Menu

Hüzünlü şarkıların büyülü sesi: Nilüfer

Hüzünlü şarkıların büyülü sesi: Nilüfer
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Türk pop müziğinin etkileyici seslerinden, efsane şarkıların yorumcusu Nilüfer (Yumlu), 31 Mayıs 1955 tarihinde İstanbul Cihangir’de, ticaretle uğraşan Cemil Yumlu ile ev hanımı Lütfiye HANIM ’IN tek çocuğu olarak dünyaya geldi. 1970 yılında İtalyan Koleji ortaokul ikinci sınıftayken Hafta Sonu gazetesinin düzenlediği ve ‘Sensiz Yıllarda’ adlı şarkıyla katıldığı 4. Altın Ses Yarışması’nda, Durul Gence Orkestrası eşliğinde jüride bulunan Şehrazat, Ajda Pekkan, Alpay ve Fecri Ebcioğlu gibi sanatçıların ortak kararıyla birinci oldu. 1972’de Odeon Plak şirketinden çıkardığı ilk 45’liği ‘Kalbim Bir Pusula’ ile profesyonel müzik kariyeri başladı. ‘Dünya Dönüyor’ adıyla 1973’te çıkan ikinci 45’lik, Nilüfer’e sanat yaşamının ilk yıllarında olmasına rağmen tüm ünlü rakiplerini geride bırakarak ‘Yılın Kadın Şarkıcısı’ ödülünü getirdi.


13055-nilufer-1


Fotoğraf: Hürriyet Arşiv


Arkasından ‘Sen de Söyle’ ve ‘Göreceksin Kendini’ 45’likleri de büyük beğeni alarak satış rekorları kırdı. ‘Dünya Dönüyor’un da yer aldığı ilk albümü ‘Nilüfer 74’teki ‘Göreceksin Kendini’, ‘Aldanırım Sanma’, ‘Başıma Gelenler’ gibi şarkıları Türk pop müziği klasikleri arasına girdi. 1975’te Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde Nino Varon’un ‘Boşver’ adlı bestesini seslendirdiyse de, bazı spekülasyonlar yüzünden yarışmadan çekildi. 1973-1978 yılları arasında sürekli Altın Plak kazandı ve defalarca Yılın Sanatçısı seçildi. Başarı dolu müzikal kariyerinde 1978’de ‘Grup Nazar’la Türkiye’yi TRT adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Sevince’ adlı şarkısıyla temsil etti ve 19. oldu. 1981’de sonu tatsız bitse de yıllarca verimli bir ortaklık sürdüreceği Kayahan’la tanıştı Nilüfer. ‘Kar Taneleri’, Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda birinci olan ‘Geceler’ ve daha niceleriyle devam etti bu ortaklık. Nilüfer, ‘Bir Selam Yeter’ adlı albümünü 1985’de çıkardı. Bu albümün en büyük özelliği sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan ‘Erkekler Ağlamaz’ı da içermesiydi.


13055-nilufer-2

Nilüfer, (soldan üçüncü) sanat hayatı boyunca defalarca Yılın Sanatçısı ve Altın Plak kazandı.


1992’de çıkan ‘Yine Yeni Yeniden’ adlı albümünde yer alan ‘Şov Yapma’, ‘Haram Geceler’, ‘Kavak Yelleri’ gibi birçok şarkı hit oldu. Nilüfer bu albümde Kayahan, Adnan Ergil, Onno Tunç gibi dönemin ünlü söz yazarı ve bestecileriyle çalıştı. 1997’de UNICEF’in İyi Niyet Elçisi ve Türkiye temsilcisi seçilen sanatçı, bu unvan ile manevi anlamda da sorumluluk üstlenmiş oldu. Nilüfer, müzikal kariyerinde gösterdiği başarıyı, özel hayatına taşıyamadı. İlk evliliğini 1977’de prodüktör Yeşil Giresunlu ile, ikinci evliliğini ise 1984’te tiyatro oyuncusu ve söz yazarı Çetin Akçan ile yaptı. Sanatçının, Reha Muhtar ile iki yıl süren birlikteliği esnasında, 2000 yılında evlat edindiği Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu vardır. Kızının manevi babası Reha Muhtar’dır. Nilüfer, 2011’de sevenlerinin karşısına üzücü bir haberle çıktı ve kendisine meme kanseri teşhisi kondu. Ancak iyi giden bir tedavi sürecinin ardından bir yıl sonra 2012’de kanseri yendi ve sahnelere geri döndü. Sanatçının yeni yaşını en içten dileklerimizle kutluyoruz.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik