Menu

‘Biliyorum, bunu atlatacağım’

‘Biliyorum, bunu atlatacağım’

Kısa süre önce meme kanseri teşhisi konulan diyetisyen Taylan Kümeli, yaşadıklarını Hafta Sonu’na anlattı, söyledikleriyle kadınlara umut verdiVecihe SÖZERİ

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli’den üzücü haber! Eşi Gökhan Arsoy ile mutlu bir beraberlik sürdüren Kümeli, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından kansere yakalandığını ve tedavi sürecine başlıdığını duyurdu. “Hayatımda hep virajlar olmuştur, kimi keskin kimi yumuşak… İşte yeni bir viraj daha... Hayattan kopmadan, üreterek, gülümseyerek ve sevdiklerimin desteğiyle… 20 seans sürecek bir radyoterapi ve sonrası… Vira Bismillah!” mesajıyla durumunu sevenleriyle paylaşan Kümeli’yi arayıp, şu an neler yaşadığını, teşhisin nasıl konulduğunu ve süreci konuştuk. İşte ünlülerin diyetisyeninden açıklamalar:

‘KEMOTERAPİYE GEREK GÖRÜLMEDİ’

“Ben 6 ayda bir Türk Meme vakfının kontrollerine gidiyordum, o kontrollerim esnasında, 7 Nisan’da ortaya çıktı. 14 Nisan’da Florence Nightingale’de hemen ameliyat oldum. Süreci takiben kesinleştirmek için MR, arkasından biyopsi ve parçanın göğüste problemli olan kısmının alınmasına karar verildi. Çıkan patoloji sonucuna göre kemoterapiye gerek görülmedi. İlaç tedavisi ve radyoterapiye karar verildi.”

‘AİLEMİN BÜTÜN KADINLARININ BAŞINA GELDİ’

“Tedavim 11 Hariran’da da bitecek. Doktorlar daha çok başında, çok çabuk fark ettikleri için çok şükür Allaha’a iyi konuşuyorlar. Kanser daha önce anananemde, annemde, babaanemde ve bütün halalarımda olduğu için hiç ihmal etmedim. Çok başlangıcında yakaladık. İçki sigara içmemem, sağlıklı beslenmem ilerlememesine de etken. Günlük hayatımdan alı koymuyor beni, yine sporumu yapıyorum, hayatıma devam ediyorum…”

20110817001

‘AİLEM VE SEVDİKLERİM HEP YANIMDA’

“Ee, tabii ne kadar aileden dolayı bu hastalığı biliyor olsanız da, ilk duyduğunuzda şaşırıyorsunuz. Ailemde olduğu için doğru tedaviyle sonucun iyi olduğunu biliyorum. Sevenlerim ve ailem yanımda olduğundan korkmuyorum. Eşim ve çocuklarım ilk öğrendiklerinde tedirgin oldular ama hepsi her aşamada yanımda oldu. Ayrıca hakikaten dostlarım, yakınlarım hep yakınımda oldular bu da benim şansım…”

‘GÖKHAN SAKİN VE ILIMLI’

“Gökhan’ın öğrendiğinde söylediği en önemli şey ‘Hallederiz hayatım, hiç merak etme” oldu. Her konuda bana desteğini devam ettirdi. Sakin ve ılımlı davranmanın doğru olduğuna inanıyor. Zaten hep böyle bir adamdır kendisi…”

‘VE MESAJIMDIR…’

“Bu hastalıktan korkanlar öncelikle hiç unutmamalılar ki, 40 yaştan sonra altı ayda bir rutin kontrollerine gitsinler. Sporlarına, düzenli beslenmelerine hep dikkat etsinler, hayatı güzel yaşasınlar. Tüm bunlar başlarına ne gelirse gelsin hastalığı kolay atlatmalarına sebep oluyor. ‘Neden benim başıma geldi?’ diye sorgulamasın kimse. “Ben bundan ne öğreneceğim?” diye düşünsünler. Karamsar olmasınlar. Dostluklar, aile çok önemli. Hasta psikolojisine hiç girmesinler, motivasyonlarını yüksek tutsunlar. İnsanlara örnek olmak çok önemli; ne kadar güler yüzlü olursak, hasta gibi davranmazsak hayata karşı inancımız da kaybolmuyor. Ben hastalığı ilk öğrendiğimde ‘Aferim bana’ dedim… ‘Takip ettin, bilime inandın, gerçekten de üstüne gittin ve tedavini görüyorsun’ dedim. ‘Bunu nezle, grip gibi atlacaksın’ dedim. 4. safhada yakalansaydım çok geç olacaktı. Çok şükür başındayız ve biliyorum bunu da atlatacağım…”  

20110515015

 


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik