Menu

‘Bu saatten sonra bana uzanan dillere aldırış etmem’

‘Bu saatten sonra bana uzanan dillere aldırış etmem’

O, yıllardır hayatımızda. Hit olmuş şarkıları, başarılı sahne çalışmaları, eğlenceli, komik halleriyle sevdiğimiz, sesine ve yeteneğine hayran olduğumuz Fatih Ürek, gece hayatının ve eğlence dünyasının en başarılı isimlerinden biri. Fatih Ürek, Hafta Sonu’na özel ‘Pop, Rock ve R&B’ tarzını konu alan pozlar verdi ve sahne hayatı hakkında iddialı açıklamalarda bulundu.

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Fotoğraflar: Aytekin Yalçın

fatih-urek20130717-2

Fatih Ürek’le, Hafta Sonu’na özel verdiği ilginç pozların fikir babası Marka Danışmanı Selim Akar’ın ofisinde buluştuk. Sanatçı, ‘Neresinden Bakarsan Bak: Fatih Ürek’ başlığı altında çektirdiği fotoğrafların hikayesini, mesleğine başladığı ilk dönemleri ve son dönem gece hayatını anlattı…

Fatih Ürek fotoğraflarda bambaşka bir halde çıktı karşımıza. Birinde R&B şarkıcısı olmuşsunuz, birinde popçu, diğerinde sert bir imaj ve rock’çı tiplemesi… Önce fotoğrafların hikayesini sizden dinleyelim mi?
Öncelikle, bu fotoğrafları Hafta Sonu dergisine özel çektik. Ben Fatih Ürek markası olarak ne popçu, ne bir rock’çı veya ne de bir R&B müzik sanatçısıyım. Hiçbiri değilim. Ama sahnemde bütün bu şarkıları okuyarak trend oluyorum ve takip edilen bir performans halinde sahne yapıyorum. Aslında bu fotoğraflarda sahne performansımın zenginliği ile birlikte ‘Neresinden Bakarsan Bak: Fatih Ürek’ diyerek eğlence ve şov dünyasının bir gerçek durumunu simgeleştirdik. Fotoğrafların fikir ve marka danışmanlığını Selim Akar yaptı.
Pop, R&B ve rock konsepti var. Fatih Ürek tarz değişimine gidiyor diyebilir miyiz?
Ben hiçbir tarzın sanatçısı olarak nitelendiremem kendimi; çünkü müzikte sıfatlandırmaları sevmiyorum. Popçu, rock’çı, türkücü sıfatlandırmalarının ve kalıpların üzerinde daha zengin, sadece bana özel bir tarz olan bir duruşumun olduğunu düşünüyorum. Benim de farkım bu… Ben tarz değiştirmem. Bütün tarzları içeren ve tek bana ait bir tarzım var. Bunun da tek temsilcisi benim. R&B ve rock şarkılarını sahnemde okuyorum ve birçok farklı tarzlardaki şarkılara da sahnemde yer veriyorum. Bir rock veya R&B şarkı okursam kendi yorumumla okuyacağım için tarz değiştirmiş olmuyorum (gülüyor). Belki şarkılar benim yorumumla tarz değiştirmiş oluyor gibi hissediliyor.

Peki siz fotoğraflarda daha çok hangi tarzdaki halinizi beğendiniz?
Fotoğrafların total enerjisini çok beğendim. Aslında hepsinde bir anlatım ve hikaye var. Ben oyuncu da olduğum, tiyatro da yaptığım için biraz fotoğraflardaki karakterleri oyunculuğumla hikayeleştirdim. Hepsi ben olduğum için ve beni yansıttığı için hepsini çok beğendim. Kişisel beğenilerimden çok halkın beğenisi benim için çok önemli. Kararı onlara bırakacağım.

Mesela Fatih Ürek’ten asi bir rock’çı çıkar mıydı?
Başından beri her türlü şarkıyı söyleyebilme becerim olduğu için Tanrı’ya hep şükretmişimdir. Rock tarzı şarkı söylesem asi bir rock’çı değil ama fark yaratan bir rock sanatçısı olurdum. Asi duruş, müzikal kariyerimde benim sevemediğim bir olgu olmuştur. Ben rock müzik sanatçısı olarak kariyerime başlasaydım asi bir rock’çı yerine asil duruşu olan bir rock sanatçısı olmayı tercih ederdim.

Rock müzik sanatçısı olan biriyle düet projesi olsa kimle yapmayı tercih ederdiniz?
Bir rock projesi yapmak isterdim tabii ki. Ve kesinlikle Şebnem Ferah ile düet yapmak isterdim, kendisini hem çok severim, hem de bence tarzının en iyisi o.

‘Hadi Hadi’ şarkısına kiminle düet yapmak isterdiniz?
Hayata karşı duruşunu, müzik zarafetini çok beğendiğim ve her daim takdir ettiğim Süper Star ile ‘Hadi Hadi’ şarkısını düet yapmak, benim için bir onur olurdu. Ajda’lı ‘Hadi Hadi’ düeti ile dünyayı sallardık. Süper Star Ajda ile bana düet çok yakışırdı.

Geçmişinizde tiyatro da var. Kariyerinizi müzik üzerine şekillendirmek sizin seçiminiz miydi yoksa tesadüfler mi böyle gelişti?
Kaderin ve alın yazısının beni getirdiği noktadır şu an yaşadığım müzikal kariyerim. Ama oyunculuk kariyeri hep hayatımın içinde oldu. Yaşamımda ailem ve sevdiklerim ile birlikte şarkıcılık ve oyunculuk benim önemli yaşam kaynaklarım oldu. Ama tabii ki benim seçimimdi şarkı söylemek, benim için tutkuydu. Onu hiçbir zaman bırakamayacağımı biliyordum.

fatih-urek20130717-3

‘ÖZGÜR BİR HAYAT SEÇTİM’

Genelde aileler sahne sanatlarından seçilen mesleklere karşı çıkarlar. Sizde durum nasıldı?
Ben daha özgür bir hayat seçtim ufak yaştan beri… Hiçbir zaman onların yüzünü kızartacak bir şey yapmayacağımı ailem çok iyi biliyordu. Bu yüzden de her zaman destekçim oldular.

İşin başında destek gördüğünüz, bugünlere gelmenizde katkısı dokunmuş bir sanatçı var mı?
Disiplin, çalışkanlık, samimi olmam ve halkın takdiri... Halkın desteği ile bu günlerde onların karşısında halen sahnedeyim.

Gece hayatında sahnenin en çok aranılan isimlerinden birisiniz. Bunun sırrı nedir?
Mesleğime saygı duymak ve bu saygıya karşı, saygı duyulmasını sağlamak çok önemli. Eğlendirme konusunda başarımın tekel olmasının sebebi bu. Benim programım mutluluk ve eğlendirme garantili. Tek hedefim beni dinlemeye gelen insanların benden mutlu ayrılması. Bu, benim için milyon dolarlık sahne, ses, ışık sistemlerinden veya kalacağım 5 yıldızlı otel odalarından çok daha önemli. İnsanlara sahnemle Allah vergisi mutluluk duygusu yaratabilme kabiliyetim var. Ben heyecanımı hiç yitirmedim ve çok çalıştım. Disiplin ve yeni dünya trendlerini takip etmeyi kendime hedef seçtim. Aslında en büyük sır, yaradılışta star doğulur, o ışık size Tanrı tarafından mükafat olarak verilmediyse sonrası için ne yapsanız biraz zor.

Röportajın devamı Hafta Sonu Dergisi 2013/29 sayısında...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik