Menu

Ünlü isimlerden 2030 yılına mektuplar

Demet Sabancı Çetindoğan
Demet Sabancı Çetindoğan
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

‘Her şey değişse bile sevgi kalacak’
Sevgili Demet,
Tarihler 2030’u gösteriyor. Son 30 yılda dünya daha önce 300 yılda almadığı kadar yol almış. İnsanlar temiz su kaynaklarını bütün uyarılara rağmen kurutmuş. Petrol bitti bitecek. 30 sene önce uğruna savaşılan sınırlar çoktan anlamını yitirmiş. Uçan arabaların satışa çıkacağı söylentileri yayılmış. Sanal gerçeklik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş. Sinemalar tek bir gözlüğe, bilgisayarlar ise derimizin altına yerleştirilen bir çip haline dönüşmüş. Artık telefonumuzu gözümüzle yönetip, düşüncelerimizle mail yazabiliyoruz. Velhasıl dünya bambaşka bir yer olmuş demek mümkün. Ama her şey değişti demek için çok erken. İnsana dair duygular varlığını koruyacaktır. ‘İyi’ ile ‘kötü’nün mücadelesi hiç değişmez. Hala iyiler ve kötülerin, hala iyiliklerle kötülüklerin çarpıştığı bir çağ olacaktır 2030. ‘Başarı’ ve ‘başarısızlık’, ‘mutluluk’ ve ‘mutsuzluk’ kol kola geziyor olacaktır.
Sen tarafını ‘iyi’lerden yana seç. İyilik için çalış. İyi ile kötüyü birbirinden nasıl ayıracağım diye korkma. Her insanın içinde taşıdığı vicdan denen cevher, o gün de yerinde duruyor olacak. Vicdanın sana iyiliğin yolunu gösterecektir. Sen tercihini ‘başarı’dan yana yap. Çalışkan ol. Dünya ne kadar değişirse değişsin gidecek yol vardır. Ailenin ve tüm insanlığın senin başarına ihtiyacı var. Nasıl başaracağım diye korkma. Çalışkan ol. Çalışırsan başarısız olman için bir neden yok.
Ve ne olursan ol, önce mutlu olmayı seç. Mutlu ol. Çünkü herkes gibi senin de tek bir hayatın var. O hayat sana verilmiş bir hediyedir. Kıymetini bil.


13054-haber1-1

Demet Sabancı Çetindoğan


Geçmişte anneler çocuklarını ne kadar seviyorlarsa ben de çocuklarımı o kadar sevdim. Gelecekte de bu değişmeyecek. Her şey değişse bile ‘sevgi’ kalacak. Sevmeye çalış. Hayatı, insanları. Zor olsa da... Onun dışında değişen her şeye uyum sağlayacaksın. İstesen de istemesen de... Çok kişi kendi çağına asi olmuştur ama kimse kazanamamıştır. Sen de yaşadığın hayatın kurallarıyla barışık ol. Uyumlu ol. Kendine değer ver. Bu kainatın senin için bir anlamı olduğu kadar senin de bu kainat içinde bir anlamın var. Anlamaya çalış. Ama buna takılıp kalma. Kimse bu anlamı tek bir ömürde kavrayamaz. Ancak hepimiz kavramaya çalıştıkça bir anlam oluşur. Bunun bir parçası ol. Dürüstlüğü elden bırakma. Çoğu kez pişman olsan bile... Dürüst ol ki, her zaman söyleyecek bir sözün olsun. Hayat yalanlar üzerine kurulamayacak kadar kırılgandır. Yalanlar ancak günü kurtarır, bir ömrü değil. Dürüstlüğünde ve ilişkilerinde samimi ol. İnsanların seni olduğun gibi tanımasına fırsat ver. Düşündüğünü söylemekten korkma. Samimiyetinde samimi ol.
Boş vermeyi de bil. Unutmayı unutma. Bağlanabildiğin kadar ayrılmayı da başar. Affetmeyi öğren. Ve öğrendiklerini öğretmeye çalış. Önce en yakınındakilerden başla. Bugün bayrak senin elinde. Yarın sen de devredeceksin. Buna hazır ol.
Sevgilerimle...

Demet Sabancı Çetindoğan
DemSa Şirketler Grubu
Yönetim Kurulu Başkanı


‘Sene 2030 ve sen hala gençsin’
Sevgili Ertekin,
Sene 2030 ve sen hala gençsin. Herkesin merak ettiği gençlik ateşinin sırlarını sana tekrar hatırlatmak isterim. Bu işin sırrı, gençliğin enerjisine her geçen yıl daha çok inanmak ve enerjiyi doğru kullanmak. Sen bunu zamana meydan okuyarak ispatladın. Her geçen senenin kazandırdığı tecrübe ile daimi tuttuğun gençlik enerjini, hiç kaybetmeden yeni işler yaparak, fikirler üreterek kendini geliştirdin ve genç kaldın. Öğrenmenin ve gelişimin, enerjini daimi tutan kilit bir nokta olduğunu asla unutma ve mümkün olduğu kadar da unutturma. Başarıya giden yolun, anın enerjisini ertelemeden değerlendirmek olduğunu asla atlama. Üşenmeden üret, ne ürettiğin ve nasıl ürettiğin hiç önemli değil. Bu sene de hedeflerinden biri bu olsun. Hep daha fazla çalış, üret ve geliş... Biliyorsun ki en büyük başarı üretmenin ve öğrenmenin verdiği o müthiş haz. Gençliğin sırrı işte tam burada! Güzeli, iyiyi ve değerli olanı seç!


13054-haber1-2

Ertekin Dinçay


Yenilikleri takip et! Sosyal medyada daha aktif ol! Sevdiklerine, özellikle kızına ve torununa zaman ayırmayı bu sene de ihmal etme. Sevgi ve paylaşım en büyük mutluluktur. Dinamik ve genç arkadaşlar edinmeye devam et. Dostlarla ve aile ile kurulan iyi ilişkiler ise içsel huzurunun kaynağıdır.
Gülmeyi, gülümsemeyi hiç unutma, mucizevi bir sihirdir bu; kapalı her kapıyı sonuna kadar aralar. Yardım etmek ve birilerine faydalı olabilmek için her fırsatı değerlendir. Gereken yerlerde ise özür dile, “Hayır!” diyebilmeye çalış ve teşekkür et. Modanın zamansız olduğunu, tarzın ve stilin bir imza kadar önemli olduğunu bu sene de anlatabildiğin kadar anlatmaya özen göster. Zamanın gün geçtikçe daha da değerlendiği bu devirde, kaliteli zaman geçirmeye çalış ve lütfen randevularına geç kalma!
Sevgilerle...

Ertekin Dinçay
İşletmeci


13054-haber1-3 ‘Anı yaşıyorum’
Sevgili Ben,
Geçmiş geçmişte kaldı, gelecek gelecek mi, bilmiyorum... Dolayısıyla bu mektubu 2030 yılında okuyabilirsen bil ki, ben şu anı ve her anı keyfini çıkararak yaşıyorum. Geleceği düşünmeden, kurmadan sadece ‘an’ımı yaşıyorum.
Sevgiler...

Etel Baler
Sanayici Robert Baler’in eşi

 

13054-haber1-4 ‘Sahip olduklarına daha sıkı tutunacaksın’
Sevgili Özlem,
Yaşların en asili, 70 yaşına basıyorum bu yıl. Her sene başında “Bu sene daha iyi bir sene olacak” derim. Ama hiçbir sene sonunda bunun hesabını yapmam. Bu sefer yapacaksın. Kaybettiklerini daha çok özleyeceksin, sahip olduklarına daha sıkı tutunacaksın ama maddeden daha çok arınacaksın. Eskiden ihtiyacın olduğu için sevdiklerine, şimdi sevdiğin için ihtiyaç duyacaksın. Olgunlaşacaksın. İnancın daha çok artacak, yaradana daha çok güvenmeyi öğreneceksin. Birçok mucizeye hayret edip, en şaşırtıcı olanın ‘hayatın ta kendisi’ olduğunu göreceksin. Ve bir adamı 45 senedir aynı aşkla sevmenin büyüsünü yaşayamayanlara üzüleceksin.
Sevgilerimle...

Dr. Özlem Cankurtaran
ÇABA Derneği Başkanı

 

13054-haber1-5 ‘Çocuklarım benim hatalarıma düşmesin’
Sevgili Kaya,
2030 yılında artık kısmetse 65 yaşında olacağım. O yüzden sadece çocuklarıma daha evvel yazmış olduğum mektuplarımı okuyor olacağım. O mektuplarda hayat tecrübelerim, tavsiyelerim ve de bundan sonraki hayatta nasıl davranmaları gerektiği olacaktır. Dipnotları iyi okurlarsa babalarının belki bu hayatta çok başarılı değil ama doğru, dürüst ve engin bir hayat tecrübesi ile yaşamını geçirdiğini tespit edeceklerdir. Ve de şu kısa hayatta benimle aynı hatalara düşmemeleri için doğdukları günden beri Yüce Allah’ıma onlar için dua ettiğimi anlayacaklardır. Şayet beni dinlerlerse mutlu ve mesut bir Müslüman olup, doğru bir hayat yaşayıp, yaradana geri dönüp, ahiret gününü kabirlerinde azapsız bekleyebilirler. Aksi takdirde dünya hayatını tercih etmişlerse kendileri bilecek. Ee, kusura bakmasınlar, bir baba evlatlarına miras olarak ancak bu tavsiyeyi bırakabilir.
Sevgilerimle...

Kaya Çilingiroğlu
İş adamı

 

13054-haber1-6 ‘Sıhhatli bir toplum olduk’
Sevgili Ben,
2030 yılında olduğumuzu düşünürsek ailemin huzurlu ve sıhhatli olduğunu, çocuklarım sayesinde ailemin daha da büyüdüğünü görmek beni mutlu edecektir. Mutlu ailemiz, kayıtsız şartsız sevgi üzerine kurulu olduğu için daha yüzlerce yıl devam edeceğini düşünüyorum. Ülkemin de, AK Parti’nin barış harekatıyla büyük bir Asya hükümdarlığının bir parçası olarak refah içinde olduğunu görmek çok güzel. Şeffaflaşmış sistemleri gençliğimizde hayal edemeyen bizler, Türkiye’nin dünyada örnek gösterilen büyük ve başarılı toplumların başını cekmesi hayal değil artık. Yeni idari yapıyla, yeni insan tipi oluştu. Lekesiz ve tarihindeki her türlü olumsuz detaylarla bile yüzleşmiş sıhhatli bir toplum olduk. Ne mutlu bize...
Sevgilerle...

Selma Türkeş
İş kadını

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik