Menu

Sonbaharda yürüyüşün tam zamanı

Sonbaharda yürüyüşün tam zamanı

Uzun tatillerle dolu ekim ayının ardından kasıma geldik, önümüz kış... Sonbaharın son güzel günlerinin yaşandığı bugünlerde ya kendinizi kapalı spor salonlarına atacaksınız ya da açık havaya çıkıp ciğerlerinizi oksijenle dolduracaksınız.

Bu hafta sizlere ülkemizin farklı yerlerinden trekking alanlarını derledik. Üzerinize rahat bir şeyler giyin ve kendinizi doğanın ve sağlığın kucağına bırakın 

Belgrad Ormanı
İstanbul’dan uzaklaşmadan trekking keyfini yaşamak isteyenler için keyifli bir alternatif olan Belgrad Ormanı, 5 bin 300 hektarlık alanıyla gününüzün büyük bir kısmını burada geçirmenizi sağlayabilir. Orman büyük bir alana yayılmasına rağmen şehir içinde olduğundan, trekking sırasında kaybolma endişesi yaşamadan yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz. Şehre yakın olması sebebiyle kolay bir ulaşım imkanı sağlayan parkur, asfalt yoluyla hemen her yaştan insanın rahatça hareket etmesine imkan sağlıyor. Yorucu trekking yolculuğunuz sırasında susuzluk çekmenizi engellemek üzere kurulmuş yedi adet bent, doğa tutkunlarının hizmetine sunulmuş. Bu parkurun belki de tek olumsuz tarafı, özellikle bahar
ve yaz aylarında piknikçilerin akınına uğraması ve hafta sonları çok kalabalık olması. Göl etrafındaki ağaçlar arasında kısa mesafeli yürüyüşler yapmaktan
keyif alıyorsanız Belgrad Ormanları tüm canlılığıyla sizleri bekliyor.

gezi20131107-4

Yedigöller
Türkiye’nin belki de en güzel manzaralarından birine sahip olan Yedigöller, kendinizi yağlıboya bir tablonun içinde hissetmenizi sağlayacak. Ayağınızda geziye uygun ayakkabılar ve sırtınızda minik çantanızla gezerken, sonbahar renklerine tanıklık edebilir, rota üzerinde renk cümbüşü yaşayabilirsiniz. Ormanın derinlerine yapacağınız yürüyüş boyunca doğayla baş
başa kalıp üzerinizdeki yorgunluğu ve stresi atmanız mümkün. Ulaşımı kolay ve nispeten rahat bir parkur sunan Yedigöller, trekking’e yeni başlayan ve daha ilk geziden doğayı kucaklamak isteyenlerin listelerinde olması gereken bir yer. Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde, Zonguldak’ın güneyinde Düzce’nin doğusunda yer alır. Bu bölgeye Bolu ilinin Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara- İstanbul karayolunun 152’nci kilometresinden Yeniçağa ve 190 kilometresinden Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada zaman zaman göçük yer hareketleri sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir.

gezi20131107-2

Likya yolu
Tarih ve doğayı bir araya getiren ve her adımda tadına doyulmaz bir manzarayla karşılaştığınız Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında yer alıyor. Bu yol, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş. Likya Yolu üzerinde, antik çağa ait bir eserin yanından geçtikten hemen sonra günümüze ait bir yerleşim yerine denk geliyorsunuz ve bu da geziyi heyecanlı ve keyifli kılıyor. Ayrıca denize yakın bir trekking parkuru olmasıyla benzerleri arasından sıyrılmayı başaran Likya Yolu, Olimpos’un yıkıntıları arasından, ağaçların gölgelediği üç kilometrelik kumsaldan devam ederek Gelidonya Burnu üzerindeki terk edilmiş deniz fenerine kadar uzanıyor.

gezi20131107-3

Kaçkar Dağları
Kıştan çıktıktan sonra ister formunuzun zirvesinde olun, isterseniz yorgunluktan güçlükle yürüyün, Kaçkarlar sizin için bir yürüyüş parkuruna mutlaka sahip. Ovit Dağı, Yedigöller, Verçenik, Başyayla, Elevit, Samistal
ve Kavrun gibi parkurlarıyla herkesin kendi kondisyonuna göre bir yürüyüş imkanı sağlayan Kaçkar Dağları, trekking tutkunları için eğlenceli ve heyecanı bol bir parkur sunuyor. Doğu Karadeniz’de Hopa kıyılarına uzanan Kaçkar Dağları, trekking tutkunlarının en çok tercih ettiği rotalar arasında. Sahip olduğu hayvan ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken Kaçkarlar, gür ormanları ve farklı zorluk derecesindeki parkurlarıyla keyifli vakit vadediyor. Burayı çekici kılan bir diğer etkense biyolojik çeşitliliğin zenginliği... Ulaşım yollarının asfalt kaplı olmaması, buradaki trekking aktivitesini daha da keyifli hale getiriyor. Parkur, dünya ölçeklerinde ve mutlaka rotanız üzerinde olmalı.

Kartepe
Kış aylarında kayak merkezi olarak da kullanılan Kartepe, engin bitki çeşidi ve sık
ormanlık alanlarıyla ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında keyifli yürüyüş rotaları sunuyor. Marmara Bölgesi’nin Uludağ’dan sonra en yüksek noktası olan Kartepe, bin 602 metre yüksekliğe sahip. Ayrıca İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken yürüyüş rotası, 10 kilometrelik yürüyüş alanıyla trekking sevenleri fazlasıyla mutlu ediyor. Kartepe’de dağ manzarasının büyüleyiciliğini yaşarken, bir yandan da temiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Dört mevsim güzel kalan Kartepe sırtlarına uzanmış Sapanca Gölü, sunduğu manzarası ve orman yürüyüşü sayesinde yorgunluğunuzu alacak ve keyfinizi yerine getirecek.

gezi20131107-5

Ihlara Vadisi
Doğa ananın kendi elleriyle oluşturduğu bir manzaraya sahip Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürmüş lavların, akarsu tarafından aşındırmasıyla oluşmuş. Kanyon şekilli vadi, bu görüntüsüyle ilginç
ve benzersiz bir gezi ve seyir zevki sunuyor. Aksaray’a 40 kilometre uzaklıktaki Ihlara Vadisi, 14 kilometre uzunluğunda ve görüş alanınızı kayalara oyulmuş barınaklar, mezarlar ve kiliseler dolduruyor. Melendiz Çayı’na paralel yemyeşil bir bitki örtüsü altında kalan vadide, kuş cıvıltıları arasında ilerlerken kayalara oyulmuş kiliselerin manzarasını ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz. Yürüyüş parkurunun büyük bir çoğunluğu düz olduğundan, bir saat boyunca yorgunluk için endişe duymadan gezintinizi yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Unutmayın!
• Yürüyüş ayakkabılarınızı ve çantanızı unutmayın. Çantanıza su, yağmurluk, yedek çorap ve giysi koyun. Unutmayın ki doğayla baş başasınız ve yağan yağmur ya da bir dere geçişi sizi tahmininizden çok daha fazla ıslatabilir.
• Üzerinize rahat şeyler giyin. Rahat edemeyeceğiniz kıyafetlerle uzun süre yürümek sizi sıkabilir.
• Gruptan kopmayın. Bu konuda rehberlerin talimatlarına uymaya özen gösterin. Kimsenin sizi göremeyeceği şekilde farklı yollara sapmayın. Eğer gruptan kısa süreli ayrılacaksanız (Örn: Su içmek ya da çiçek toplamak gibi şeyler için) mutlaka gruptan bir kişiye bu durumu bildirin. • Dere içinden ya da kaya üzerinde yürürken çok dikkatli olun.
Dere içindeki taşlar yosun tuttuklarından kaygan olur. Yavaş ve emin adımlarla yürüyün. “Rahat ederim” düşüncesiyle altı düz spor ayakkabılardan kaçının. Altı girintili çıkıntılı ve kaymayan yürüyüş ayakkabılarını tercih edin.
• Aşırı yükten kaçının. Yürüyüş uzun olduğundan aşırı yük
sizi normalden daha fazla yoracaktır.

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik