Menu

Ünlülerin siyaset meydanı

Ünlülerin siyaset meydanı

12 Haziran genel seçimleri için çok sayıda ünlü, milletvekili aday adayı oldu. Sinema, sahne ve yeşil sahalardan tanıdığımız bu isimler, mensubu oldukları siyasi partiler aracılığıyla sandıklardan milletvekili olarak çıkıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girebilmeyi hedefliyor. Bu arada siyasi parti liderlerinin saflarına çekmeye çalıştığı ünlü isimleri ikna turları ise büyük bir gizlilik içinde devam ediyor. Daha önceki yıllarda siyaset meydanına çıkan ünlüler de kapısını çalan meslektaşlarıyla tecrübelerini paylaşıyorlar. HAFTA SONU, seçime hazırlanan ünlüleri, liderlerin peşinde koştuğu isimleri ve geçmişte siyasete girenleri sizler için araştırdı.

Seçime hazırlananlar
Hepsi umutlu, hepsinin kendine güveni tam ve hepsi de hayranlarının sandıkta kendilerine oy vereceğine inanıyor. İşte 12 Haziran’daki genel seçimlerde sandıktan çıkıp Meclis’e girmeyi hedefleyen ünlülerden bazıları


AKP ADAY ADAYLARI
İbrahim Tatlıses
En son 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Genç Parti’den milletvekili adayı olan ancak Meclis’e giremeyen İbrahim Tatlıses, 12 Haziran seçimlerine AK Parti’den katılacağını açıklamak üzereyken silahlı saldırıya uğradı. Onu hastanede ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İbrahim Tatlıses’i AK Parti’den aday gösterecek misiniz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Ben şimdi müracaatını aldım.”

Balık Ayhan
Roman sanatçı Ayhan Küçükboyacı (Balık Ayhan), İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Semih Makaracı ile birlikte AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu. Balık Ayhan şu açıklamayı yaptı: “Romanların sorunları bir, iki, üç değil. Kazanırsak onların sorunlarını çözmek boynumun borcu olacaktır.”


Metin Şentürk
2002’de DYP’den aday olup Meclis’e giremeyen görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, bu seçimde AK Parti’den İstanbul milletvekili aday adayı oldu. Şentürk, eğer seçilirse hem bir engelli hem de sanatçı olarak Meclis’te farklı bir misyon üstleneceğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de 8.5 milyon engelli mevcut. Aileleriyle birlikte 25 milyona varan bir kitle bu. Seçilirsem onların hayat standardını yükseltmek için elimden geleni yapacağım.”


Hakan Şükür
Türk futbolunun efsane golcüsü Hakan Şükür, AK Parti’den aday adayı oldu. Şayet Şükür aday olursa İstanbul üçüncü bölgeden seçime katılacak. Bir dönemin ünlü futbolcusu seçim konusunda şimdilik ayrıntılı açıklamalar yapmak istemiyor.

Kaan Girgin
Yıllar önce bir bankanın reklamında oynadığı ‘Bay pardon’ karakteriyle tanınan Kaan Girgin, AK Parti’den İzmir milletvekili aday adayı oldu. Girgin, dizi oyuncusu Ceyda Düvenci ile 2002 yılında evlenmiş, iki yıl sonra da boşanmıştı.

Yasemin Kumral
AK Parti kurucuları arasında yer alan ve Türkiye’de 1970’li yıllarda söylediği ‘Bim Bam Bom’ adlı şarkısıyla fırtınalar estiren Yasemin Kumral, İzmir millletvekili aday adaylığını açıklarken şunları söyledi: “Israrlara dayanamadım ve hizmet için kabul ettim.”


Cengiz Kurtoğlu
Sahnelerin ünlü piyanist şantörü Cengiz Kurtoğlu, AK Parti’den İstanbul milletvekili aday adaylığını açıklarken “Meclis’e laf olsun diye değil, hizmet etmek için girmeyi hedefledim” dedi.

Cengiz Karavan
Toprak Sanat Galerisi sahibi Ayfer Toprak’ın eşi iş adamı Cengiz Karavan, AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Karaman, seçim hazırlıklarını sürdürüyor.


CHP ADAY ADAYLARI
Sabahat Akkiraz
Kısa süre önce CHP saflarına katılan ünlü Türk halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, genel seçimlerde İstanbul’dan milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Tolga Çandar
Ege türküleriyle ün yapan Tolga Çandar, CHP Muğla’dan milletvekili aday adayı oldu.

Emre Saltık
Türk halk müziği sanatçısı Emre Saltık, CHP’den İstanbul milletvekili aday adaylığını açıklarken “Halkın sesini Meclis’e yansıtmak istiyorum” dedi.

Hilmi Yarayıcı
Müzik dünyasının ünlü ismi, Grup Yorum’un eski solistlerinden, müzikolog Hilmi Yarayıcı, CHP’den Hatay milletvekili aday adaylığını ilan etti.

Hayrettin Taşdelen
İş adamı Hayrettin Taşdelen, CHP İstanbul milletvekili aday adaylığını açıklarken, onu ilk destekleyen kişi eşi Buket Taşdelen oldu.


Berhan Şimşek
Bir dönem milletvekilliğinden sonra, kısa süre CHP İstanbul İl Başkanlığı’nı da üstlenen oyuncu Berhan Şimşek, CHP İstanbul’dan yeniden milletvekili aday adaylığını koydu.


MHP ADAY ADAYLARI
İlham Gencer
Türkçe sözlerle söylenen ilk pop müziği parçası olan ‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’u seslendiren caz piyanisti, besteci, yorumcu İlham Gencer, MHP’den İstanbul milletvekili aday adayı oldu. Ülkücü kimliğiyle tanınan Gencer, bir dönem MHP’nin Onursal Genel Başkanı, merhum Alpaslan Türkeş’in de sanat danışmanlığını yapmıştı.

LİDERLERİN PEŞİNDE KOŞTUĞU İSİMLER
Birçok ünlü, siyasi parti liderlerinden işaret beklerken, liderlerin ikna etmek için peşinden koştukları da var. Ancak bu isimlerden bazıları belli olsa da, ne liderler ne de o ünlü isimler herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyorlar.


Hülya Avşar
Daha önceki seçimlerde de Hülya Avşar’ın kapısını bir değil, birkaç siyasi parti çalmıştı. Her zaman siyasete karşı mesafeli durmayı tercih eden Avşar’a 12 Haziran seçimleri için hem AK Parti’nin hem de CHP’nin teklif götürdüğü iddia ediliyor. Ünlü sanatçı, bu konularda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.


Gülben Ergen
Tıpkı Hülya Avşar gibi Gülben Ergen de siyasilerin gözbebeği olan ünlüler arasında bulunuyor. Ergen’e yakın olanların söylediğine göre şu anda Meclis’te olan büyük partiler onun kapısını çalmış bile. 
Ne var ki, ünlü yıldız Meclis’e girmeyi şimdilik düşünmediğini söylemiş.

Orhan Gencebay
Arabesk müziğin “Baba”sı Orhan Gencebay’ı AK Parti çok istiyor. Hatta bu konunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Gencebay arasında konuşulduğu bile iddia edildi. Ancak belli ki Gencebay, siyasete girmeye sıcak bakmıyor.

Halil Ergün
Halil Ergün, 1995’de CHP’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu. ‘Yaprak Dökümü’ dizisinde Ali Rıza Bey karakteriyle milyonların gönlünde taht kuran Ergün, o seçimi kazanamamıştı. 2001’de partisinden istifa etti ama 12 Haziran seçimi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olmasını istediği isimler arasında onun da adının geçtiği söyleniyor. Ergün bu konuda konuşmuyor.

Hülya Koçyiğit
1987 yılında ANAP’tan İzmir milletvekilliğine adaylığını koyan ve Meclis’e girmeyi kılpayı kaçıran Hülya Koçyiğit’in yakın çevresi, ünlü sanatçının 12 Haziran genel seçimleri için milletvekili aday adaylığını koyması için AK Parti’nin de CHP’nin de teklif götürdüğünü iddia ediyor. Ancak Koçyiğit cephesi bu konuda sessizliğini koruyor.


Tarık Akan
Herkes onun sosyal demokrat olduğunu biliyor ama Tarık Akan da siyasete girme konusunda ‘Nuh diyor, peygamber demiyor’. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok istese de Akan’ın cevabı her defasında olumsuz oluyormuş.

Ferdi Tayfur
Fazilet Partisi, 1999 seçimleri öncesinde arabesk müziğin ünlü ismi Ferdi Tayfur’a milletvekili adaylığı önermişti. Bu öneride, Necla Nazır’ın tesettüre bürünüp kendini dine vermesinin etkili olduğu söylenmişti. Ancak Tayfur, politikayı düşünmediğini söyleyerek öneriyi geri çevirmişti. 12 Haziran için MHP’nin ısrarla düşündüğü isimler arasında yine Ferdi Tayfur’un adı varmış. Sanatçı, yakın arkadaşı Devlet Bahçeli’nin ısrarlarına rağmen henüz “Evet” dememiş.

SİYASETİ DENEYENLER
Siyasi partiler yerel ve genel seçimleri kazanmak, milletvekili ve belediye başkanlık sayılarını arttırmak için popüler isimleri ve ünlüleri daha önceki yıllarda da ön plana çıkarttılar. Toplum tarafından sevilen ve sayılan pek çok ünlü isim siyaset meydanına çıktı. Kimileri hedefe ulaştı kimileri ulaşamadı. İşte onlardan bazıları.


Arif Sağ
Meclise giren ilk sanatçıdır. 1987 – 1991 döneminde SHP’den Ankara Milletvekili oldu.

Ediz Hun
1991-1993 yıllara arasında Çevre Bakanlığı Baş Danışmanı ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü görevini üstlendi. 1996’da Çevre Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti ve ‘Doğal Dengenin Korunması’ konularında yurt içi ve dışında konferanslar verdi. 1999’da ANAP İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girdi.

Melike Hasefe
Önce Beşiktaş Belediyesi Meclis üyeliğine sonra da 1991-1995 ANAP İstanbul milletvekiliğine seçildi. Hasefe, TBMM’nin AGİT Komisyonu’nda görev alan ilk kadın oldu. 1999’da partisinden ayrılma kararı aldı, 2005 yılında da vefat etti.


Zülfü Livaneli
1994’de SHP İstanbul Belediye Başkanı adayı oldu ama seçilemedi. 1998 ve 2000’de CHP Parti Meclisi üyesi seçildi. 2002’de ise CHP İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girmeyi başardı. Ancak, 2005 yılında partisinden istifa etti.


Fatma Girik
1989-1994 yılları arasında SHP’den Şişli Belediye Başkanı oldu. 1994 seçimlerinde tekrar aday oldu ama seçilemedi.

Sibel Çarmıklı
1998’de ANAP’ın MKYK (Merkez Karar ve Yürütme Kurulu) üyesi seçimlerine katıldı ve tek kadın üye olarak kurula girdi. 1999 seçimlerinde milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2003 MKYK seçimlerine kontenjandan katıldı ve tekrar seçildi. Ardından, önce ANAP İstanbul İl Başkanı, sonra da ANAP Genel Başkan Yardımcısı oldu.


Şahnaz Çakıralp
1999 seçimlerinde CHP’nin baraj altında kaldığı dönemde bile CHP’ye destek vermesinin karşılığını o dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından 2005 yılında Parti Meclisi’ne alınarak gördü. CHP’nin yeni yüzü olarak Baykal’ın yanında birçok toplantıya katıldı.

Cem Boyner
1994 yılında Yeni Demokrasi Hareketi Başkanı oldu. Ancak 1995 seçimlerinde istediği başarıyı elde edemeyince siyaseti bıraktığını açıklayarak tekrar iş hayatına döndü.


Tuğba Özay
2000 yılında 21 yaşında iken CHP Gençlik Kolları’na üye oldu. Ancak polis tarafından aranan Kürşat Yılmaz’ı evinde sakladığı gerekçesiyle gözaltına alınınca partiden ihraç istemiyle CHP Disiplin Kurulu’na verildi.

Cüneyt Arkın
1999 seçimlerinde ANAP’tan Eskişehir milletvekili olarak Meclis’e girmek için seçimlere katıldı. Ancak kazanamadı.

Barış Manço
1994’de DYP’den Kadıköy Belediye Başkanı adayı olması istendi. Ancak o seçildiği takdirde gelecek yasaklar nedeniyle sevenlerinden ayrı kalacağını düşünerek kabul etmedi. Manço, hayattayken sık sık Kültür Bakanı olacağını söylerdi.

Yüksel ŞENGÜL


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik