Menu

'Tokat gibi' tepki

'Tokat gibi' tepki

Gazeteye verdiği bir röportajda “Çocuklarımın annesine yeri geldi tokat attım” diyen türkücü İzzet Yıldızhan özellikle sosyal medya üzerinden büyük eleştiriler aldı. Her ne kadar röportajın yayınlanması sonrasında özür açıklamaları yapsa da görünen o ki pek de ikna edici olmamış. İşte İzzet Yıldızhan’ın açıklaması ve gelen tepkiler

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv, DB Arşiv, Murat Sargın

tokatgibi20140214-2
Dünya üzerinde her ırk ve ülkeden dört aileden birinde aile içi şiddet görülüyor. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nun yaptırdığı bir araştırma sonucuna göre ülkemizde ailelerin %34’ünde fiziksel şiddet, %53’ünde sözlü şiddet uygulanmakta ve ev içi şiddet yoğun olarak yaşanmaktadır.

 

‘TOKAT SEVGİYİ PEKİŞTİRİR’
Ünlü sanatçı İzzet Yıldızhan, geride bıraktığımız hafta verdiği bir röportajda, “Çocuklarımın annesiyle 22 yılım geçti. Yeri geldi tokat attım. Şiddet mi bu? Tokadı eğitim için çocuğuma da atıyorum. Her ailede bir kadın tokat yemiştir. Bazen tokat sevgiyi pekiştirir” ifadesinde bulunmuştu. Röportaj gazetede yayınlanır yayınlanmaz özellikle sosyal medyada İzzet Yıldızhan’a yönelik eleştirilerde büyük bir patlama yaşandı. Çok sayıda isim bu röportajı kadına uygulanan şiddeti meşru gösterme çabası olarak yorumlarken ünlü isimler de İzzet Yıldızhan’ı sert sözlerle eleştirmekten geri durmadı. Yorumlar arasında en sert çıkış oyuncu Tuba Büyüküstün’den geldi.

tokatgibi20140214-3

‘ACİZLİK’
Tepkisini sosyal medya üzerinden dile getiren Büyüküstün, Twitter sayfasına “Bazı kimseler acizliklerini gururla duyurur” notunu düştü. Ancak sonrasında sözlerinin yanlış anlaşıldığını düşünen ünlü oyuncu, “Sanırım yazdığım cümle tamamen yanlış yorumlarınıza yol açtı. Arkadaşlar, bugün gazetede okuduğum şiddeti normal göstermeye çalışan zihniyetle ilgili tatsız bir habere dairdi” notunu sayfasında yayınladı. Her ne kadar güzel oyuncu attığı tweet’i düzeltse de İzzet Yıldızhan bir mekan çıkışı yaptığı açıklamada Tuba Büyüküstün’ün açıklamasını üzerine alındığını ve gereken dersleri aldığını şu sözlerle dile getirdi: “Ben orada sanırım kendimi iyi anlatamadım Tuba Büyüküstün de beni yanlış anladı ve Tuba Hanım gibi diğer kadınların tepki göstermesi de çok doğal ama ben asla ve asla böyle bir şey ifade etmedim. Ben Türkiye’de bir resim çizmek istedim. Geçmişte egemen olan erkeğin şu anki yeri yüzde eli yüzde elli kadınla eşdeğer olmuş diye ifade etmişim o yazıda. Aslında burada yanlış anlaşılacak bir şey yok ama eğer beni yanlış anladılarsa herkesten özür dilerim ve bütün kadınlardan da özür dilerim. Benim çocuklarım var kolej birincisi... Ben nasıl böyle şiddet yanlısı biri olabilirim, yanlış anlaşılma oldu orada.”

HEMCİNSLERİNİ BİLE İKNA EDEMEDİ
Açıklamalarının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra Gülben Ergen’in programına katılan İzzet Yıldızhan burada bolca gözyaşı döktü. Canlı yayına Yıldızhan’ın 22 yıllık hayat arkadaşı Nilgün Hanım da katıldı. İkili arasında geçen diyalog ise bir hayli dikkat çekiciydi. Nilgün Hanım, “Şiddetle alakalı konu aramızda espriydi. Bana esprisine vurdu. Ben de ani tepki vererek, kendisine vurdum. Vurduğum için şimdi kendisinden özür diliyorum” dedi. Bu sözler sonrasında İzzet Yıldızhan’ın ağladığını gören Nilgün Hanım, “Gözyaşına kıyamam. Çok iyi bir eş değildir ama iyi babadır” şeklinde konuştu. Yıldızhan da, “Sen çok iyi bir annesin. Çok iyi bir eşsin. Hata bende” diyerek karşılık verdi. Gülben Ergen’in programında gerçekleşen bu diyalogla kadınları ikna edemeyen Yıldızhan, hemcinslerinin attığı tweet’lere bakılırsa erkekler cephesi tarafından da pek destek görmemiş. İşte ünlü isimlerin İzzet Yıldızhan için attığı o tweet’ler…

Barış Atay ‏@barisatay
Daha bir kaç gün önce bahsettiğim; iktidarın halka “İşte sizin sanatçınız” diye satmaya çalıştığı omurgasız !

Yunus Günçe ‏@yunusgunce
İzzet Yıldızhan şimdi de, PEDAGOG KİMLİĞİ ile karşımızda. İşte “Çok yönlü sanatçı”! Sevgili İzzet Yıldızhan! Aman ha beni sevme! Hiç sevme beni. Sevgimiz pekişmese de olur. Sakın ha! Aman diim!

 Haberin devamı HAFTA SONU DERGİSİ 2014/7 sayısında...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik