Menu

‘Yaz’lar öksüz kaldı

‘Yaz’lar öksüz kaldı
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Filmlerinde kırsal kesim insanının sorunlarını anlatan, Türk sinemasına ilk uluslararası ödülü getiren ‘Susuz Yaz’ filmini çeken Erksan’ın ölümü en çok Türkan Şoray’la Hülya Koçyiğit’i üzdü.

Yüksel ŞENGÜL
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Metin Erksan, 1 Ocak 1929’da Çanakkale’de dünyaya geldi. Pertevniyal Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1947’den başlayarak çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Üniversite yıllarında yoğun şekilde sinemayla ilgilenen Erksan, 1950’de Atlas Film için Yusuf Ziya Ortaç’ın ‘Binnaz’ adlı filmini senaryolaştırarak sinemaya adım attı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 1952’de mezun olan Erksan, aynı yıl Dünya Gazetesi’nde film eleştirileri yazdı. 1952’de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazdığı ‘Karanlık Dünya’ (Aşık Veysel’in Hayatı) adlı ilk filmini çekti. 1958’de ‘Dünya Havacıları Türkiye’de, 1959’da ise ‘Büyük Menderes Vadisi’ adlı belgeselleri film yaptı. Metin Erksan, edebiyat uyarlamalarına yönelerek, kırsal kesim insanlarının sorunlarını işlediği filmlerle başarı kazandı. 1962’de ‘Yılanların Öcü’ filmi Kartaca Film Şenliği’nde birinci seçildi. ‘Susuz Yaz’ filmi ise 1964’te Berlin Film Şenliği’nde Altın Ayı Büyük Ödülü’nü kazandı. ‘Kuyu’ filmi 1968’de I. Adana Film Şenliği’nde birinci oldu. Erksan, Halit Refiğ’le birlikte ‘Ulusal Sinema’ anlayışının temsilcisi oldu. 1974-75 yıllarında TRT için Sabahattin Ali’nin ‘Hanende Melek’, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Geçmiş Zaman Elbiseleri’, Samet Ağaoğlu’nun ‘Bir İntihar’, Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Müthiş Bir Tren’ ve Kenan Hulusi Koray’ın ‘Sazlık’ adlı öykülerini kısa metrajlı filmler olarak hazırladı.


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik