Menu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü şerefine

8 Mart Dünya Kadınlar Günü şerefine

İLAHİYATÇI PROFESÖRÜN KULAKLARINI ÇINLATTILAR!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya hazırlanan pek çok ünlü, Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’in kulaklarını çınlattı. Sonradan “Öyle demek istemedim” dese de, Çeker’in tecavüz konusundaki “Dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir” sözlerine tepkiler çığ gibi büyüyor. İşte, yapılan açıklamalar.

EBRU ŞALLI TAN
“Herkes bulunduğu ortama ve yaşam standartlarına göre belli bir çizgi çerçevesinde giyinir. Dekoltenin tecavüze ve tacize sebep olabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca kadınlar düşünceleri, hareketleri ve yaşamlarıyla ilgili her konuda kendi kararlarını verme hakkına sahip olmalılar. Bence doğru ve doğal olan bu. Ayrıca kadına saygı ve sevgi duyulmalı. Çünkü onlar beklentilerin ve yönlendirmelerin ötesinde karşılıksız sevgi ve saygı besleyen doğadaki tek canlıdır!”
FADİK SEVİN ATASOY
“Kadını güzelleştiren de, çirkinleştiren de ona bakan gözde gizlidir. Bastırılmış cinselliğin olduğu toplumlarda maalesef bu tür yakışık almayan değerlendirmeler söz konusu olmaktadır. Lakin kadının bir meta ve arzu nesnesi olarak gösterilmesine de son derece karşıyım. Unutmamalıyız ki; erkek de bir kadından doğmuştur. Özgürlük, gönüllü tutsaklığa boyun eğmeyenlerin hediyesidir. Dışta özgür olduğumuz, içimizde özgürlük tutkusunu yaşadığımız anlamına gelmiyor. Kadınlar Günü’nde şunu söylemek isterim: Kadın, kadının kaderidir. Özgürlük yolunda birbirimize sahip çıkıp, cesaretlendirmeliyiz.”
HÜLYA KOÇYİĞİT
“Bahsettiğiniz insanın bu demeci hoşgörülebilir, affedilebilir ve anlayış gösterilebilir bir görüş değil. Cumhuriyet kadını bugüne kadar hiçbir zaman gururunu ve onurunu rencide edecek davranışlarda bulunmadı. Zaten Orhan Çeker de, dediklerinin anlamsız olduğunu anlamış olacak ki, yanlış anlaşıldığını belirtti sonradan. Namus, insanın tamamen kafasındadır. Omuz veya bacak açmakla namussuz olunmadığı gibi, başörtü takmakla, tesettüre girmekle de namuslu olunmaz. Günümüz Türkiye’sinde sadece kadınlara değil, erkeklere de bir baskı var. Bunu hepimiz görüyor, biliyor ve hissediyoruz. Daha özgür, açık fikirli ve fikrini rahatça söyleyebilen insanlara ve platformlara ihtiyacımız var. Son olarak Kadınlar Günü ile ilgili bir mesaj vermek istiyorum: Ben sadece kanunlarda yazan, yazılı kağıtta kalmış fikirlerin hayata geçtiğini görmek istiyorum. Kadınlar ülkemizin olmazsa olmaz varlıklarıdır. Kalkınmak isteyen bir ülkenin de, bu verimli kadınlara her zaman ihtiyacı vardır.”
LALE MANSUR
“Tecavüzün sadece cinsiyetle ilgili bir şey olduğunu zanneden biri için ne diyebilirim ki! Dekolte giyenlere tecavüz edilecekse, bikini giyenler ne olacak?”
MELTEM ARIKAN (Yazar)
“Kadın suçludur. Kadının yaşam amacı erkeklerin tahrik olmamasını sağlamaktır. Erkeklere gelince; onların aklı, fikri ve iradesi yoktur. Dekolte giyen kadın gördükleri anda tahrik oldukları ya da olacakları için zavallı erkeklerin tecavüzden başka şansı yok mudur? İradesiz erkek, suçlu kadın. Bir erkek, dekolte karşısında bile kendine hakim olamıyorsa, bu sapkınlıktır. Erkek sapkın, suçlu kadın. Kadınların bedenleri sadece kendilerine aittir. Sapkın fikirlerinizi, korkularınızı, zavallılıklarınızı bizim üstümüzden aklamaya çalışmanızdan bıktık, usandık!”
TÜRKAN ŞORAY
“Ben bunun gerçekten söylenmiş olabileceğini düşünmek bile istemiyorum. İnanın bu konuda yorum yapmak, açıklamada bulunmak bile acı veriyor. Lütfen, söylenmemiş olsun!”
 
YASEMİN HADİVENT
“Tanrı kadının her zaman korunmasını, iyi yaklaşılmasını, kutsal sayılmasını buyurdu. Kadının benim için tarifi, zarafet ve asilliktir. Esasında asillik erkek için de geçerlidir. Her kişi, kendi hür iradesiyle kendine yakışanı giymelidir. Dekoltenin kimi zaman teşhircilik boyutlarına ulaştığı da bir gerçektir ama her ne olursa olsun tecavüz ve taciz affedilir bir şey değildir. Doğrusu yapılan çok talihsiz bir açıklamadır, üzücüdür, ürperticidir.”
 

 

AYŞE ÖZYILMAZEL
“Yüce Rabbim sizi bildiği gibi yapsın inşallah! Sanırım birileri ancak kara çarşafa büründüğümüz zaman rahat edecek. Sapıklar kadınlara saldırsın, suçlusu yine kadın olsun, öyle mi? Dekolte giyen kadın her türlü tacizi, tecavüzü hak ediyor, öyle mi? Bence kadınların birlik olma zamanı çoktan geldi de geçiyor. Bu kaçıncı demeç, bu kaçıncı sözlü saldırı! Bugün sesimizi çıkarmazsak, yarın ‘gık’ demeye hakkımız olmayacak, farkında mısınız?”
ZEYNEP BEŞERLER
“Bu şekilde düşünen erkeklerin olduğuna inanmak istemiyorum. Böyle sığ düşünen insanlar nasıl olur da profesör olurlar ve gençlere ders verirler, hiç anlamış değilim. Bir kere bu söylem her şeyden önce çok ayıp. Kadın cinayetlerinin bu kadar arttığı günümüzde, profesör olmuş birinin bu şekilde demeçler vermesi aklın alacağı bir şey değil. Türkiye’de kadınlarımız maalesef özgürlüklerini kaybediyorlar. Kadınlara uygulanan şiddet had safhada. Bunun için erkeklerin kadınlara yardım etmesi gerekiyor. Ama tam tersi oluyor, yangına körükle gidiliyor. Dünya Kadınlar Günü’nde bütün kadınlarımızın özgürlüklerini kazanmasını istiyorum. İnşallah en kısa zamanda bunu başarırlar.”


NEVİN YENİLMEZ
(Emekli Subay Eşleri İzmir Şube Başkanı)

“Afganistan, Irak ve İran gibi ülkelerde, kadınlar dekolte giymedikleri halde cinsel taciz ve tecavüze uğramaktadır. Cinsel şiddet; erkek egemen toplumda kadın bedeni üzerindeki tahakkümün sürdürülmesi için kullanılan bir yöntemdir. Orhan Çeker gibi zihniyetlerin varlığının, kadınların yaşama hakları için bir tehlike olduğunu düşünmekteyiz.”

GÜLER CENGİZ ÇETİNKAYA
(CHP Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanı)

“Bir üniversite hocasının yaptığı açıklama hem kadınların hem de erkeklerin kişilik haklarına yapılmış bir saldırıdır. Kişilerin onurlarını, şereflerini zedeleyen bir açıklamadır. Bu durum, kadını bir cinsel obje olarak gören hastalıklı bir anlayıştır.”


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik