Menu

‘Ekranda kimsenin canını yakmıyoruz’

‘Ekranda kimsenin canını yakmıyoruz’

Bir dönem sunuculuğunu da üstlendiği ‘Zirvedekiler’ programının yapımcısı İlknur Üstündağ, programına büyük bir tutkuyla bağlı. Nedeni ise hayat hikayeleri. Kimiyle mutlu oluyor, kimiyle hüzünleniyor...

Demek ki ‘Zirvedekiler’ izleyenlerin dışında sizi de etkiliyor.
Belki klasik olacak ama bana göre her hayat başlı başına bir hikaye. Dolayısıyla dokunduğumuz her hayattan etkileniyorum. Her konukla farklı bir serüvene atılıyoruz.

Mesela, kimlerin hayatı sizi şaşırttı?
Mesela, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’ın hayat hikayesi hayli hüzünlü ve güçlü. Babasını küçük yaşta kaybetmiş, binbir zorluk çekmiş ama ilkelerinden asla taviz vermemiş. Mesela, Zülfü Livaneli’nin hayatı beni etkiledi. Evden kaçmış, hayatının bir döneminde Robinson gibi yaşamış. Livaneli muhafazakar bir aileden geliyor. Kolejde okurken, dinini unutmasın diye dedesi her gün din dersleri verirmiş ona. Mesela, Mustafa Erdoğan’ın hayatı tam bir serüven. Mesela, Cemil Çiçek’in hayat hikayesi de etkileyici. Program öncesinde yaptığım araştırmada Cemil Bey’in çok zor bir hayat yaşadığını, büyük mücadeleler verdiğini öğrendim. Programda bunların detayları ortaya çıktı. Mesela, ilk ayakkabısını, ilk ceketini üniversitede giymiş. Evinde gaz lambası varmış ama sırf gazı bitmesin diye sokak lambasının ışığında ders çalışıyormuş.

Kaç yıldır magazin dünyasındasınız?
10 yıldır magazindeyim. Ve ilk yıldan itibaren hep kendi programımı yapmayı hayal ettim. Ayrıca ‘Zirvedekiler’in de sadece yapımcılığını üstlenmek istiyordum. Geçen yıldan beri de Ece İncedursun sunuyor. Ben daha çok yapım aşamasıyla ilgileniyorum.

‘Zirvedekiler’e kimler konuk oluyor?
Sanatçılar, yazarlar, iş adamları, politikacılar, sporcular, kısacası kamuya mal olmuş kişiler konuk oluyor. Hepsi de programdan mutlu ayrılıyor. Çünkü kamera önünde onlara asla zarar vermiyoruz. Ekranda kimsenin canını yakmıyoruz. Onların izin verdiği ölçülerde hayatlarına giriyoruz, soru sorarken temkinli davranıyoruz. Asıl amacımız o kişilerin bilinmeyen ya da az bilinen özelliklerini ortaya çıkarmak. Başarı öyküleriyle de gençlere ışık tutmak.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik