Menu

Kokuların kraliçesi krala emanet

Brad Pitt, Chanel No.5’in reklam filmi çekimleri sırasında.
Brad Pitt, Chanel No.5’in reklam filmi çekimleri sırasında.

H. Anıl ÇIRPAN
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği en ünlü aktörlerin belki de başında gelen Brad Pitt’in rol aldığı Chanel No.5 reklam filmi geçen hafta gösterime girdiği anda Brad Pitt yine yakışıklılığıyla gönlümüzü fethetti. Pitt, dünyanın en çok satan kadın parfümünün reklamında oynayan ilk erkek. Kampanyada rol alması için söylendiği gibi yedi milyon dolar almış mıdır bilemeyiz ama onun bu reklamda gerçekten etkileyici göründüğü konusunda sosyal medyada yorum yapan çoğu kişi hemfikir.

MARILYN MONROE’NUN PARFÜMÜ
1953 yılında Marilyn Monroe’ya gece uyurken ne giydiği sorulduğunda Marilyn “Beş damla Chanel No.5” diye cevap verince, bütün gözler bu kokuya dönmüş. Böylece 1921 yılından beri üretilmekte olan parfüm bir anda ikonlaşmış. Fransız moda tasarımcısı Gabrielle ‘Coco’ Bonheur Chanel’in 1921 yılında hazırlattığı Chanel No.5’in hikayesi ise şöyle... Kalıcı bir parfüm isteyen Coco Chanel, sahibi olduğu modaevinde çalışan Rus-Fransız kimyager ve parfümcü Ernest Beaux’yu görevlendiriyor. Modacı, Beaux’nun hazırladığı parfümleri kokluyor ve kokladığı beşinci kokuyu beğeniyor. Dönemin modası ve ahlak anlayışı gereği saygın kadınlar tek bir çiçeğin ağır bastığı hafif kokuları seviyorlar. Hayvan miski ve yasemin ise cinsel kışkırtıcılığı olan kokular. Chanel, cinsellik hatırlatan özleri biraz çocuksulaştırarak oldukça yoğun bir koku elde ediyor ve markayı 1920’lerin ruhu olarak piyasaya sunuyor.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik