Menu

14 yıldır ‘Geri Dön’medi!

14 yıldır ‘Geri Dön’medi!

Onno Tunçboyacıyan, 1948 yılında Ermeni asıllı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Müziğe ilgisi kilise korolarında şarkı söylerken başladı. Lisede arkadaşlarıyla adı ‘Black Stones’ olan ilk grubunu kurdu. 70’li yıllarda İstanbul Gençlik Orkestrası’nda çalışırken adı orkestra şefi ve aranjör olarak duyulmaya başladı. 13 Ekim 1969’da milli yüzücü Canan Ateş’le evlendi. Ateş’ten Selin ve Ayda isimlerinde iki kızı oldu. Bu evlilik 25 Ocak 1982’de sona erdi.

Onno Tunçboyacıyan Türkiye’nin Eurovision yolculuğuna birçok katkısı oldu. 1975’te yarışmaya katılan orkestranın basçısıydı, finallere katılan birçok şarkının da aranjörlüğünü yaptı. Modern Folk Üçlüsü’nün 1978 yılında Seul’de yapılan bir yarışmada Onno Tunç’un ‘Dostluğa Davet’ şarkısıyla iyi bir derece almasıyla adı daha da duyuldu. Bülent Ortaçgil’in ‘Benimle Oynar mısın?’ (1974), Okay Temiz’in ‘Zikir’ (1981), MFÖ’nün ‘Ele Güne Karşı Yapayalnız’ (1984), Sezen Aksu’nun ‘Gülümse’ (1991), Mustafa Sandal’ın ‘Suç Bende’ (1991) albümlerinde bas gitar çalan Onno Tunç, Tanju Okan, Ali Kocatepe, Hümeyra, Nükhet Duru, Nilüfer, Atilla Atasoy, Zuhal Olcay, Timur Selçuk, Ayşegül Aldinç, Levent Yüksel gibi birçok ünlü sanatçıyla da çalıştı. Ayrıca ‘Ah Belinda’ (1986) ve ‘Rumuz Goncagül’ (1987) filmlerinin müziklerini de yaptı. Tunç, ‘Yine Yeni Yeniden’, ‘Dokun Neco, Sezen Aksu, Onno Tunç, Şener Şen, Ayşen Gruda Bana’, ‘Şov Yapma’ şarkılarını Nilüfer için besteledi. ‘Sen Ağlama’, ‘Hadi Bakalım’, ‘Geri Dön’, ‘Unut Beni’, ‘Sene 1945’ adlı besteleri ise Sezen Aksu’nun sesiyle hit oldu. ‘Tango’ (Zuhal Olcay), ‘Alev Alev’ (Ayşegül Aldinç), ‘Ben Yoldan Gönüllü Çıktım’ (Yeşim Salkım), ‘Yeni Aşk’ (Zerrin Özer), ‘Gir Kanıma’ (Harun Kolçak) besteleri de ünlü eserleri arasında yer alıyor. 14 Ocak 1996 tarihinde özel uçağıyla Bursa’dan İstanbul’a giderken, uçağının Yalova’nın Armutlu ilçesine bağlı Selimiye Köyü’ne yaklaşık beş kilometre uzaklıktaki Kaz Dağı’nda düşmesi sonucu, kendisi ve arkadaşı Hasan Kınık hayatını kaybetti. Yalova Belediyesi’nin, Toprak Seramik ve Elegance Otel’in sponsorluğunda Kaz Dağı’nda yaptırdığı granit anıt, gündüz topladığı güneş enerjisini karanlıkta yansıtması sayesinde, gece görülme özelliğine sahip bulunuyor. Ölümünden sonra ‘Onno Tunç Beste Yarışması’ düzenlenmeye başlandı. 2007 yılında Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer, Ceza, Hüsnü Şenlendirici, Levent Yüksel, Aşkın Nur Yengi, Aylin Aslım, Emre Altuğ, Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, Sertab Erener ve Nükhet Duru’nun katılımıyla 13 şarkılık ‘Onno Tunç Şarkıları’ albümü çıktı.


Onno Tunç - Sezen Aksu Ünlü aranjör ve besteci Onno Tunç, 14 yıl önce (14 Ocak 1996 tarihinde) Bursa’dan İstanbul’a giderken Bonanza tipi tek motorlu özel uçağının Yalova’nın Armutlu ilçesine bağlı Selimiye Köyü’ne yaklaşık beş kilometre uzaklıktaki Kaz Dağı’na düşmesi sonucu hayata veda etmişti. Sezen Aksu’ya verdiği ‘Geri Dön’ bestesi ise yıllardır dillerde.

Sezen Aksu’nun hayatında Onno Tunç’un farklı bir yeri vardı. Neco, Sezen Aksu, Onno Tunç, Şener Şen, Ayşen Gruda.

Yüksel ŞENGÜL


Ortam

Bu kategoriden diğerleri: Süperstar 64 yaşına girdi »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik