Menu

Tahsin Bey’i unutmadık!

Tahsin Bey’i unutmadık!

Gazanfer Özcan
‘Avrupa Yakası’ adlı sit-com dizisinde Tahsin Bey rolüyle izlediğimiz Gazanfer Özcan, 1939’da veremden ölen ağabeyi Rüstem Bey’in izinden yürüyerek, sahne hayatına 1949’da İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başlamıştı. Göz kamaştıran bir başarının mimarı olan tiyatronun bu büyük çınarını iki yıl önce şubat ayında kaybettik.

Gazanfer Özcan, 1931’de Semiha Hanım’la Celalettin Bey’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak Cihangir’de doğdu. Tam bir Cihangir çocuğuydu. O yılların Cihangir’i ayrıcalıklı bir semtti. Yedi odalı müstakil bir evde otururlardı. Büyükbabası o evi yaptırırken kerestelerini Romanya’dan yani Transilvanya Ormanları’ndan getirtmişti. Çocukluğu güzel geçti ama ağabeyleri, büyükannenin varlıklı zamanlarına yetiştikleri için daha refah dolu günler görmüşlerdi. Celalettin Bey, kendi halinde, dürüst, çalışkan bir devlet memuruydu.

Gazanfer Özcan, ilkokulu Üsküdar’da, ortaokulu Kuledibi’nde, liseyi Taksim’de tamamladı. Ailedeki ilk sanatçı olan amcası Şükrü Bey, gençlik yıllarında Darülbedayi’de tiyatroya başlamıştı. Özcanlar’dan çıkan ikinci sanatçı da Gazanfer Özcan’ın ağabeyi Rüstem Bey’di. Ortaokul yıllarında başladığı sahne hayatında hemen yeteneğiyle parlamış ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kadrosuna girmeyi başarmıştı ama hayatı çok kısa sürecekti. 17 yaşının son günlerinde verem hastalığına yakalanarak 22 gün gibi kısa bir zamanda 
78 kilodan 48 kiloya düştü. O devirlerde dermansız olan bu hastalık, 1939’da Rüstem Bey’i de kara toprağa götürdü. Gazanfer Özcan da ağabeyinin izinden yürüdü ve 1949’da Şehir Tiyatroları’nın yolunu tuttu. Daha sonra eşi olan Gönül Ülkü ile Şehir Tiyatroları’nda tanıştılar. Tiyatroya kayıt yaptırmaya gittiğinde karşılaştı Gönül Ülkü ile. O gün arkadaş oldular. İki erkek ya da kız arkadaş gibiydiler. Kısa zamanda ekmeklerini, sularını, sırlarını paylaşır oldular. Gazanfer Özcan, 1955’te, ‘Bu Gece Başka Gece’ adlı oyunda önemli bir rol kaptı. Bu rolde o kadar beğenildi ki günlerce adından söz edildi. Artık tiyatro denilen okyanusa demir attığını anlamıştı. İlk evliliğini de bir yıl sonra 1956’da yaptı. 1957’de kızı Fulya dünyaya geldi. Çocuğun doğumundan bir süre sonra ayrıldılar. Ama Fulya, babasının yanında yetişti. 1961’de de Şehir Tiyatrosu serüvenini noktaladı. Aynı yıl Gönül Ülkü ile evlendiler. Bir yıl sonra Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu kuruldu. İkili Türkiye’nin ilk ‘sitcom’u sayılan ‘Kuruntu Ailesi’ne 1983’te TRT’de başladı ve 16 yıl gibi rekor bir süre devam etti. Gazanfer Özcan son olarak ‘Avrupa Yakası’ndaki rolüyle, televizyon seyircisinin karşısına çıktı ve Tahsin Bey’i canlandırdı. Gazanfer Özcan iki yıl önce (2009) Amerikan Hastanesi’nde damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği tedavisi görürken hayata veda etti.

Gazanfer Özcan, 1961 yılında Gönül Ülkü ile evlendi. Bu ikili Türkiye’nin ilk sit-com’u olan ‘Kuruntu Ailesi’nde rol aldı. TRT’de yayınlanan bu sit-com, tam 16 yıl devam ederek rekor kırdı.

Yüksel ŞENGÜL


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik