Menu

Cansu Tosun ‘Beyaz atlı prensimi bekliyorum’

Cansu Tosun ‘Beyaz atlı prensimi bekliyorum’

TRT’nin ‘Küçük Hanımefendi’ adlı yeni dizisinde başrol oynayan Cansu Tosun, tıpkı Meryem Uzerli gibi Alman asıllı bir Türk oyuncu. Bale ve fotomodellik yaparken hayallerinin peşinden koşarak oyuncu olan Tosun ile dizinin yapımcısı At Yapım’ın Taksim’deki ofisinde bir araya geldik.
‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde Hürrem Sultan’ı canlandıran Meryem Uzerli’yi keşfeden kişinin, kendisine de Türkiye kapısını açtığını söyleyen güzel oyuncu CANSU TOSUN’la sohbetimize yeni dizisinden başlıyoruz…


‘Küçük Hanımefendi’ dizisinde başrolde oynuyorsunuz. Dizinin kadrosuna nasıl dahil oldunuz?
Diziye tamamen şans eseri girdim diyebilirim. Meryem Uzerli’yi ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine kazandıran Ünal Silver, bizim dizinin yapımcısı Atalay Taşdiken’e beni önermiş. Ben de seçmelere katıldım ve kazandım.

Sizi daha önce ekranlarda hiç görmemiştik. Daha önce nerelerdeydiniz?
Daha önce Almanya’da yaşıyordum; bale ve fotomodellik yapıyordum. Oyunculuk benim tek hayalimdi. Bu özelliklerimi oyunculukla birleştirmek istedim ve İstanbul’a gelip oyunculuk dersleri almaya başladım.

Neden Türkiye’ye gelmeyi düşündünüz? Almanya’da oyunculuk konusunda ilerleyemez miydiniz? 

Özel bir sebebi yok. İstanbul’a sadece bir kere gelmiştim. Babam İstanbul’u çok sevdiği için zamanla bende bir İstanbul sevdası oluştu. Menajerliğimi yapan Şebnem Özberk sayesinde İstanbul’un kapılarının bana açıldığını da söyleyebilirim.

Aileniz nerede yaşıyor? Ailenin tek çocuğu musunuz?
Almanya’da hukuk okuyan ikiz erkek kardeşim var. Aynı zamanda profesyonel mankenlik yapıyor. Ailem Almanya’da yaşıyor ama onlar da seneye Türkiye’ye taşınacaklar.

Dizide canlandırdığınız karakterden biraz bahseder misiniz?
Canlandırdığım Neriman karakteri; içe dönük, babasının ölümünden sonra altı sene boyunca odasından dışarı çıkartılmamış ve üvey annesi tarafından hasta olduğuna inandırılmış bir kız. Dünyadaki her şeyin iyilikler üzerine kurulmuş olduğuna inanan masum bir insan.

Sizce bahsettiğiniz gibi bir insan kaldı mı dünyada?
Bence dünyada hâlâ böyle insanlar var. Zaman zaman ben de Neriman’dan kendimde izler buluyorum.

O zaman rolünüze çalışırken fazla ön çalışma yapmamışsınızdır?
Aksine çok çalıştım. Neriman’ı tanımaya çalışıyorum. Neriman’ın kim olduğu ile ilgili kendime binlerce soru soruyorum. Bu soruların cevaplarıyla o hallere bürünüp, Neriman’ı oluşturuyorum.

Buna kısaca ‘metot oyunculuğu’ diyebilir miyiz?
Evet, zaten oyunculuk konusunda bu yöntemi bulan ve uygulayan Stanislavski’nin izinden gidiyorum.

Dizi, Muazzez Tahsin Berkand’ın ‘Küçük Hanımefendi’ adlı romanından uyarlanmış. Diziye başlamadan önce kitabı okudunuz mu? Daha önce Belgin Doruk ve Hülya Koçyiğit aynı rolü oynamıştı. Onları izleyebildiniz mi?
Evet, kitabı okudum. Filmlere gelince onları da izledim ama tabii ki o zamanın çekimleri ve algısıyla bizimki bir değil. Ayrıca Hülya Koçyiğit’in canlandırdığı bir karakteri canlandırmak benim için bir onurdur.

‘ÇOK DİSİPLİNLİYİM’
Bu sezon dizi piyasamızda yurt dışından gelen Türk oyuncuların sayısı bir hayli çok. Meryem Uzerli hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendisini tanımıyorum. Başta da söylediğim gibi tek ortak noktamız Ünal Silver. Ama Almanya’dan gelen oyuncuların tesadüf eseri bir yerlere gelmediklerini düşünüyorum. Almanya her konuda sistemli çalışan bir ülkedir. Orada insanlar her konuda çok disiplinlidir. Ben de çok disiplinliyim. Başarılı bir oyuncu olmak için çok çalışmak gerekiyor. Karşı taraftaki ve kendi içinizdeki duyguları keşfetmek, hiç bitmeyen bir eğitim bence.

İlk dizinizi çekiyorsunuz. Sete kolay uyum sağladınız mı?
Evet. Çok keyifli bir ortamda çalıştığımı söyleyebilirim. İlk defa böyle bir ortamda bulunuyorum ama hiç yabancılık çekmiyorum. Gamze Ozan gibi kendi yaş grubuma yakın arkadaşlarımla zaman geçiriyorum.

Genç bir oyuncusunuz. Arsen Gürzap ve Derya Alabora gibi usta oyuncular size tavsiyede bulunuyorlar mı?
Arsen Hanım bana dil konusunda çok yardımcı oluyor. Zaten Türkiye’de bu konudaki en önemli insanlardan bir tanesi. Derya Hanım ise çok enerji doludur. Onun çekimleri olduğu zaman set ekibi olarak enerji patlaması yaşıyoruz.

TRT, edebiyat uyarlamalarında her zaman esere sadık kalınmasına özen gösteriyor. Aynı özen dizinin son bölümüne kadar devam edecek mi?
Evet. Biz romana sadık kalacağız. Ama yine de izleyiciyi bazı sürprizler bekliyor. Hep beraber izleyip görelim diyorum.

‘Küçük Hanımefendi’ dizisinde aynı zamanda rahatsız etmeyen bir sinema tadı da var. İleride sizi bir sinema filminde görebilecek miyiz?
Dizi için çok yoğun çalışıyorum ama neden olmasın! Ben şu dönemde her role ve teklife açığım.

TV dizilerinde sinema tipi sahnelemeler genellikle seyircide yadırgatıcı bir etki yaratır ama bu örnekte tuhaf bir biçimde diziye bence sıcaklık katmış. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben de aynı fikirdeyim. Bence bu başarının mimarı yönetmenimiz Özer Kızıltan’dır. Samimi olduğunuz zaman bunu seyirci de garip bir şekilde algılıyor ve başarı geliyor. Bence bütün yönetmenlerimizin haftalık dizi çekme rutininden sıyrılıp daha estetik ve sinematografik olması gerekiyor.

Dizi sesli çekilmesine rağmen size dublaj yapılıyor. Bu bir oyuncu için handikap değil mi?
Almanya’da yetiştiğim için aksanım biraz bozuk. Şu anda diksiyon dersi alıyorum ve Türkçemi geliştiriyorum. Birkaç bölüm sonra kendi sesime döneceğim inşallah.

Özellikle oynamak istediğiniz bir rol var mı?
Spesifik bir karakter yok ama kendi karakterime çok uzak bir rolü canlandırmak isterdim. Çünkü oyunculuk biraz da risk almaktır. Hayatta aldığınız bazı riskler başarı getirebilir veya getirmeyebilir. Ama önemli olan bu riski alma cesaretini gösterebilmektir. Ben de İstanbul’a gelirken bu riski almıştım.

‘ESKİ KAFALIYIM’
Peki şimdi başarıya ulaşmış mı sayıyorsunuz kendinizi?
Risk alanına girip bambaşka bir karakteri oynarken bilmediğim alanları keşfediyorum ve bu anlamda da başarılı olduğuma inanıyorum. Bir insanın dünyada bazı hedefleri varsa ve çok çalışıyorsa bence başaramayacağı şey yoktur. Dünya bir tiyatro sahnesi. Biz de bu sahnedeki oyuncularız. Bize dürüst oynamamız söylenmiş. Ben de dürüst olduğuma inanıyorum. Bu yüzden de ne istediysem oldu ve dürüstlüğümün karşılığını en güzel şekilde aldım. Türkiye’ye geldiğimde de çok çalışıp başaracağımı ve iyi yerlere geleceğimi biliyordum. İçimde bu his vardı. Risklere ve değişime açıksanız en güzeline ve hedefe ulaşırsınız.

Dışarıda tanınmaya başladınız mı?
Hayır, çünkü şu anda rol gereği çok sağlıksız ve deli bir kızı oynuyorum. İlerleyen bölümlerde güzelleşince eminim tanıyanlar çıkacaktır!

Biraz da özel hayatınızdan konuşalım. Dizide rol gereği gelinlik giydiniz. Evliliğe sıcak bakıyor musunuz?
Ben de dizideki gibi beyaz atlı prensimi bekliyorum. Bazı konularda eski kafalı olduğumu söyleyebilirim. Bir gün doğru insan karşıma çıkarsa, ben de evlenmek istiyorum.

Şu anda hayatınızda biri var mı?
Yok.

Peki ideal erkeğiniz nasıl biri?
Dürüst erkekler ilgimi çekiyor.

Neden? Size çok mu yalan söylediler?
(Gülüyor) Yok, çok şükür hiç başıma böyle bir şey gelmedi.

Emin misiniz?
Eminim.

Boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yedi aydır İstanbul’dayım. BKM’de oyunculuk dersleri alıyorum. Bunun dışında Türkçe dersi alıyorum. İspanyolca kursuna da başladım. Baleye yeniden kaldığım yerden devam ediyorum. Kısacası hayatım set dışında koşuşturmaca içerisinde geçiyor.

“Bir insanın dünyada bazı hedefleri varsa başaramayacağı şey yoktur. Dünya bir tiyatro sahnesi. Biz de bu sahnedeki oyuncularız. Bize dürüst oynamamız söylenmiş. Ben de dürüst olduğuma inanıyorum”

‘YILMAZ ERDOĞAN İNANILMAZ BİR İNSAN’
Bütün bunları aynı anda yapmak yorucu olmuyor mu?
Çalışmayı çok seviyorum. 24 saat çalıştığımı söyleyebilirim. O yüzden pek zorlanmıyorum. İnsan sevdiği bir işi yaparken yorgunluk duysa bile o mutluluk ve duyduğu o haz, tarif edilemez.

BKM’de eğitim aldığınızı söylediniz. Yılmaz Erdoğan nasıl bir hoca sizce?
Yılmaz Hoca inanılmaz bir insan. Kendisinden her konuda pek çok şey öğrenebilirsiniz. Ondan eğitim alabildiğim için kendimi çok şanslı görüyorum.

Gelecekle ilgili nasıl hedefler koydunuz kendinize?
Ben şu anda çok mutluyum. Bir insan için en iyi şey sağlık, huzur ve ailedir. Bütün bunları başlangıcım olarak görüyorum ve bu anlamda şu anda belirli bir hedefim olmadığını söyleyebilirim. Oyunculukta ise devamlı kendimi geliştiriyorum ve bu süreç ben ölene kadar devam edecek. İleride bir İspanyol filminde oynamak istiyorum.

Gece hayatıyla aranız nasıl?
Hiç yok. Zaten içki ve sigara kullanmıyorum.

Şarkı söyler misiniz?
Hayır. Sesimi hiç beğenmiyorum.

O zaman bir müzikalde oynayamayacaksınız…
Çalışırsam oynayacağımı biliyorum. Sadece ses tonumu pek sevmiyorum. Sesimiz, vücudumuzun enstrümanıdır. O yüzden sesimle ilgili çalışmalarım devam ediyor.

Dobra bir soru sormak istiyorum. Türkiye’ye geldiğiniz ilk günlerde ahlaksız teklif aldınız mı?
Bu dünyada iyiler olduğu gibi kötüler de olacaktır. Ama çok şükür karşıma çok iyi insanlar çıktı. Menajerim zaten hep yanımda. Yapımcımızdan yönetmenimize kadar herkes çok iyi. Umarım hep böyle devam eder.

Röportajımızın sonuna geldik. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Son olarak ben her insanın oyunculuk dersi alması taraftarıyım. Çünkü insan psikolojisini anlamak ve en önemlisi insanın kendisini tanıması için en iyi yöntemin bu olduğuna inanıyorum.

“Oyunculuk biraz da risk almaktır. Hayatta aldığınız bazı riskler başarı getirebilir veya getirmeyebilir. Ama önemli olan bu riski alma cesaretini gösterebilmektir. Ben de İstanbul’a gelirken bu riski almıştım” Keyifli bir ortamda çalıştığını söyleyen Cansu Tosun, ‘Küçük Hanımefendi’ adlı dizide başrolleri Barış Bağcı, Arsen Gürzap ve Derya Alabora ile paylaşıyor.

Can Hakman


Ortam

9 yorum

 • ali
  ali Cuma, 19 Ekim 2012 10:45 Yorum Linki

  iyi bir oyuncu yüzü kameraya sıcak

  http://capturevidyo.blogspot.com

 • cenger
  cenger Cumartesi, 11 Haziran 2011 22:21 Yorum Linki

  cansu tosun

 • Meryem
  Meryem Cumartesi, 11 Haziran 2011 15:07 Yorum Linki

  Slm.Cansu Tosun,
  Cok guzel bir dizi,dizinin basindan beri bakiyoruz hic kacirmadik. Artik dizi sezon finalina girdi.Cok merak ediyorum
  sonunda Omerle evlenecek misiniz?

 • Sevda
  Sevda Cumartesi, 28 May 2011 16:45 Yorum Linki

  slm ınsallah yenı basladıgınız Bu hayatta BaşarıLı oLurSunuz .. haytta KötülükLer VarDır umaRım Siz Bu KötülükLerLe KarşıLaŞmaZsıınız ..!

 • Cennet
  Cennet Cumartesi, 14 May 2011 20:48 Yorum Linki

  Slm, Cansu cok sevimli bayan.Cansu Tosunu polis rolünde gormek isterdim.Basarilar canim

 • FROM AZERBAIJAN
  FROM AZERBAIJAN Pazar, 08 May 2011 15:31 Yorum Linki

  merhaba...sozleriniz mukemmel.hayraninizim...

 • osman
  osman Cumartesi, 30 Nisan 2011 23:20 Yorum Linki

  sen gerçekle hayal arsında bir çelişki sen duru bir gecede ay bense sana en uzak olan yıldızınım

 • Deniz
  Deniz Pazar, 24 Nisan 2011 12:52 Yorum Linki

  Elaaaaaa Cansudan cox xoshum gelir

 • aysu                                                                                                aysel
  aysu aysel Cumartesi, 16 Nisan 2011 06:58 Yorum Linki

  cok guzel beyendim sizin hayraninizim

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik