Menu

Öldüren cazibe

Öldüren cazibe
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Milyonların hayranlık duyduğu, yaşadığı hayata imrenerek baktığı ‘Sarışın Bomba’ lakaplı Hollywood’un efsane ism i MarIlyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Am erika’nın Los Angeles kentinde dünyaya geldi. Asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe, babası doğumdan birkaç hafta önce annesini terk ettiği için babasız büyüdü. Marilyn hayatı boyunca gerçek babasının kim olduğunu öğrenemedi. Belki de bu sebeple dışarıdan bakıldığında son derece ihtişamlı bir hayata sahip olan ancak içinde yaşadığı trajediyi, sevgi özlemiyle ve eksik kalan baba sevgisiyle yanlış ilişkilerde arayan bir kadındı. Annesinin şizofreni hastalığına yakalanarak hastaneye kaldırılmasıyla Norma Jeane bir süre yetimhanede yaşadı. Sekiz yaşındayken yanında kaldığı aileye misafir gelen bir erkeğin tecavüzüne uğrayınca ruhunda izini ömür boyunca taşıyacağı bir yara aldı; üstelik yaşadığı bu olayı kimseye inandıramadı.


13061-marilyn-monroe-1Marilyn Monroe

Fotoğraf: Hürriyet Arşiv


Monroe ilk evliliğini henüz 16 yaşındayken yaptı ancak bu evlilik sadece dört yıl sürdü. Norma Jeane olan adını Marilyn Monroe olarak değiştirdi ve ‘Scudda Hoo! Scudda Hay!’, ‘Dangerous Years’, ‘Niagara’, ‘Bus Stop’, ‘The Prince and the Showgirl’ gibi filmlerle kariyeri başlamış oldu. Playboy’un ilk sayısında yayınlanan pozları da ününe ün kattı. İkinci evliliğini beyzbol yıldızı Joe Dimaggio ile üçüncü evliliğini ise yazar Arthur Miller ile yaptı. ‘Bazıları Sıcak Sever’ filmiyle Altın Küre ödülü de kazanan Marilyn Monroe, alkol, reçeteli hap bağımlılığı ve psikolojik sorunlar yaşadı. Üçüncü boşanmasından sonra depresyon nedeniyle kliniğe yatarak tedavi gördü. Çıktıktan sonra bağımlılığının devam etmesiyle çöküş dönemine girdi. Bu dönemde ABD Başkanı J.F. Kennedy ile hakkında aşk söylentisi çıktı. Marilyn Monroe, yüksek dozda sakinleştirici ilaç alarak 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’daki evinin yatak odasında henüz 36 yaşındayken hayata veda etti. Ölüm sebebinin cinayet olduğuna ve politik sebeplerden CIA, mafya ve Kennedy Ailesi’nin buna sebep olduklarına dair kanıtlanamamış birçok komplo teorisi ortaya atıldı. Monroe’nun bedeni daha sonra eski kocası Joe Dimaggio’ya teslim edildi ve onun aranje ettiği bir cenaze töreni ile 8 Ağustos 1962 tarihinde Westwood Village Memorial Park Mezarlığı’nda defnedildi.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik