Menu

İnternette yasaklar yasaklanmalı mı?

İnternette yasaklar yasaklanmalı mı?

Son dönemde gündemin sıcak konuları arasına internete gelen yasaklar da dahil oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Tasarı’dan çıkan düzenlemenin ucu internete de dokundu ve bazı internet yayınlarına ağır yaptırımlar getirildi. Hem kullanıcılar hem de konunun otoriteleri bu uygulamayı ‘sansür’ olarak nitelendirdi. Biz de internet yasaklarının anlamını sorguladık ve ünlü-aktif internet kullanıcılarına bu yasa tasarısıyla ilgili ne düşündüklerini sorduk

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

Yasaklı sitelere girilemeyecek

İnternetteki ‘sakıncalı içeriklerin’ kaldırılmasını düzenleyen kanun teklifi üzerindeki tartışmalar son dönemde gündemin aktif konularından biri oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Tasarı’dan çıkan düzenlemenin ucu internete de dokundu. İnternet kullanıcıları bu düzenlemeyi ‘sansür’ olarak nitelendirdi. Bu sansür eleştirilerinin en temel kaynağı ise, ilk düzenlemede alınan karara göre ‘sitelerin geleceğinin tek bir kişiye ya da kuruma bırakılması’ idi. TBMM, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda aralarında ‘5651 sayılı internet yasasında düzenlemeleri’ öngören teklifin de dahil olduğu torba tasarıyı kabul etti. Ancak yoğun tepkilerin ardından, kararın meclisten onay aldığı hali bir nebze daha yumuşatıldı. Yumuşayan kısım, sitelere erişimin engellenmesinin Bakan yerine TİB’e (Telekominikasyon İletişim Daire Başkanlığı) bırakılmasıydı. Tasarıda alınan diğer kararlara göre, bazı sitelere erişimde DNS ve VPN ayarları değiştirilse bile yasaklı siteye giriş yapılamayacak. Ticari amaçlı olup olmadığına bakılmaksızın erişimi engellenmeyen sitelere para cezası verilecek. TİB Başkanı mahkeme kararı olmadan erişim engellemesi kararı verebilecek ve davaya giden siteyi hakim isterse kapatabilecek.

TWITTER VE FACEBOOK DA NASİBİNİ ALDI

Özellikle Youtube, Twitter ve Facebook gibi dünyada milyarlarca kişinin kullandığı internet sitelerine içerik yönüyle kısıtlama getirilmesine yönelik düzenlemeler, kamuoyunda ‘internete sansür’ olarak algılanırken, bu konuda çok sayıda sivil toplum kuruluşu sert eleştiriler yöneltti. Muhalefet partileri de konunun siyasi yönden sakıncalı olduğu yönünde görüş bildirdi. Ayrıca konu dünya basınında da genişçe yer buldu. İngiliz Financial Times gazetesi haberinde iktidar partisince sunulan bir yasa tasarının “Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı’na özel hayatı ihlal ettiği gibi değerlendirilen siteleri bloke etme yetkisini verirken internet hizmeti sağlayıcılarının müşterilerinin internet hareketlerine ilişkin bilgileri tutmaya zorladığını” yazdı.


İnternetin tarihi

Amerika Savunma Bakanlığı ve bazı Amerikan üniversiteleri tarafından başlatılan bir proje günümüz sanal aleminin temelini oluşturuyor. Arpanet adlı bu proje 1970 yılında hayata geçti. Başta sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti ve özel kullanıcılara kapalıydı. 70’li yıllar internet fikrinin hızla geliştiği yıllar oldu. Elektronik posta ortaya çıktı ve İngiltere Kraliçesi’nin 1976 yılında ilk e-mail’ini göndermesiyle internet fikri popüler hale gelmeye başladı.

2004’te Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un şu anda 1,19 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Günde aktif kullanıcı sayısı ise 728 milyon. Mark Zuckerberg’in 2011 itibarı ile kişisel serveti 24 milyar dolardı. Facebook’un borsaya açılmasından sonra değeri 104 milyar dolar olarak ilan edildi.

Hayatımızda olan biteni 140 karaktere sığdırmamızı sağlayan ve 2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter’ın bugün 232 milyon aktif kullanıcısı var. Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısı ise 10 milyon.

Mısır, İspanya, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde 2013’de halkı meydanlara döken siyasi protesto olaylarında haberleşme kanalı olarak en çok Facebook ve Twitter’ın kullanıldığı iddia edildi.

Twitter’da her dakika ortalama yaklaşık 98 bin tweet atılmaktadır.

En çok takip edilen 10 Türk
1. Cem Yılmaz 5.735.727
2. Abdullah Gül 4.317.130
3. Recep Tayyip Erdoğan 4.011.258
4. Ata Demirer 3.643.160
5. Hülya Avşar 3.532.354
6. Galatasaray Spor Kulübü 3.505.536
7. Demet Akalın Kurt 3.435.314
8. Okan Bayülgen 3.126.325
9. Gülben Ergen 3.051.175
10. Murat Boz 2.796.419

Twitter’da en çok takipçisi olan ünlüler
1. Katy Perry 49.946.150
2. Justin Bieber 49.161.414
3. Barack Obama 41.188.309
4. Lady Gaga 41.028.233
5. Taylor Swift 38.674.115

Yardım kampanyaları
2011’de Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra sosyal ağlar üzerinden başlatılan kampanyalarla yardım seferberliği başladı. Twitter’da binlerce kişi Van için kenetlendi. Depremin yaşandığı bölgeye yardım çağrısı yapan birçok kişi Van’a koliler dolusu kıyafet, battaniye, uyku tulumu, bebek maması, katalitik soba, el feneri, pil gibi eşyanın gönderilmesine aracılık etti. Amerikalı şarkıcı Rihanna “Pray4Turkey” yani “Türkiye için dua edin” mesajını takipçileriyle paylaşarak sanal alemde dünyanın dikkatini Türkiye’ye çekti.

İnternetime dokunma!

Günümüzün en aktif sosyal medya aracı olan Twitter kullanıcıları da internet kısıtlamalarına tepkisiz kalmadı. Getirilen yasaklara tepkiler, #internetkanunuistemiyoruz etiketiyle dile getirildi. Takipçi sayısı yüksek olan ünlü isimler ve Twitter fenomenleri de ‘yasaklar’ hakkında görüşlerini bildirdi.

tugbaozay20140205

Tuğba Özay (Eski manken-şarkıcı / 11.888 takipçisi var)
‘Koruma amaçlı olduğuna inanmıyorum’
“Keşke bu tasarının 18 yaş altı gençlerin birtakım değerlerini korumak adına olduğuna inanabilsek. İnternet çok geniş bir dünya. Ben bu tasarının koruma amaçlı bir düzenleme olduğuna inanmıyorum. İnternette, özellikle de Twitter’da örgütlenme ve kamuoyu oluşturma oranı çok yüksek. Bence hükümet bu tasarıyla bunun önüne geçmeye çalışıyor. Ben de internet kullanıyorum ama sapıkça sitelerde dolaşmıyorum. Ahlak iki bacak arasında değil, yürekte ve kalptedir. Özgürlük kısıtlamalarına karşıyım. İnternet doğru kullanıldığında son derece faydalıdır.”

odun-herif20140205

Odun Herif (Twitter fenomeni /431.145 takipçisi var)
‘Devlet beni eski sevgilisi mi sanıyor?’
“Sevgilimle sürekli kavga ediyoduk, baktık olacak gibi değil ayrıldık. Birkaç gün sonra Facebook’tan, Twitter’dan silip engellemiş. Hemen bir-iki tane sahte profil açıp kızı oradan takip etmeye başladım. Sonradan öğrendim o da aynısını yapmış. Sahte profillerle bir süre takipleştik, sonra birbirimizi unuttuk gitti. Şimdi hükümet yasa çıkarıyomuş istediği zaman interneti yasaklayabilecekmiş. Ne bu ya devlet beni eski sevgilisi mi sanıyor? ‘Bak engelliyorum, engellerim haa şşş ona göre!’ der gibi… Sen devletsin neyin tribi bu? Valla ben bu yaştan sonra trip mrip çekemem. Kimse internetimi falan engelleyemez. Hükümet durumdan çok rahatsızsa ayrı eve çıksın, gitsin komşudan kablo çeksin internete öyle girsin Ne yapıyorsa yapsın ama benim in-ter-ne-ti-me dokunmasın. Hiç kusura bakmasın!”

burcukara20140205

Burcu Kara (Oyuncu / 273.407 takipçisi var)
‘İnterneti haber alma aracı olarak kullanıyorum’
“Ben sosyal medyayı ve interneti, saygısızlık ve hakaret içermediği sürece, haber alma ve eğlence aracı olarak kullanıyorum. İnsanların da bu şekilde kullandığı sürece bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. İnternette yaşanan kötü olayları kişisel olay dahilinde değerlendirmeliler. Genel cümlelerle hareket edilmemeli ve genele mal edilmemeli.”

erolkose20140205

Erol Köse (Müzik prodüktörü / 1.191.650 takipçisi var)
‘Yasaklamalarla yaşanmaz’
“Yasaklamalarla 21. yüzyılda yaşanmaz. Kanun ayrı bir şeydir, yasaklama getirmek ayrı bir şeydir. Madem Avrupa Birliği’ne girmek istiyoruz, Batı’da bu tür uygulamalar nasısa, bizde de öyle olması gerekir.”

 Haberin devamı HAFTA SONU DERGİSİ 2014/6 sayısında...  


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik