun tarihi bölgesi olarak tanımlanan Centro’ya çevirmelisiniz. Bu bölge, Rio’da zengin ve fakir kesimin birleştiği nokta. Belki de bu çeşitlilik nedeniyle sanata dair birçok yapıyı burada bulabilmeniz mümkün. Modern Sanatlar Müzesi, Milli Kütüphane ve tiyatro binası gezilebilecek yerler arasında. Ayrıca Centro, restoran ve kafe gibi değişik mekanlarıyla da çok ünlü. Meşhur Brezilya kahvelerinizi yudumlarken, yemeklerin de tadına bakabilirsiniz.

Ünlü plajlar ve futbol
Biraz kalabalık olsa da dünyanın en güzel vücutlu kadınlarının salındığı plajlarda denize girmek istiyorsanız İpenama, Leblon, Barra, Tijuca, Copacabana sizi bekliyor. Upuzun kumsalların üzerinde kendinize yer bulduktan sonra bir yandan güneşlenip bir yandan plajda düzenlenen futbol maçlarını izleyebilir ve yeni yıldızların doğuşuna tanıklık edebilirsiniz. Formunuza güveniyorsanız, bu maçlara siz de katılabilirsiniz.

Maracana Stadyumu
Futbolun bir yaşam şekli olduğu ülkeyi ziyaret etmişken, dünyanın en büyük stadyumuna uğramadan geri dönmek olmaz. Adeta bir müze gibi görünen Maracana Stadyumu’nun inşaatı 17 senede tamamlanmış. 1950 yılında Brezilya ile Uruguay arasında oynanan turnuvanın final maçında resmî sayılara göre 173 bin 830 izleyiciyi konuk etmiş. Ancak stadın kapasitesi FIFA standartları gereği daha sonra 95 bine düşürülmüş.

Müzeler
Maracana Stadyumu’nda, sporculara ait formaların sergilendiği ‘Maracana Müzesi’, ‘Modern Sanatlar Müzesi’ ve ‘Cumhuriyet Müzesi’ni görmeden sakın dönmeyin.

Resmi ön izlemek için tıklayın Resmi ön izlemek için tıklayın
Resmi ön izlemek için tıklayın


Salvador
Ülkenin kuzey doğusunda yer alan şehir, ‘Alt Şehir’ ve ‘Üst Şehir’ adıyla iki kısma ayrılmış. Alt kısımda daha çok yöresel keyifler yaşanırken, üst kısım ise binalar müzeler ve kiliselerle çevrili modern yapı örnekleri sergiliyor. Rio’da hakim kültür Samba’yken, Salvador’da Axe Bahia (grup dansı) öne çıkıyor. Farklı kültürleri birlikte görmek de mümkün. 365 kilise bulunduğu için yılın her günü farklı kiliselerde ibadet etmek mümkün. Dükkanlarda çok sayıda farklı enstrüman satılıyor. Eski şehri, Municipal adlı ana meydandan başlayarak gezmek en iyisi. Arkeoloji, Etnografya ve Afro Brezilya müzeleri de gezilebilir. Müzeden, yerel enstrümanlar ve fakirlerin dini Kandomle’nin ritüelleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Şehirdeki Sao Francisco Katedrali, ülkenin en zengin dini yapısı. İç kaplamalarında 430 kilo altın kullanılmış. Salvador’u sakin bir günde otomobille 20 dakikada keşfedebilirsiniz. Parke taşlı sokaklarında yürüyüp, müzeleri, kiliseleri, iki katlı, balkonlu eski binaları keşfetmek, kafelerin, restoranların tadını çıkarmak istiyorsanız en az bir haftaya ihtiyacınız var.

Sao Paulo
17 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın en büyük kenti olan Sao Paulo, ziyaretçilerin beklentilerini karşılayacak altyapıya fazlasıyla sahip. Kusursuz lokantaları, sofistike müzik gösterileri, tiyatrolar, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, modayı yakından takip eden butikleri ve alışveriş merkezleriyle Sao Paulo herkese hitap ediyor. Şehir, Güney Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi, en büyük kilisesi, en büyük üniversitesi, en yoğun havaalanı, en güçlü ekonomisi ile dünyanın en büyük dördüncü şehri. Aynı zamanda Brezilya ekonomisinin lokomotifi olarak öne çıkıyor. Latin Amerika’nın en büyük sanayi ve iş merkezi olan Sao Paulo, ucuz olmasına rağmen kaliteli gece hayatı ve lokantalarıyla New York ve Paris’i aratmıyor.

Samba Karnavalı
Şubat ayının sonuyla mart ayının başlarına denk gelen Rio Samba Karnavalı’nda sadece dans edilmiyor, rengarenk, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kostümlerle de geçit yapılıyor. Üç gün süren Rio Samba Karnavalı’nda, iki lig bulunuyor. Takımlarını Rio’daki dans okulları oluşturuyor. Birinci ligde 16, ikinci ligde 18 takım var. Dans okullarında üç bin ila beş bin arasında dansçısı mevcut. Dansçılar yıl boyunca tüm maharetlerini sergileyerek Sambodromo Caddesi’ndeki resmi geçitte yer almanın savaşını veriyorlar. Karnavalda dans etmek, geçim zorluğu çeken Brezilyalılar için kurtuluşa açılan bir kapı olarak da görülüyor. Karnaval geçidine katılan bir okul, 1.4 kilometrelik yolu yaklaşık iki saatte sürekli dans ederek geçiyor. Her okulun kullanabildiği iki renk var. Yani giysiler ve dekorlar seçilen bu iki renkle bezeniyor. Karnavalın sonunda, yılın şampiyon dans okulu seçiliyor.

Resmi ön izlemek için tıklayın Resmi ön izlemek için tıklayın
Resmi ön izlemek için tıklayın Resmi ön izlemek için tıklayın


Yemek
Brezilya mutfağı ete, balığa, deniz ürünlerine ve pirince dayalı. Dünyanın en lezzetli etlerini üreten bu ülkenin bilinen en ünlü yemeği ‘Chourasco’ denilen ve mangalda yapılan bir çeşit ızgara. Ülke mutfağında genellikle birçok yemeğin içinde hindistancevizi yağına rastlıyorsunuz. Ayrıca ülkenin çok zengin bir pasta ve tatlı kültürü var. Tatlılar genelde meyveyle yapılıyor. Özellikle mango ve portakaldan yapılan ‘mousse’ çok ünlü. Ülkenin yerel içkisi, şeker kamışından çıkartılan ve alkolün damıtılmasıyla yapılan Cachaça (Kaşasa). Ayrıca kahve üretimi ve ihracatında dünya birincisi olan ülkeye gitmişken çok çeşitli kahvelerin tadına bakmalısınız. Başlarda biraz sert gelebilir ama zamanla tadına alışacaksınız. Her Brezilyalı günde en az 10-12 fincan kahve içiyor.

Alışveriş
Dünyanın en büyük mücevher madenlerine sahip Brezilya’da alışverişe nereden başlayacağınız konusunda fazla bir şey söylemeye gerek yok. Yine de bu renkli ülkede satın alabileceğiniz tek şey mücevher değil. Terlik ve ayakkabı sektöründe birçok modeli bir arada bulabilir, incik boncuk diye tabir edilen takılardan alabilirsiniz. Ayrıca Brezilya’ya özgü karnaval kostümleri ve dünyaca ünlü futbolcuların formaları da iyi birer hediye alternatifi.

Brezilya denilince akıllara ilk gelenler arasında şubat ayı sonunda yaşanan Rio Samba Karnavalı oluyor. Dans ve kostümler tek kelimeyle muhteşem. Rio De Janeiro, 400 yıllık bir geçmişe sahip. Modern görüntüler arasında tarihi yapılarıyla da dikkat çekiyor.

Sao Paulo 17 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın en büyük kenti ve Salvador’daki sayıları hayli çok olan farklı kiliseler turistlerin ilgisini çekiyor. Copacabana Plajı ve Maracana Stadyumu, mutlaka görülmesi gereken yerlerden ikisi. Brezilya’nın dünyaca ünlü futbolcusu Ronaldo.

Brezilya’nın geniş yağmur ormanları, şelaleri, uzun nehirleri de en az büyüleyen kalabalık ve hareketli olan kentleri kadar önemlidir.
Brezilya’nın sahil şehri Balem, turistlerin ilgi odağı.

Bunlara dikkat
• Alışveriş yapacaksanız yanınızda Amerikan Doları bulundurmanızda fayda var. Euro çok fazla kullanılmıyor.• Şehirde bankalar 10.00–16.00 arası açık.• Şehirde hırsızlık oranı yüksek, bu nedenle üzerinizde fazla para taşımayın.• Ülkeye giriş yapacak olan üç aylık ve altı yaş arası çocuklardan, çocuk felci aşısı olduklarına dair belge isteniyor.

Ulaşım
Air France (Paris üzerinden aktarmalı)
Tel: 0212 310 19 19
THY- Türk Hava Yolları
Tel: 0212 663 63 00 - 663 47 44

Erdinç YAPAN


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik