Menu

Eyvah hack’lendim!

Eyvah hack’lendim!

Hollywood yıldızlarının telefonlarındaki iCloud saklama sistemi geçen hafta hack’lendi. Sosyal paylaşım siteleri ve internet dünyası çıplak fotoğrafların şokuyla çalkalanıyor. Jennifer Lawrence ve Kate Upton’la başlayan siber saldırı, son olarak Selena Gomez’e yapıldı. Hollywood ünlülerinin özel bilgileri ve çıplak fotoğrafları sosyal medya ortamında paylaşılmaya devam ediyor. Biz de Türk ünlülere, “Siz hacklanmiş olsaydınız tepkiniz ne olurdu ve bilgisayarınızda ne gibi özel bilgiler yer alıyor” diye sorduk. İşte cevaplar.


Nuriye KIRMA, Murat TAMAY

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

Ünlü yıldızlar hacker kurbanı oldu

Son bir haftadır dünya gündemi, Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Selena Gomez gibi ünlü yıldızların telefonlarındaki iCloud saklama sistemlerinin hacker’lar tarafından ele geçirilmesini konuşuyor. Siber korsanlar, Hollywood yıldızlarının iCloud hesaplarını ele geçirip, içerisindeki özel bilgileri ve çıplak fotoğrafları paylaşmaya devam ediyor. Oscar ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence’ın temsilcileri oyuncunun kısa sürede birçok internet sitesinde yayınlanan çıplak fotoğraflarının gerçek olduğunu doğrularken “Bu, özel hayata yapılmış ciddi bir saldırı. Jennifer Lawrence’ın çalınan fotoğraflarını yayınlayan herkesin yargılanması için yetkililerle iletişime geçildi” dedi. Fotoğrafları sızdıran bilgisayar korsanının elinde “Jennifer Lawrence’ı seks yaparken gösteren” bir videonun da bulunduğu ve bu görüntüleri yayınlamak için Paypal üzerinden para topladığı da iddia edildi. Bu yaşanan skandal beraberinde iCloud saklama sisteminin ve dijital güvenliğin ne kadar yeterli olduğu sorusunu da akıllara getirdi.

jennifer-lawrenceeeee

‘JENNIFER LAWRENCE UZUN SÜRE İZLENMİŞ’

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in Türkiye Ofisi Teknik Müdürü Erkan Tuğral, olayın bütün kullanıcılara odaklanan genel bir iCloud hacklemesinden çok, doğrudan belli kişilere yönelik hedefli bir saldırı gibi göründüğünü söyledi. Tuğral, “Büyük olasılıkla Jennifer Lawrence uzun süre izlenmiş, mail-doğum günü, önemsediği konular, insanlar gibi kişisel bilgiler elde edilmiş. Ardından bunlar yapboz gibi birleştirilerek, hesabına ve fotoğraflarına ulaşılmış” dedi.


KİŞİSEL BİLGİLERİNİZDE CİMRİ DAVRANIN

Erkan Tuğral’a göre kişisel bilgilerinizi paylaşırken, cimri ve dikkatli davranmalısınız. Tuğral “Mailinizi, telefonunuzu, adresinizi herkesle paylaşmayın, şifrelerinizi-parolalarınızı açık etmeyin. Güvenlik sorusunda gerçekten sadece sizin bilebileceğiniz bir cevabı belirleyin. Ayrıca bu tür özel fotoğrafları iCloud gibi bulut ortamlarına taşımak zorunda değilsiniz. iPhone’un Ayarlar > iCloud kısmına girerek, otomatik senkronizasyonu devreden çıkarabilir ve böylece telefonu bilgisayara bağladığınız anda gerçekleşen eşleştirmeyi engeleyebilirsiniz. Ya da tüm iCloud senkronizasyonunu kapatmak yerine, Wi-Fi bağlantısı olduğunda tüm fotoğrafların sorgusuz sualsiz iCloud’a atılmasını sağlayan My Photo Stream (Fotoğraf Yayınım) özelliğini kapatılabilir böylece fotoğrafların buluta taşınmasını engellemiş olursunuz” diyor.

ÇİFT FAKTÖRLÜ KORUMA DA KULLANILABİLİR

Daha iyi korunmanın bir ekstra yönetimi de tıpkı online banka girişlerinde olduğu gibi çift faktörlü doğrulama sistemini kullanmak. Bu uygulama sayesinde, sisteme ancak cep telefonuna gelen SMS mesajıyla girmek mümkün. Yani parola çalınmış olsa bile, bu SMS şifresi olmadan hesaba girilemiyor. Apple bunu iPhone’lar için ‘Apple Two Step Verification’ yani Apple Kimliğinin iki aşamalı doğrulanması olarak tanımlıyor. Bu özellik Türkiye’deki kullanıcılar için de sunuluyor.

Jennifer kıskançlık kurbanı

‘Açlık Oyunları’ serisindeki başarılı oyunculuğuyla ülkemizde de tanınan Jennifer Lawrence, kendisine ait olduğu iddia edilen fotoğraflarla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı. İddiaya göre Lawrence’ın yakın kız arkadaşlarından biri güzel oyuncuyu erkek arkadaşını elinden almakla suçladı. İntikam olarak da telefonunda yüklü olan müstehcen pozlarını internette paylaştı.

kate--upton
Kimler hack’lendi?

Avril Lavigne, Hillary Duff, Kaley Cuoco, Kelly Brook, Kirsten Dunst, Kim Kardashian, Lake Bell, Lea Michele, Mary Kate Olsen, Rihanna, Scarlett Johansson, Wyona Rider gibi ünlülere ait olduğu iddia edilen şimdilik 300’den fazla mahrem video ve fotoğraf internette paylaşıldı.

Madalyonun öbür yüzü

Bu yıldızların iCloud’u ve genel olarak bulutu yeterince güvenlik önlemi almadan kullanmaları, bulunması çok kolay şifreler tercih etmiş olmaları ya da paylaşım ayarlarında hata yapmış olmaları madalyonun öbür yüzü... Fotoğrafların tamamının bulut servisler üzerinden ele geçirilip geçirilmediği de şimdilik kesin değil.

ipek-tuzuoglu


İpek Tuzcuoğlu

‘Özel bilgilerim bilgisayarımda değil, aklımda’

“Teknolojiyi ve interneti mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Yaşamımıza her anlamda kolaylık sağladığı kesin. Tek tuşla istediğimiz her bilgiye ulaşabiliyoruz. Özellikle bilgi anlamında vazgeçilmezim haline geldi. Güven konusuna gelince tabii ki güvenmiyorum. Sadece magazinsel değil, siyasi de, ülkeler arası da birçok olayın gündemde olduğunu görüyoruz. Belli bir noktaya kadar evet ama internete koşulsuz güvenemem. Yabancı Hollywood yıldızlarının başına gelen şey, her an bizim de başımıza gelebilecek bir durum. Özellikle de ünlü biriyseniz. Hayatın her alanında olduğu gibi, bu konuda da tedbirli olmak gerekir. Hesaplarınıza girilmesi, incelenmesi teknolojik olarak her zaman olabilecek bir durum. Benim başıma gelse sanırım önce avukatımla konuşup ne tür önlemler alınabilir, bunu yapanlara nasıl ulaşılabilir ve ceza almaları nasıl sağlanır, bunu konuşurdum. Ne kadar tedbirli olursanız olun özel hesaplarınızın hacklenmesi kabul edilebilir bir şey değil. Cezası da oldukça ağır olmalıdır. Bilgisayarımda gizli bilgilerin olması için gizli saklı işler içinde olmak gerekir. Allah’a şükür ki yok. Ama sana özel projeleriniz, bilgileriniz var mı derseniz çoğu bilgisayarımda değil, her zaman aklımdadır.”

gamze-karaman

Gamze Karaman

‘Güvenlik önlemlerinin yeterli olduğuna inanmıyorum’

“Bu tarz saldırılar için herhalde çok da yapılacak bir şey yok. Sanırım böyle bir durum başıma gelse mahkemeye verirdim. Benim bilgisayarımda ya da telefonumda gizlediğim öyle gizli bilgilerim veya belgelerim yok. Ama tabii ki iş mail’lerim, senaryolarım, fotoğraflarım var ve bunlara bir şey olsun istemem. Teknolojiye çok yakın olduğum söylenemez. Telefonumu ve tabletimi basit işler için kullanırım. Yani teknoloji hayatımda az yer kaplıyor. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı kadar asosyalleştirdiğine de inanıyorum. Güven konusuna gelince; sonuçta teknolojik aletleri yapan insanlar ve bu işten biraz anlayan insanların birçok şeye ulaşabileeğini düşünüyorum. O yüzden güvenlik önlemlerinin yeterli olduğuna inanmıyorum.”

etel-baler

Etel Baler

‘Hırsıza kilit dayanmaz’

“Teknolojiye çok yakınım. Her program hack’lenebilir. Ama öte yandan unutmayalım ki, her kapı da açılabilir. Sonuçta hırsıza kilit dayanmaz. Benim başıma gelse, ne koymuştum acaba oraya diye paniklerdim. Benim bilgisayardan genelde aile resimleri çıkar. Ama böyle olaylarda biliyorsunuz ki, 1000 tane aile resmi vardır, gidip bir tane bikinili fotoğrafı koyarlar.”

ayse-kucuroglu

Ayşe Kucuroğlu

‘Teknolojiye direnemedim’

“Ben bilgisayar ve teknolojiyle geç tanıştım. Ama ne kadar direndiysem de olmadı. Ayrıca Y kuşağı çocukların annesi olmak demek, en az onlar kadar iyi anlamayı gerektiriyor. Şu an elimizin altında teknoloji sayesinde kocaman bir dünya var. Ben teknolojiden önce kendime güvenmiyorum. Birkaç kez bu akıllı telefonlarımdan kendi rehberimi ve resimlerimi silmişliğim vardır. Her insanın özel hayatı, çevresi, dostu telefonlarda. Artık her telefon bir yaşam biçimi taşır oldu. Benim başıma böyle bir durum gelse kesinlikle dava açarım.”

julide-onengut

Jülide Önengüt

‘Oğluma dava açtırırdım’

“Teknolojiye güvenmem gerektiği kadar güveniyorum. Hack’lenseydim, anında avukat olan büyük oğluma dava açtırırdım. Bilgisayarımda ve telefonumda eşimin, ailemin ve arkadaşlarımın, ‘Sakın ama sakın’ dediği 10 bin adet muazzam fotoğraf, video ve bir de önümüzdeki yılın bütün kreasyonlarının sır olarak büyük markalarca saklanan fotoğrafları olurdu.”

sinem-yildirim

Sinem Yıldırım

‘İnsaniyet namına çok üzücü’

“O ünlü yıldızların başına gelenler gerçekten çok üzücü; hem hack’lenen kişi için, hem de insaniyet namına. Çok ayıp. Lakin bu tür şeyler olmakta, bu nedenle her daim tedbirli olmak lazım. Ortaya çıktığında sıkıntı duyacağım tarzda şeylerim olmaz benim, tarzım değil. Sadece çocuklarımla fotoğraflarım çıkar ki, ben ailemle olan fotoğraflarımın bile ortalarda dolaşmasını istemem. Zira özel hayatım. Sanal olan hiçbir şeye güvenmiyorum. O ortamda yaptığımız her hareket iz bırakır. Teknoloji çok ilerledi. Evimizin içinin dahi izlendiği, dinlendiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle iş kişinin kendisinde biter. Gizli, saklı olaylar, durumlar, işler olmazsa huzurlu uyursunuz. Tüm bunlara rağmen hep tedbirli olmalı.” 

HABERİN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 37/2014 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik