Menu

Vehbi Koç Ödülü Prof. Dr. Ali Nesin’in oldu

Vehbi Koç Ödülü Prof. Dr. Ali Nesin’in oldu

2015 yılında eğitim alanında verilen 14. Vehbi Koç Ödülü’ne; Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi layık görüldü.

Hayatını bilime ve matematiğe adayan Prof. Dr. Ali Nesin, gençlerin matematiğe karşı ilgisini artırmaya yönelik hayata geçirdiği Matematik Köyü’nde çalışmalarını sürdürüyor. Nesin, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu tarafından, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in başkanlığını yaptığı seçici kurulun önerdiği üç aday arasından bilime ve matematiğe katkı sunan başarılı çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü. Geleneksel olarak her yıl Levent İş Kuleleri İş Sanat İstanbul salonunda düzenlenen 14. Vehbi Koç Ödül törenine katılım oldukça yoğundu. Saygı duruşu ile başlayan gece İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törende Nesin’e ödülü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç tarafından sunuldu. Koç ve Nesin’in konuşmalarının ardından konuklar Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler grubunun müzik dinletisiyle çok özel anlar yaşadılar.


alinesin20150306-2 


Vehbi Koç Vakfı tarafından, insanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanlarında verilen Vehbi Koç Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi oldu

cemboyner20150306-2

 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ödül töreninde yaptığı konuşmada, Nesin’i yürekten kutladığını dile getirdi. Yaşamından kesitleri içeren kısa bir filmin de gösterildiği gecede konuşan Prof. Dr. Ali Nesin, para ödülünün Felsefe Köyü’nün yapımında kullanılacağını açıkladı

profalinesin20150306-2

 ‘İnat etmek, düşünmek, her konuda işinize yarar’ Teşekkür konuşmasında matematik, felsefe ve sanatın topluma para getirmediğini ancak bir yaşam biçimi olduğunu belirten Ali Nesin; “Bunlar sana bir şey öğretmez, sana düşünmesini öğretir; her şeyi düşünmesini öğretir. Hiçbir şeye yaramaz, her şeye yarar. Öğrencilerime bir problem veriyorum, iki saat boyunca düşünüyorlar. Bu problem hiçbir şeye yaramayacak ki... Ama inat etmeniz, düşünmeniz, problemi doğru kurgulamanız, sorunu anlamanız, problemi çözmeseniz de problemin zorluğunu anlamanız gerekir. Bütün bunlar hayatta; insani ilişkilerinizde, toplumla ilişkilerinizde, kendinizle ilişkilerinizde kısaca her konuda işinize yarayacak” dedi.

filizakin20150306-2


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik