Menu

Yarım asırlık aşıklar Bodrumlu oldu

Yarım asırlık aşıklar Bodrumlu oldu

Fatma Girik & Memduh Ün
Kanserle mücadele eden 91 yaşındaki ünlü yönetmen Memduh Ün, geçtiğimiz aylarda gittikleri Bodrum Torba’daki evlerinde kendini iyi hissedince “Fato, artık burada yaşayalım” dedi. Fatma Girik de 51 yıllık sevgilisinin sözünü dinleyerek İstanbul’daki evi oraya taşıdı. Türk sinemasının iki efsanesi artık Halikarnas diyarında yaşıyor.

Türk sinemasının ‘Erkek Fato’su Fatma Girik, artık kendine Bodrum Torba’da yeni bir hayat kurdu. Bunun nedeni ise uzun süredir kanser tedavisi gören, iki yıl önce de böbreklerinden biri alınan hayat arkadaşı Memduh Ün oldu. Girik, olup biteni kısaca özetliyor: “Torba’daki evimize gelmiştik. Hemen hemen bir yıl oluyor. Baktım Memduh (Ün) kendini burada çok iyi hissediyor, hoşuma gitti, ‘Kalabildiğimiz kadar kalalım’ diye düşündüm. Sonra Memduh, ‘Fato, biz İstanbul’a dönmeyelim, burası bana çok iyi geldi’ deyince, ‘Tamam’ dedim ve İstanbul’daki evi buraya taşıdım. Artık Bodrumlu olduk. Yaz-kış burada olmak çok keyifli. Bodrum’un havası da, insanları da çok güzel. Memduh’un sağlığı son derece iyi ve kitap yazıyor. İkimizin de ömrü uzadı.”

MUHTEŞEM AŞKIN ÖYKÜSÜ
Fatma Girik ile Memduh Ün, artık Bodrum’da yaşıyor. Torba koyunun en güzel yerindeki evlerinden Akdeniz’in keyfini çıkaran efsane sevgililerin aşklarını yeniden sizlere hatırlatmak istiyoruz. Henüz 13 yaşında İstanbul Kız Lisesi’nin orta okul forması ile Memduh Ün’ün karşısına çıkan Fatma Girik, ‘Murada Ereceğim’ filminde ünlü yönetmenle flört etmeye başladı. Yeşilçam kuralları içinde ‘artist-yönetmen’ aşkı gibi geldi herkese önceleri. Çok sürmez, gelip geçer, sona erer sanıldı. Birkaç film sonrasında biter diye beklendi, bitmedi. Ne birkaç filmde, ne akıp giden yıllarda da sona erdi. Daha bir alevlendi bu aşk. Hem de nikah bile beklemeden, olanca doğallığıyla. Çocuk yaşında girdiği sinemada zirveye çıkan, Türk sinemasının doruklarında kalan Fatma Girik, bugün 68 yaşında. Memduh Ün ise 91’inde. Aralarındaki yaş farkı mutluluklarını hiç engellememiş, bilakis kamçılamış. ‘Aşk’tan söz açılınca Girik duygularını gizlemiyor:

“Aşkımız hâlâ sürüyor, kuşkunuz olmasın. Memduh’a aşığım ve o da bana aşık. Kimse onun gözüyle beni, benim gözümle onu göremez. Biz ölene dek bu aşk ölmeyecek. Hâlâ üzerime bir giysi alacaksam, ayna karşısına geçip acaba Memduh beğenir mi diye düşünüyorum. 51 yıldır birlikteyiz ama birbirimize söyleyecek sözümüz hâlâ bitmedi.”


‘NİKAH AŞKIN GARANTİSİ DEĞİL Kİ!’
Laf lafı, konu konuyu açınca hep aynı soru sorulur Fatma Girik’e. Ve o da gülümseyerek cevap verir...
‘Evet, Memduh’la evlenmeyi düşünmedik. Çünkü evlenenleri görüyoruz. Yeniden dünyaya gelsem, gene sinema sanatçısı olurum, gene Memduh Ün’e aşık olurum. Aramızda hiçbir anlaşma yok. Şart şurt yok. İmza filan yok. Ama birbirimizin damarına basmamaya özen gösteririz. Ona karşı çok büyük bir saygım var. Dünya bir yana, Memduh bir yana. Yalanı, dolanı yoktur Memduh’un. Sözünün eridir.”

‘FATMA’YLA EVLENSEM EŞİM İNTİHAR EDECEKTİ!’
Her zaman konuşmayan Memduh Ün, Fatma Girik konusunda sessiz kalmıyor. Türk sinemasının koskoca Fatma Girik’ini, onca yaş farkına rağmen yarım asır elinde tutmayı başarmış erkek konuşuyor...
“Tıp fakültesinde okurken, bir yandan da Beşiktaş’ta top koşturuyordum. İkisini birlikte yürütemedim ve okulu bırakınca da İstanbul’u terk ettim. Ankara’da Devlet Demir Yolları’nda işe girdim. Bu arada Ankara Demirspor’da oynamaya başladım. 26 yaşıma kadar futbol hayatım devam etti. 1947 yılında sinemayla ilişkim oldu. ‘Derman’ adlı filmde başrol oynadım. 1948 yılında Cahide Ün’le evlendim. 1954’te ise ‘Yetim Yavrular’ filmiyle yönetmenliğe başladım. Yıl 1959’du ve ‘Murada Ereceğiz’ adlı bir film çekiyorduk. Köy filmiydi ve Fatma’yı oynattık. Tombuldu, bu rol için uygundu. Üçüncü sınıf bir oyuncuydu o. Daha sonra ‘Ölüm Peşimizde’ filmini çektik ve arkadaşlığımız da böylece başladı.”

Dile kolay, tam 51 yıldır birlikteler. Hem de nikahsız. Bunun nedeniyle ilgili konuşan Ün, gözlerini Girik’ten hiç ayırmıyor...
“Benim evlenebilmem için önce boşanmam gerekiyordu. Bunca yıldır eşim boşanmaya yanaşmadı. Dahası, boşanıp Fatma ile evlenirsem intihar edeceğini söyledi. Yapar mıydı, yapmaz mıydı bilemem. Bu nedenle de Fatma’yla nikah masasına oturamadık.”

51 yıllık iki sevgili Fatma Girik ve Memduh Ün, köpekleriyle birlikte Torba’da çok mutlu olduklarını söylüyorlar. Memduh Ün şimdilerde kitap yazıyor.

Yüksel ŞENGÜL, Nilüfer KANDIRMIŞ-Ahmet YEŞİLAĞAÇ (Bodrum Muğla-DHA)


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik