Logo
Bu sayfayı yazdır

‘Sarışın bomba’ Varşova’da bulundu

Marilyn Monroe’nun ‘Something’s Gotto Give’ adlı filmi ne yazık ki yarım kaldı ve tamamlanamadı.
Marilyn Monroe’nun ‘Something’s Gotto Give’ adlı filmi ne yazık ki yarım kaldı ve tamamlanamadı.

Yüksel ŞENGÜL
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Hayata ve sevenlerine 50 yıl önce (Ağustos 1962) veda eden Marılyn Monroe’nun bugüne kadar hiç yayınlanmamış 3 bin 780 fotoğrafı ortaya çıktı. Amerikalı fotoğrafçı Milton H. Greene tarafından çekilen ve kaçakçılar zimmetine geçirmesin diye 1995’te Polonya’ya devredilen fotoğraflar, Varşova’da bir sanat galerisinde sergileniyor. 50 yıl önce bir ağustos akşamında evinde hayata veda eden ünlü yıldızın ölümü üzerindeki sır perdesi ise hala kalkmadı. Gerçek adı Norma Jean olan Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angeles, California’da doğdu. Babası Edward Mortensen, o doğmadan annesini bırakıp gitmişti. Açlık ve sefalet içinde geçen çocukluk yılları, annesi Gladys Baker’ın ağır bir sinir nöbeti geçirip hastaneye kaldırılması ile daha da karardı. Norma’nın yetimhanedeki yaşamı işte bu talihsiz olayla başladı. Sekiz yaşında cinsel tacize uğrayan Norma Jean, bir tanıdıklarının yanında kalırken zaman içinde istenmeyen misafir durumuna düştü ve 16 yaşında hayatının en zor kararını verdi. Yetimhaneye dönmeyecek ve fabrikada işçi olarak çalışan Jim Dougherty ile evlenecekti. 1942 Haziran’ında Jim ile hayatını birleştiren Norma’nın evliliği uzun sürmedi ve 1946 Eylül’ünde sona erdi.


12084-marilyn-monroe-1

Marilyn Monroe, üçüncü evliliğini oyun yazarı olan Arthur Miller’la yaptı.


Burbank’ta bir fabrikada çalışırken şans eseri fotoğrafları çekildi ve modelliğe başladı. Ünlü film yapımcısı Howard Hughes tarafından keşfedildi ve adı Marilyn Monroe olarak değiştirildi. İlk başlarda küçük rollerde, sessiz sakin sarışın bir kız olarak kendini gösterdi. ‘Love Happy’ (1949) ve ‘All About Eve’ (1950) filmlerinden sonra başarıyı yakaladı. Doğallığına, cazibesini ve dişiliğini de ekleyince, o sessiz ve sakin sarışın kız bir anda ‘sarışın bomba’ olarak anılan idole dönüştü. 1954 yılında profesyonel beyzbol oyuncusu Joe Di Maggio ile evlendi. ‘Niagara’, ‘Gentlemen Prefer Blondes’, ‘How to Marry A Millionaire’ adlı filmlerle ününe ün katan Marilyn, 1954 yılının ekim ayında ikinci eşinden de ayrıldı. 1956 yılı onun için çok hızlı geçti. Kendi firması olan Marilyn Monroe Productions’ı da bu yıl içinde kuran seksi yıldız, 29 Haziran’da bir oyun yazarı olan Arthur Miller ile üçüncü evliliğini yaptı. Kariyerini kötü yönde etkileyen, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı da bu dönemde başladı. Psikolojik problemler içinde kendini unutan Marilyn Monroe, 1961’de üçüncü eşinden de ayrıldı. 5 Ağustos 1962 tarihinde ise Brentwood’daki evinde ölü bulunan ünlü yıldız, aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmişti. Olayın bir intihar değil cinayet olduğu iddiaları ortaya atıldı, sebep olarak da ABD Başkanı J. F. Kennedy ve kardeşi Senatör Robert Kennedy ile olan birlikteliği öne sürüldü. Çünkü o dönemde bu aykırı ilişki Kennedy’lerin siyasi hayatını tehlikeye düşürmüştü. Marilyn, 1962 Ağustos’unda California’da defnedildi. 20. yüzyılın seks bombası olarak kabul edilen Marilyn Monroe, yarım kalan filmi ‘Something’s Gotto Give’i hiçbir zaman bitiremedi. Solak olduğu bilinen ünlü yıldızın vazgeçemediği ve yanından ayırmadığı tek şey Chanel No:5 parfümüydü.


12084-marilyn-monroe-2

Sarışın yıldız, 1950’de tanıştığı profesyonel beyzbolcu Joe Di Maggio ile 1954’te evlendi.


Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.