Menu

Pakette ne olsun isterdiniz ?

Pakette ne olsun isterdiniz ?

Paketten ne çıktı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aylardır üzerinde çalıştığı ‘Demokrasi Paketi’ni 30 Eylül Pazartesi günü, düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Erdoğan, paketteki düzenlemeleri açıklamadan önce “Bu paket bir ilk değildir, bir son da olmayacaktır. Paketle devlet özüne dönmüştür” dedi. ‘Demokrasi Paketi’yle birlikte getirilen yeniliklerden bazıları şöyle: Kişinin inançlarının gereğini yerine getirmesi dolayısıyla belli haklarını kullanmasını engelleyenler ceza kapmasına alındı. Kamu kurumlarında başörtüsü yasağı kaldırıldı. TCK’da belirli harflerin (Q,W,X) kullanılmasından dolayı var olan ceza-i müeyyide kaldırıldı. Özel okullarda Kürtçe eğitim verilebileceği kararı alındı. Nevşehir Üniversitesi’nin ismi Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirildi. İlkokullarda ‘Andımız’ artık söylenmeyecek. Tunceli yine Dersim olacak.

adnanpolat20131010

Adnan Polat (GS Eski Başkanı, iş adamı) ‘Yorum yapmak için erken’

“Bu çok geniş bir paket. Daha açıklanacak olan çok madde var. Bu kadar erken yorum yapmak, paketi eleştirmek doğru olmaz. Bekleyip göreceğiz.”

turguttoplusoy20131010

Turgut Toplusoy (İş adamı) ‘Olumlu bir gelişme oldu’

“Benim tahminlerimin üstünde bir paket oldu. Daha da bunun devamının geleceğini açıklıyorlar. Bunun da ülkemiz için çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. İnsanların özgür ve mutlu yaşayacağı bir Türkiye, hepimizin hayaliydi. Bu da yavaş yavaş gerçekleşiyor.”

yosungureli20131010

Yosun Güreli (İş kadını) ‘Kaldırılma olmasın isterdim’

“Özellikle ‘Andımız’la ilgili kararda muafiyet olsun, kaldırılma olmasın isterdim. Biz çocukken ‘Andımız’ı çok tatlı bir heyecanla söylerdik. Anlamının bize yüklediği küçüklere sevgiyi, büyüklere saygıyı, vatanımızı, milletimizi sevmeyi gururla sırtlanarak, yüksek sesle ve en dik halimizle söylerdik. Kötü değil ki sözleri, niye istenmedi anlamadım. Eğer Türk olmayanlara haksızlık olmasın ve dayatılma olmasın diye ise bu karar, din derslerinde gayrimüslimlere verilen muaf olma hakkı, Türk olmayanlara ‘Andımız’ için verilebilirdi. Ama söylemek isteyene de engel olunmadan… Öteki türlüsü, gayrimüslimler rahatsız olur, alınır, dayatılma olur diye din derslerini kaldırmaya benziyor. Artık Türk olmayan kişi, ‘Andımız’ı okumaktan muaf tutulurken, halen ‘Bana ne, onlar da söylemesin’ diyorsa o zaman bu işte büyük bir gariplik vardır. İsmi Türkiye olan bir ülkede ‘Ne mutlu Türküm’ demekten daha doğal ne var? Kimseyi bunu demeye mecbur tutmadan, ama isteyenin önüne de engel koymadan…”

yaseminmasis10131010

Yasemin Masis (Mimar) ‘Umut verici buluyorum’

“Herkesin tek düşündüğü şey azınlık haklarıydı. Ben bu ‘Demokrasi Paketi’ ile iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Bu açıklanan maddeler henüz bir başlangıç ve devamı gelecek. Umut verici buluyorum.”


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik