Menu

Güle güle Adnan Baba

Güle güle Adnan Baba

Türk müziğinin eşsiz sesi, gülen yüzü, eğlenceli, ihtiyar delikanlısı Adnan Şenses, uzun süredir yaşadığı mide kanseri hastalığına yenik düştü ve 25 Aralık 2013’te aramızdan ayrılarak sevenlerini üzüntüye boğdu. Hayranlarının ‘Adnan Baba’ diye seslendiği sanatçıyı son yolculuğuna şarkıcı dostları ve sevenleri uğurladı.

Yaşayarak ve hissederek söylediği şarkılarla hayranlarının gönlünde taht kuran Türk Sanat Müziği sanatçısı, bestekar ve sinema oyuncusu Adnan Şenses, 21 Ağustos 1935 tarihinde Muhsin ve Em ine Şenses’in ilk çocukları olarak Bursa’da dünyaya geldi.

Ancak babasının memuriyeti dolayısıyla doğumundan hemen sonra Ankara’ya taşındılar. İlkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulu’nda başlayan Şenses, tahsilinin devamını İstanbul’da Karagümrük İlk ve Ortaokulu’nda tamamladı. Ailesinin ısrarıyla okuldan kalan vakitlerde çalışmak için marangozluğa başladı ve okuldan sonra da bu mesleği devam ettirdi. Atölye çalışmaları sırasında, sesinin güzelliğiyle çevresinin dikkatini çekince 1956 yılında müzik hayatına başladı. 24 yaşında askerliğini bitiren sanatçı, şarkıcılığının yanında sinema oyunculuğuna da başladı. İlk filmini 1960 yılında ‘Fakir Şarkıcı’ adında yaptı. Bu sıralarda Yeşilçam’da film yapımcısı Suzan Yakar Rutkay ile tanışıp 1961 yılında evlendi. Hatta Şenses, ilk müzik derslerini de ondan aldı. Ankara Radyosu’nun açmış olduğu imtihana girerek pekiyi derece ile Ankara Radyosu’nda göreve başladı ve 16 yıl görev yaptıktan sonra radyodan istifa etti. Radyodan sonra taverna türü yerlerde, Gülizar, Semiramis gibi gazinolarda çalıştı. Sonra 1980 yılında İzmir Fuarı’nda Kübana’da çıkmaya başladı. Ardından o dönemin meşhur Maksim Gazinosu’nda çalışmaya başlayan sanatçının film çalışmaları da yoğunluk kazandı. ‘Ümitsiz Bekleyiş’, ‘Minnoş’, ‘Gönlüm Yaralı’, ‘Avare Şoför’, ‘Dağ Çiçeği’, ‘Çılgın Gençlik’, ‘Çalınan Hayat’, ‘Gönlüm ve Ben’ isimlerinde birçok sinema filminde yer aldı. Sanat hayatı boyunca çapkınlıklarıyla ve evlilikleriyle gazetelere manşet olan sanatçı, tam altı kez evlendi. Son evliliği ve “Doyasıya aşk yaşadığım son evlilikti” dediği Lale Hanım’la ölümüne kadar ayrılmadan beraber yaşadı. 2011 yılında mide kanseri hastalığına yakalanan sanatçının ameliyatla midesi komple alındı. Üç yıl süren hastalığına, tedavi gördüğü hastanede 25 Aralık 2013 günü 78 yaşında yenik düşen Adnan Şenses’i son yolculuğuna sanat, spor ve siyaset dünyasından çok sayıda seveni uğurladı.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik