Menu

Yeşilçam’dan bir yaprak daha koptu

Yeşilçam’dan bir yaprak daha koptu

Yeşilçam filmlerinde canlandırdığı rollerle 200’ün üzerinde filmde oyunculuk ve yapımcılık yapan Altan Günbay, 3 Mart Pazartesi günü ne yazık ki aramızdan ayrıldı. Son olarak, yıllardır ekranlarda fenomen haline gelen ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinde rol alan Günbay, yeşilçam filmlerinde çoğunlukla kötü adam rollerini canlandırdı.

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

Yeşilçamın unutulmaz yüzlerinden, usta oyuncu Altan Günbay, 19 Ocak 1932 yılında Konya’da doğdu. Ardından ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşen Günbay, Gazi Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Konservatuvardan sonra, Almanya’ya eğitim görmeye gitti. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışan usta oyuncu, sahneye ilk defa 1954 yılında ‘Cavalleria Rusticana’ operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome gibi 20 operada başrol oynadı. 1969 yılında İstanbul Devlet Operası'nın kurulmasıyla birlikte İstanbul’a geçiş yaptı. İstanbul'da 30 yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanısıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulundu. 1964 yılında ‘Şehrazat’ filmiyle sinemaya başlayan Günbay, 250’den fazla filmde oynadı. Bir zamanlar Türkiye'nin Yul Brynner'i olarak tanınmış, aslında kel olmadığı halde özellikle saçlarını kazıttı. 1966 yapımı ‘Altın Çocuk' filminde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isteyince filmden sonraki 18 yıl boyunca saçlıyken saçsız gezmiştir. Usturaya vurulmuş başı, ince bıyıkları ve karakteristik ifadeleri ile sinemamızın en önemli karakter oyuncularından biridir Altan Günbay. Üstlendiği kötü adam rollerini başarıyla canlandırmış, ona ün getirmiş fiziğini uzun yıllar korumuştur. Altan Günbay, 2012 yılında son olarak ‘Çocuklar Duymasın’ adlı televizyon dizisinde ‘Haluk’ karakterinin babasını canlandırdı.

Uazun yıllar içerisinde Günbay’ın oynadığı filmlerin bazılar; ‘Sevenler Ölmez’ (1970), ‘Ayşeik Bahar Çiçeği’(1971), ‘Elveda Meyhaneci’ (1972), ‘Tarkan; Altın Madalyon’(1972), ‘Trafik Cemal’(1975), ‘Beni Unutma’(1982), ‘Duvardaki Kan’(1986), ‘Polis’(1992), ‘İstanbul Kanatlarımın Altında’(1996), ‘Cinlerle Periler’(2001), ‘Yeşilçam Denizi’(2003), Zeytin Dalı(2005). ‘Uykusuz geceler’ filminin fon müziği yapan Günbay , ‘Buğulu Gözler’, ‘Bekliyorum’ gibi bir çok şarkı da besteledi. 1982 yılında ‘Beni Unutma’, ve ‘Seni Kalbime Gömdüm’ filmlerinin yapımcılığını yaptı. Altan Günbay, uzun süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 3 Marr Pazartesi günü 83 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

altangunbay20140310-2


 


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik