Menu

Twitter kapandı isyan çıktı!

Twitter kapandı isyan çıktı!

Ünlülerden Twitter tepkileri

Twitter kapatılır mı, kapatılırsa ne olur diye aylardır konuşuluyordu ancak kapatılacağına kimse ihtimal vermiyordu. Bir gece ansızın kuşun sesi kesildi, Twitter’a erişim mahkeme kararıyla durduruldu. 20 Mart Perşembe gecesi durdurulduğu andan itibaren çeşitli yöntemlerle yasaklı siteye yeniden girmeye başlayan kullanıcılar arasında magazin dünyasının en ünlü isimleri de vardı. Ünlüler, tepkilerini yasaklanmış sitenin yasağını kırarak yine aynı site üzerinden verdiler. Yasak protestosuna Hollywood’dan da destek vardı

H. Anıl ÇIRPAN Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

O gece neler oldu?
Başbakanlık Basın Müşavirliği’nin “Twitter kapatılabilir” açıklamasını yapmasının hemen ardından 20 Mart 2014 Perşembe gecesi saat 23.45 civarında Twitter’a erişim Türkiye’de durduruldu. Kapatılan sitenin adresi www.twitter.com sorgulandığında site hakkında alınan mahkeme kararıyla birlikte “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ibaresi yayınlandı.

Kanatlar yeniden nasıl çırpıldı?
Akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda DNS ayarları değiştirilerek veya akıllı telefonlara yasaklı sitelere erişim sağlayan servislerin uygulamalarını yükleyerek Twitter’a yeniden giriş yapıldı.

Etkisi ne oldu?
Twitter’da Türkiye’de günde ortalama 1 milyon 800 bin tweet atılıyor. Twittertürk’ün raporuna göre 20 Mart günü atılan tweet sayısı 1 milyon 750 bini aşarken yasak kararına rağmen 21 Mart gece 00.00’dan itibaren ilk 10 saat içinde atılan tweet sayısı 500 bine ulaştı. Aynı gün akşam 16.30 itibarı ile atılan tweet sayısı 1 milyon 250 bin civarındaydı. Diğer bir deyişle kullanıcıların çoğu ayarlarını değiştirerek yasağı aşmayı başarmış görünüyorlar.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’den Türkiye’de sosyal medya sitesi Twitter’a erişimin engellemesine Twitter’dan Türkçe açıklama geldi. Füle hesabından Türkçe “‪#Türkiye‬ ‪@twitter‬ yasağından derin endişe duyuyoruz. İletişim ve iletişim araçlarını seçme özgürlüğü temel bir AB değeridir.” diye yazdı.

twitter20140324-4
Cem Yılmaz
“En son çıkan kapatsın beyler. İyi uykular.”

twitter20140324-2

Mehmet Günsür
“Biz commodore 64’ün kafa ayarını kulaktan dinleyerek yapan bir jenerasyonuz…”

twitter20140324-5

Gülben Ergen

“Alo alo ses ses bir ki bir ki”

twitter20140324-6

Demet Akalın Kurt
“Sabaha kadar buradayım mız da uyumuyor zaten ooooh var mı giderayak bir ff isteyen?”

twitter20140324-3

Tuba Ünsal
“Yassah mı dedin????? Türküz oğlum biz”

Hollywood da kayıtsız kalmadı

Russell Crowe
“Turkey has banned Twitter? That is a terrible decision. I don’t understand it.” (Twitter Türkiye’de yasaklandı mı? Bu berbat bir karar. Anlamıyorum.)

Elijah Wood
“#TwitterisblockedinTurkey”

Mia Farrow
“To Turkey with love & solidarity… #TurkeyBlockedTwitter” (Sevgi ve dayanışmayla… #TürkiyeTwitterıYasakladı)

HABERİN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 13/2014 SAYISINDA...  


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik