Menu

'Evlilik… Evet, yaşım geldi artık’

'Evlilik… Evet, yaşım geldi artık’

Geçtiğimiz sezon Show TV ekranlarında reyting rekorları kıran 'Güldür Güldür'de rol alan Doğa Rutkay, şimdilerde yoğun geçen sezonun yorgunluğunu atıyor ancak yine de boş durmuyor. Alaçatı'daki bir beach'te çocuk atölyesi açan Rutkay'ın iş hayatı kadar aşk hayatı da yolunda gidiyor. Gazeteci Kerimcan Kamal'la mutlu bir ilişki yaşayan güzel oyuncu evliliğe de sıcak bakıyor

Nuriye KIRMA

Güzelliği, kocaman gülümsemesi ve küçük şeylerden mutlu olan bir kalbi var Doğa Rutkay'ın... Bir de bu gidişata, gazeteci Kerimcan Kamal'la yaşadığı aşk eklenince, değmeyin keyfine... 2013 yılının sonunda başlayan bu ilişki şimdilerde dolu dizgin devam ediyor. Öyle ki, “Evliliği düşünüyor musunuz?” diye sorduğum güzel oyuncudan “Neden olmasın? İlişkimde her şey yolunda gidiyor” cevabını alıyorum. Yakın zamanda Rutkay'dan bir evlilik müjdesi alırsak şaşırmayın!

Geçtiğimiz günlerde Markaport'un kampanyası için bir koleksiyon belirlediniz ve koleksiyonu tanıtmak için kamera karşısına geçtiniz. Modaya ilginiz ne durumda?
Ben modayı yakışanı giymek olarak algılıyorum. Hani zırt pırt değişen bir şey değil de, daha kalıcı, klasikleşen ve yakışan... Bu açıdan baktığımda modayla aram son derece iyi. Ben sağdık bir moda severim (gülüyor). Markaport'la bu açıdan çok iyi anlaşıyoruz; sade ama gözden kaçmayan, rahat, modern ve her modaya uygun parçalarla beni benden alıyor (gülüyor).

İleride kendi tasarladığınız ürünlerden bir koleksiyon oluşturmayı düşünür müsünüz?
Evet, çok istiyorum. Rahat, doğal, sade, klasik bir koleksiyon hayalim. Giydiğin her şeyin içinde kendin olacaksın, bu çok hoşuma gidiyor.

Sizi çok uzun süredir ekranda herhangi bir projeyle göremiyorduk. Sadece tiyatro yapıyordunuz. Bunu 'Güldür Güldür'le kırdınız. Dizilere ya da TV yapımlarına bir küskünlük mü vardı, yoksa gözlerden uzak durma isteği miydi?
Aslına bakarsanız evet uzun süre dizilerden uzak kaldım ancak televizyon programları sunuyordum ve yoğun bir tiyatro tempom vardı. Haftada iki ayrı oyun oynuyordum ve bu zamanımın çoğunu kaplıyordu. Tiyatromuz kapanınca derin bir nefesle beraber 'Güldür Güldür' teklifi aldım ve hemen kabul ettim.

‘İNSANLARI GÜLDÜRMEK HOŞUMA GİDİYOR’

dogarutkay20140718-2

‘Güldür Güldür'de sizi çeken neydi?
En başta tiyatro olması; seyirciyle başbaşa, gözgöze, nefes nefese geçen iki saat. Üstelik eş zamanlı kameralarla televizyona çekiliyor ve diziye dönüşüyor. Bundan çok heyecan duydum. Komediyi seviyorum. İnsanları güldürmek, mutlu etmek hoşuma gidiyor. Bu nedenle çok içime siniyor yaptığım iş.

'Güldür Güldür'e başlarken reyting olarak bu kadar iyi bir geri dönüş almayı bekliyor muydunuz?
Reytingler düşündüğüm en son şeydi aslında. Daha ziyade mutlu bir iş yapmanın peşindeydim. Üstüne bu izlenme başarısı da tadı tuzu oldu. Teşekkürler canım seyirci (gülüyor)…

Sizce 'Güldür Güldür'e seyirciyi çeken dinamikler neler?
Seyircimiz yorgun ve gün boyu gülümseyi unutuyor. İnsanların iki saat de olsa rahatlamaya, gülmeye, hayatı unutmaya ihtiyacı var. Hiçbir şey düşünmeden, sadece akışına bırakıp kahkaha atmak insanın ömrünü uzatır. 'Güldür Güldür'ün izlenirliği için bu durum, iyi bir sebep olabilir diye düşünüyorum.

Bu işte tıpkı tiyatro sahnesinde olduğu gibi hem seyirci var hem de dizilerde olduğu gibi kameralar. Bir oyuncu için bu durumda heyecan daha mı artıyor?
İşte az evvel söylediğim gibi: seyirci biletini alıyor, gelip koltuğuna kuruluyor, saat 20.30'da oyun başlıyor. Üstelik her hafta başka olaylar, başka tipler... Sevdikleri karakterleri canlı canlı izleme olanağı buluyorlar.

Hazırlık aşamalarınız nasıl geçiyor? Biz sizi izlerken çok gülüyoruz, siz de provalarda eğleniyor musunuz?
İki gün boyunca okuma ve provalar sürüyor; kostümler, peruklar ve tiplerin oluşumu...Yoğun geçiyor ancak oldukça eğlenceli. Hatta kulisin zaman zaman skeçlerden daha eğlenceli olduğunu bile düşünüyorum. Düşünsenize, 12 tane tip arkada devamlı tip bulma peşinde (gülüyor)…

‘BABAMLA BİRBİRİMİZİ ELEŞTİRİRİZ’

Geçtiğimiz yıl babanız Rutkay Aziz'le yaptığım bir röportajda “Kızım benim baş eleştirmenimdir” demişti. Mesleki açıdan fikir alışverişlerinde bulunur musunuz?
Elbette. Babam bana danışır, ben de ona. Meslektaş olmamızın en keyifli zamanları birlikte ürettiğimiz, tartıştığımız zamanlar. Onu eleştirmek ne haddime tabii ama sağolsun babacığım bana o imkanı da tanıyor zaman zaman...

Babanızdan aldığınız, öğrendiğiniz en önemli şey nedir? Size söylediği, hiç aklınızdan çıkmayan sözleri var mı?
“Efendi ol kızım, teşekkür etmeyi bil, özür dilemeyi bil. Kimseyi kimseden ayırma. Herkese saygılı ol.” Daha niceleri var ama bunlar asla vazgeçemediklerim.

Siz de Rutkay Bey gibi fikirlerini, düşüncelerini açıkça söyleyen bir kadınsınız. Olumsuz ve karşıt eleştiriler almaktan çekinmiyor musunuz?
Hiç çekinmem. Her türlü eleştiriye, edep çizgisini aşmadığı sürece tabii ki müsade ederim. Göz önünde insanlarız, eleştirilmek de işimizin bir gereği. Fikirleri açık açık söyleme konusuna gelince; bu konuda da nazik davranıyorum, yerine ve zamanına göre. Cahil cesaretinden ve tam emin olmadığım konularda ortaya atılmaktan çekinirim, böyle yaşayanlara da zaman zaman şaşırıyorum doğrusu….

Geçtiğimiz günlerde Alaçatı'da bir çocuk atölyesi açtınız. Nereden çıktı bu fikir?
'Doğa Rutkay Çocuk Atölyesi' benim gözbebeğim. Daha çok yeni… İçimde bir telaş, bir neşe. Ee, tabii endişe de var. Ne de olsa ilk kez böyle bir girişimde bulunuyorum. Ancak yalnız değilim. Ortağım Ece Aydemir bale okulu sahibi ve bu iş için onunla birleştik. Çocukları dansla, oyunla yaz boyu mutlu etmeyi planlıyoruz.

Peki neden Alaçatı?
Atölyemiz Çeşme Altınkum'da Fly-Inn Beach'te açıldı. Kuzenlerim orada yaşıyorlar. Ben de her yazımı orada geçiriyorum zaten. Hakan Dalokay bu plajı açarken bana da teklifte bulundu. Uzun zamandır çocuklarla olmak istiyordum, bu atölye bahanem oldu (gülüyor).

Genelde beach’lere çocuklu aileler alınmaz. Siz bu atölyeyle neler yapmayı planlıyorsunuz?
Bizim beach'imiz tüm ailelere sonuna kadar açık. Hatta amacı, aileler rahat vakit geçirirken çocuklarını hemen içinde bulunan atölyemize bırakıp çocuklarının neşeyle oyalanmalarını sağlamak.

Derslere siz de katılacak mısınız?
Elbette katılacağım. İstanbul'da çekimlerden oraya gidip geleceğim.

Sizin çocuklarla aranız nasıl?
Çocuklarla aram mükemmel. Onları samimiyet ve sevgiyle seviyorum.

‘ANNE OLMA YAŞIM GELDİ’

dogarutkay20140718-3

Kerimcan Kamal'la birlikteliğinizde, evlilik gibi ileriye dönük planlarınız var mı?
Neden olmasın? İlişkimde her şey yolunda gidiyor.

Biraz özgür ruhlu bir kadınsınız. Anne olma fikrine nasıl bakıyorsunuz?
Özgür ruhluyum ama evime de çok düşkünüm. Yuvama, aileme ve elbette ilişkime. Ee, yaşım da geldi artık. Anne olmak bir hediyeyse bunu yaşamak isterim.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 2014/29 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik