Menu

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Lokman Ağa’sı ve Atmaca’sı konuştu

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Lokman Ağa’sı ve Atmaca’sı konuştu

 

'Muhteşem Yüzyıl bu sezon final yapmaya hazırlanıyor olmasına rağmen, reytinglerdeki başarısını başladığı günden beri hiçbir rakibine kaptırmadı. Son sezonda diziye dahil olan oyunculardan Sarp-Kaya Akkaya kardeşlerle diziyi ve herkesin merak ettiği setlerini konuştuk. İşte Lokman Ağa ve Atmaca'dan 'muhteşem' yorumları

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Fotoğraflar: Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Sarp ve Kaya Akkaya ikiz kardeş olmalarına rağmen sanırım tek benzer noktaları ikisinin de oyuncu olması yani aynı işi yapması. Aralarındaki olmayan benzerliği Kaya Akkaya şöyle açıklıyor: “Dizide de zıttız, gerçek hayatta da. Esmer ve sarışın olarak... Ayrıca benim saçım var, onun saçı yok. Yani çok benzediğimiz söylenemez.” Akkaya kardeşlerle diziden siyasi fikirlerine hatta aşka kadar uzanan keyifli sohbetimizi kendileri gibi oyuncu olan ablaları Esra Akkaya'nın Kavacık'taki mekanı Tatlı Huzur'da yaptık.

Sarp Akkaya: ‘Muhteşem Yüzyıl tarihle ve gerçek hayatla bir tutulmamalı’

Kaya Akkaya: ‘Lokman kendi seçimleriyle yaşayan bir adam değil’

Herkesin ‘Muhteşem Yüzyıl'la ilgili gündeminde hala Şehzade Musatafa'nın ölümü var. Siz iki kardeş olarak biriniz Şehzade Mustafa tarafında, diğerinizde Sultan Süleyman tarafındasınız. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaya Akkaya: Aslında çok karşı karşıya gelmek gibi bir durum yok. Lokman kendi seçimleriyle yaşayan bir adam değil. Sadece Sultan Süleyman'ın en yakınındaki adam. Gerçekte de ikiz olarak ne kadar benzediğimiz aşikar. O yüzden zıtlık üzerine çok bir şey söylemeye gerek yok. Dizide de zıttız, gerçek hayatta da. Esmer ve sarışın olarak... Ayrıca benim saçım var, onun saçı yok (gülüyor). Yani çok benzediğimiz söylenemez. 

Sarp Akkaya: Biz öyle bir ekiple çalışıyoruz ki,; herhalde Kaya'nın da, benim de en mutlu olduğumuz setlerden biridir. Oyuncu kadrosu, yapım ekibi, teknik kadro herkes tüm gücüyle çalışıyor. O yüzden böyle bir ekibin parçası olmak bizim için çok keyifli.

akkaya20140407-2

O zamanlarda yaşamış olsaydınız ve bir seçim hakkınız olsaydı, Hürrem tarafını mı desteklerdiniz, yoksa Şehzade Mustafa'nın tarafını mı?

K.A.: Bunun cevabı yok bence. Çünkü yaşanmış bitmiş bir tarih. Biz şimdi buradan bakıyoruz olaylara ve yaşananlara. Şu anda tarih sadece bize aktarılanlardan ibaret. Belki de o zamanlarda yaşananlar sandığımız gibi değildir.

S.A.: Bu dizi tarihle ve gerçek hayatla bir tutulmamalı bence. Çünkü bu bir masal. Benim oynadığım Atmaca karakteri tarihte var olan bir karakter değil. Bir televizyon dizisi ve bir masal anlatıyor. Çok taraf olmak mümkün değil.

K.A.: Kötü bir karakteri canlandırıyorsanız, o karakteri anlamanız lazım. Çünkü kimse durduk yere kötülük yapmak için kötülük yapmıyor. Mutlaka kendine haklı sebepleri vardır. Biz de oynadığımız karakterlerde o yönleri bulup çıkarmaya çalışıyoruz. O yüzden ben şimdi baktığım zaman ve Süleyman'ın tarafında durduğum için diğer tarafla empati kurmaya çalışıyorum.

Lokman ve Atmaca karakterinin hangi yönleri cezbetti de, rolü kabul ettiniz?

S.A: Benim için yapım şirketi etkili oldu; daha öne de 'Suskunlar'da beraber çalışmıştık. Çok büyük ve kuvvetli bir yapım şirketi. Benim için en önemli faktör buydu. Bir de 'Muhteşem Yüzyıl' kendini kanıtlamış bir dizi. Reyting rekorları kıran, harika bir oyunu kadrosuna sahip bir iş.

K.A.: Öyle bir şey ki; 'Muhteşem Yüzyıl' bir oyuncu olarak çalışmak isteyeceğin her şeye sahip bir dizi. O kadar detay var ki, binlerce sayabilirim. O diziden çok oyuncu geçti şimdiye kadar ve hepsinin başına gelen en büyük nimetlerden biridir, öyle bir işte yer almak.

Biriniz genelde iç çekimlerde yer alıyor yani sarayda. Diğeriniz ise dışarıda. Nasıl geçiyor çekimler? Herkes 'Muhteşem Yüzyıl'ın setini merak ediyor.

S.A.: Biraz önce Kaya'nın söylediği bunu içeriyordu. 'Muhteşem Yüzyıl' seti Türkiye standartlarının üzerinde bir set. Çalışma koşulları ve saati genelde oyuncu arkadaşlarımızın alışık olmadığı bir lüksü içeriyor; düzgün bir çalışma saati koşullarına sahibiz. Ayrıcalıklı bir çalışma ortamı diyebilirim. Gece çalıştığımı hatırlamıyorum bile; en geç 20.00'de işimiz biter. Bu anlamda bir ilk. Ama maalesef Türkiye'de işler her sette böyle yürümüyor. Bu yüzden sendika bazı atılımlarda bulunuyor. Oyuncular Sendikası olmasaydı, sesimizi kimse duymuyor bile olabilirdi.

Peki genel anlamda konuşursak neden böyle kötü bir gidişat var?

S.A.: Televizyon kanalları çok fazla reklam kuşağı girmek istiyor. O yüzden diziyi 120 dakika istiyorlar ki, içine dört tane reklam kuşağı girebilsinler. 120 dakika insanlara dizi izletebilmek de çok zor. Bu kadar sürede insanlara anca film izletebilirsiniz.

Diziden sonra Osmanlı ya da Kanuni hakkında fikirlerinizde bir değişiklik oldu mu?

K.A.: Ben açıkçası tarihe meraklı olduğum için bayağı bir araştırma yaptım. Kanuni'yi de, Kanuni'den sonraki gidişatı da okudum, araştırdım. Orada bir bah dönüşü yaşanıyor. O dönemin insanlarını, o dönemin içinden bakıp değerlendirmek gerekiyor. Yani her şey buradan bakıldığı gibi değil.

S.A.: Benim tarihe bakış açım değişmedi.

 

 RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 15/2014 SAYISINDA...  


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik