Logo
Bu sayfayı yazdır

Hobbit’lerin doğduğu ülke: Yeni Zelanda

Hobbit’lerin doğduğu ülke: Yeni Zelanda

500 milyon dolarlık bütçeyle ‘Hobbit’ler şubat ayında doğduğu topraklarda filme çekilmeye başlandı bile. Yıl sonunda vizyona girecek olan filmin çekildiği ülkeye, yani Yeni Zelanda’ya bir göz atmaya ne dersiniz...

Erdinç YAPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Dünyanın neredeyse bir ucunda bulunan Yeni Zelanda, ülkenin yerlileri olan Maoriler tarafından ‘Uzun Beyaz Bulut’ olarak adlandırılıyor. Yemyeşil bir cennet olarak tanımlayabileceğimiz bu uzak ülke, İngiltere kadar büyük bir yüzölçümüne sahip olsa da, nüfusu sadece dört milyon. Bu da ülkeyi son derece tenha bir tatil merkezi haline getiriyor.


12031-gezi-1

Simgesi, Kiwi
Yeni Zelanda’yı anlatırken, burayla simgeleşmiş bir meyveden bahsetmeden geçmek olmaz. Ülkeyle özdeşleşen kivi meyvesinin adının ortaya çıkış hikayesi son derece ilginç. Yeni Zelandalılar, ‘Chinese Gooseberry’ olarak bilinen meyveyi soğuk savaş döneminde ABD’ye satarken Çin kökenli bir meyve olması sorun yaratacağından, meyveye milli kuşlarının adı olan ‘Kiwi’ ismini vermişler. Görüntü olarak gerçekten de adını verdiği meyveye benzeyen Kiwi, Yeni Zelanda’nın da simgesi. Ülke, dünya kivi ihtiyacının dörtte birini karşılıyor.


Keyif Garantili Tatil
Yeni Zelanda, misafirlerine birbirinden güzel ve keyifli yerler sunuyor. Nüfusun dörtte biri kuzeydeki Auckland’a yerleşmiş. Auckland başkent olmasa da kültür, ticaret ve sanatın merkezi, aynı zamanda da en kozmopolit şehir. Rotorua, Maori kültürü ve jeotermal gayzerleriyle ön plana çıkıyor. ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin çekildiği yer olan başkent Wellington, kuzey ve güney adalarını ayıran 20 kilometre genişliğindeki Cook Boğazı’nın üzerine kurulmuş. Christchurch, tam bir park cenneti.


12031-gezi-2

Volkanlar üzerinde yükselen kent Auckland
Bir milyondan fazla nüfusuna rağmen Auckland, pek çok yönden küçük şehir havası taşıyor. Kenti 60’a yakın volkanın çevrelemesi, hatta bunlardan bir tanesinin üzerinde de Auckland Müzesi’nin olması bu kente çok farklı ve biraz da korkutucu bir hava katıyor. İki doğal liman arasına kurulmuş olan kentin gerek temizliği, gerekse ferah havası, onu dünyanın yaşanabilecek en güzel şehirlerinden biri haline getirmiş. Auckland, bunların dışında muhteşem sahillere ve yelkenli için çok elverişli bir denize sahip. Gezilecek yerler arasına, botanik bahçesiyle aynı parkın içindeki Auckland Savaş Anıtları Müzesi’ni ekleyebilirsiniz. Bunun dışında Kelly Tarlton’un ‘Su Altı Dünyası’, Mission Körfezi, panoramik olarak tüm şehri görebileceğiniz ve içinde son derece büyük bir volkanik krater barındıran Eden Dağı, ziyaret edilmesi gereken yerlerden. 328 metre yüksekliğindeki Sky Tower, Güney Yarım Küre’nin en yüksek binası. Üstüne çıkıp manzarayı seyredebilir, döner restoranında yemek yiyebilir ya da adrenalin için kuleden bungee jumping yapabilirsiniz.


12031-gezi-3

Sanat düşkünü Polınezyalılar
Ülkenin kuzeyinde yer alan Auckland, dünyada en fazla Polinezyalı nüfusa sahip yer. Aynı zamanda çok renkli ve hareketli sanat etkinliklerini de bünyesinde barındırıyor. Şehir merkezindeyse, pek çok güzel ve eski binayla yeşil alan var. Burasını gezerken, rıhtım ve çevresindeki yapıları korumak ve güzelleştirmek adına yapılan çalışmaları fark edeceksiniz. Buraya kadar gelmişken, yerli halkın, yün, deri, kürk ve deniz kabuklarından yaptıkları hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.


12031-gezi-4

Termal sular, Haka dansı ve Maoriler
Adalar ve volkanlar ülkesi olan Yeni Zelanda’nın görülmeye değer bir başka yeri, termal suları ve gayzerleriyle ünlü Rotorua. Kendisiyle aynı ismi taşıyan gölün kıyısında bulunan bölgede çok sayıda volkan var ve aktiviteleri de sürüyor. Termal suların çokluğu nedeniyle burada gezerken burnunuza dolan sülfür kokusuna alışmalısınız. Bu topraklar ayrıca ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Maorilere ev sahipliği yapıyor. Yeni Zelanda’ya ilk gelişleri M.S 800’lü yıllarda olmuş ve beyaz adam gelene kadar yaklaşık 1000 yıl izole yaşamışlar. 1840 yılında imzaladıkları bir anlaşmadan sonra ülkedeki haklarını İngilizlere devreden yerli halk, kültürlerini kendi özel okullarında ve kültür merkezlerinde sürdürmeye çalışıyor. Belirli bir ücret karşılığı ziyaret edilen Rotorua’daki kültür merkezi de bunlardan biri. Bu merkezde, hem Maori kültürü hakkında bilgi sahibi oluyor hem de 30 metre yüksekliğe fışkırabilen gayzerleri seyrediyorsunuz. Yeni Zelandalıların lakabı olan Kiwi kuşlarını burada görebilirsiniz. Merkezde ayrıca Maorilerin meşhur Haka dansını izleyebilirsiniz. Bu savaş dansında amaç düşmanı korkutmak. Dili dışarı çıkarma, gözleri büyükçe açma, elleri vücuda vurma ve tepinme gibi hareketlerden oluşuyor.


12031-gezi-5

12031-gezi-6

Efsane filmin doğduğu başkent: Wellington
Oscar rekortmeni Peter Jackson’ın ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesini çektiği yer olan Wellington, adını Waterloo savaşını kazanan ve Wellington’un ilk dükü olan Arthur Wellesly’nin geldiği şehirden almış. Burası ayrıca Hollywood’un diğer ünlü filmleri ‘Son Samuray’ ve ‘King Kong’a da ev sahipliği yaptı. Dünyanın en güneydeki başkenti Wellington, görülmeye değer manzarası, sahip olduğu doğal liman, çevresini saran koyu yeşil tepeler ve buralardaki yazlık evleriyle büyük üne sahip. Lambton Quay kentin en hareketli kısmı. Büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri burada. Cable Car dedikleri fünikülere atlayıp yukarıdaki botanik bahçelerine çıkabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Tepeden yürüyerek aşağıya doğru indiğinizde yolun sonunda sizi Lady Norwood’un gül bahçeleri karşılıyor. Yüzden fazla çeşide sahip güller arasında dolaşmak gerçekten büyüleyici. Wellington’da gezerken ilginç mimarisiyle dikkat çeken ve halkın ‘arı kovanı’ dediği parlamento binasını görebilirsiniz. 1980 yılında tamamlanan bina, şehrin en şöhretli yapısı. Onun biraz aşağısında, ahşaptan yapılmış eski hükümet binası duruyor. Binanın yanındaysa, Anzak Anıtı bulunuyor. Başkenti bizim için özel kılan bir diğer noktaysa, Wellington’ın Tarakena Körfezi’nde 1990 yılında açılan Atatürk Anıtı. Her sene 25 Nisan’daki Anzak kutlamaları burada yapılıyor.

12031-gezi-7


12031-gezi-8

Küçük İngiltere: Chrıstchurch
Adını katedralinden alan Christchurch, ülkenin üçüncü büyük yerleşim merkezi. Ülkenin yerlilerinden aldıkları topraklara gemilerle doluşan İngilizler, burayı neredeyse küçük bir İngiltere haline getirmiş. Her tarafın parklarla dolu olması, Christchurch’e ‘bahçe şehir’ denmesine yol açmış. Bu parklardan en güzeli, merkezdeki botanik parkı. Müze düşkünüyseniz parkın girişindeki Canterbury Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehrin ortasından geçen Avon Nehri’nde işleyen gondollara binip keyifli vakit geçirebilir ya da ‘Gondola’ adlı teleferikle tepeye çıkıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.


KONAKLAMA
Rendezvous Auckland
Adres: Mayoral Drive and Vincent Street 1036 - Auckland City
Hilton Auckland
Adres: Princes Wharf, 147 Quay Street - Auckland City

ULAŞIM
Emirates Hava Yolları
Tel: 0212 315 45 45
Singapur Hava Yolları
Tel: 0212 463 18 00
Malezya Hava Yolları
Tel: 0212 224 85 00


Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.