Menu

Kadir İnanır ‘Çete’nin çilingir ustası 62 yaşında

Kadir İnanır ‘Çete’nin çilingir ustası 62 yaşında

Çilingir ustası Cemal rolünde ‘İzmir Çetesi’ dizisiyle ekrana gelen Kadir İnanır, bu ay hem 62’nci yaşını hem de sanat hayatının 42’nci yılını kutlamaya hazırlanıyor. 1967’de ‘Fotoroman Kralı’ seçilen, iki yıl sonra da ‘Yedi Adım Sonra’ adlı filmle sinemaya adım atan İnanır, bugüne kadar 200’e yakın film yaptı.

Kimine göre Yeşilçam’daki maço tipinin yaratıcısı, kimine göre Anadolu erkeğinin sinemaya yansıması olan Kadir İnanır, Sürmeneli İsmailoğulları Ailesi’nden olan Laz Deli Mehmet’le Fatma Hanım’ın oğlu olarak, 15 Nisan 1949’da Fatsa’da dünyaya geldi. Çocukluğuyla ilk gençlik yılları geçmişte kalsa da, “Fatsa” denildi mi, yüreği hala cız eder İnanır’ın, “Bir başkaydı o yılların Fatsa’sı. Yürekli insanların yaşadığı, pırıl pırıl bir sahil kasabasıydı. Deniz bozulmamış, hamsi bozulmamış, insan ilişkileri bozulmamış bir dönemdi. Böyle bir ortamda doğup büyümenin avantajlı olduğunu uzun yıllar sonra anladım.” Kadir İnanır, ilk ve orta eğitimini Fatsa’da tamamladı. Lisede okumak için de İstanbul’a geldi. “Haydarpaşa Lisesi’nde okumaya başladım. Edebiyat hocası Lütfiye Geniş’i, felsefeci İsmet Demirel’i unutamam. Bana çok şey öğrettiler. Yatılı okudum. Arkadaşlarla her zaman dayanışma içindeydik.” 1967 yılında Saklambaç Gazetesi’nin Fotoroman Kralı seçildi. Ardından ‘Yedi Adım Sonra’ adlı filmde ufak bir rolle sinemaya adım attı. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu olan Kadir İnanır, Fatsa’dan okumak için geldiği İstanbul’da sinema oyunculuğuna sıvandı. Ama gazetecilik mesleğini de hiç unutmadı. İnanır, ‘Böyle Gitmez’ adlı haber programıyla büyük yankılar yaratan haberlere de imzasını attı.


Sinemadaki aktörlüğünden de asla kimseye taviz vermedi. Örneğin, 1981 yılında İzmir Fuarı’nda sahneye çıkması için 5 milyon TL teklif edildi ama “Ben aktörüm” diyerek elinin tersiyle itti, kabul etmedi. Bugüne kadar 200’e yakın filmde ve pek çok dizide oynadı. 1973’te ‘Utanç’la Altın Koza, 1986’da ‘Yılanların Öcü’yle Altın Portakal alan Kadir İnanır, 1990’da da ‘Med Cezir Manzaraları’yla Ankara Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi. 1970’teki ‘Kara Gözlüm’ filminden sonra Türkan Şoray’la ideal çift olarak ‘Devlerin Aşkı’, ‘Bodrum Hakimi’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Deprem’ adlı filmlerde oynadı. 1980’de askerliğini dört ay olarak Tuzla’da yapan ünlü aktör, filmlerini çekerken Anadolu’yu karış karış dolaştı, Türkiye ile kucaklaştı. Filmlerinde ise pek çok sevdalar yaşadı. Peki ya gerçek hayatında yaşadığı aşklar mı? İnanır şöyle özetliyor, “Çok büyük aşklarım, sevgilerim oldu. Benim gibi coşkulu olanların doğaldır sevgileri sık sık yaşamaları. Ne var ki ömürleri uzun olamadı. Belki toplum değerleri ve çok sıkı bağlarla bağlı olduğum ailemle kültür çatışmasıdır bunun nedeni. Bir de belki ülke sorunlarıyla yoğunlaşan mesleki onurum bu ilişkilerde beni sorumsuzluğa itmiş olabilir.

Ayrıca benim ortamımda gözlemlediğim evliliklerin yüzde doksanı ayrılıkla noktalandı. Böyle bir ortamda dünyaya getirilecek iki üç çocuğun terk edilmesi onursuzluğunu yaşayamazdım. Ama hiç evlenmeyeceğim diye bir şey yok. Sokaktan geçen elalemin çocuklarını seviyorum hâlâ. Bu işe bir çözüm bulacağız elbet.” Tiyatro sanatçısı Jülide Kural’la birlikte olan Kadir İnanır, sinemaya adanan ömrün maddi karşılığını merak edenlere şu cevabı veriyor: “Parayı pulu düşünseydim, bugünlere gelemezdim. Ayrıca Koç ve Sabancı değil, bu ülkenin en zengini benim. Cebimde beş param olmasa da, Anadolu’ya çıksam, herkes beni misafir etmek için birbirleriyle yarışır. Anadolu’nun taşına toprağına yazılmış bir Kadir İnanır adı var. Bu yüzden benim gibi serveti olan da yoktur bu ülkede.”

70’lerde çekilen ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, en güzel Kadir İnanır-Türkan Şoray filmlerinden biridir (altta). İnanır’ı ‘İzmir Çetesi’ adlı dizide izliyoruz (solda).

Yüksel ŞENGÜL


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik