Menu

Paris'te aşk turu

Paris'te aşk turu

Bir sokak çalgıcısının kemanından çıkan nağmelerin eşlik ettiği bir dans, gecenin tüm renklerinin aşkı çağrıştırdığı bir şehir, Şanzelize boyunca sıralanmış romantik kafeler ve Seine Nehri üzerinde yapılacak unutulmaz bir tur... Aşk sizi Paris'in caddelerinde bekliyor

Fotoğraflar: Fotolia

Hollywood filmlerinin aklımıza ve kalbimize kazıdığı en önemli görüntülerden biri, otelin penceresinden görünen Eyfel Kulesi manzarası önünde öpüşen romantik bir çifttir. Bu filmleri izleyerek büyümüş pek çok ortalama insan bu şehrin büyüsünü yaşamak için yanıp tutuşur. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz ve aşk kasımda da aralıkta da başkadır diyorsanız sizin için hazırladığımız Paris notlarına bir göz atın…

NELER YAPILIR?
Paris, Seine Nehri tarafından ikiye bölünmüş bir şehir. Bu güzel nehrin üzerindeki tekne turu, gerçekten de benzersiz ve romantik bir deneyim yaşatıyor. Seine Nehri’nde 38 köprünün yanı sıra yüzen evler de dikkati çekiyor. Bu arada Lady Diana’nın kaza geçirip öldüğü yere konulan ‘alev topu’nun da önünden geçiyorsunuz. Paris’in ünlü meydanı Şanzelize, Arnavut kaldırımı taşlarıyla doğal dokusunu korumayı başarmış. Burada vakit geçirmek, özellikle hava karardıktan sonra ortaya çıkan dansçılar ve müzisyenlerle birlikte daha keyifli bir hal alıyor. Işıklar Şehri Paris ziyaretinizi unutulmaz kılmak adına görmeniz gereken mekanlar şunlar…

Eyfel Kulesi: Tüm dünyada Fransa’nın sembolü olarak tanınan Eyfel Kulesi’ni hem gece, hem de gündüz ziyaret edebilirsiniz; her iki ziyarette gördüğünüz manzaradan müthiş keyif alacaksınız. Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Yükseklik korkusu olanlar için Eyfel çıkmak için zor bir hedef ama mutlaka denenmeli.

paris20131126-3

Notre Dame Katedrali: Belki kitabını okudunuz, belki filmini izlediniz, belki de çizgi filmi size cazip geldi ama ne olursa olsun Notre Dame’ın Kamburu'nu bilmeyen yoktur. Notre Dame Kilisesi de bu hikayenin geçtiği yer. Avrupa’daki pek çok kilise ve katedrale göre daha mütevazı olsa da Esmeralda ve Quasimodo’nun aşkına tanıklık eden bu kilise romantik bir gezi destinasyonu.
Şanzelize (Champs-Élysées) Bulvarı: Girişindeki Zafer Anıtı ile Paris’in en geniş caddesi Şanzelize’dir. Bu cadde üzerinde dünyanın en pahalı markalarının en lüks mağazalarını görebilirsiniz. Şık restoranlara rezervasyonsuz girmeme ihtimaliniz yüksek olduğundan öncesinden yer ayırtmanızda fayda var. 

Louvre Müzesi: Paris’in sembollerinden biri de Louvre Müzesi’dir. Osmanlı’dan Uzakdoğu’ya kadar her kültürün, dönemin resim ve heykel örneklerini, Batı kültürünün yaşamına dair binlerce eseri bir arada görme fırsatı sunan müzenin hakkını verebilmek için en azından iki ya da üç günü buraya ayırmalısınız. Aklınızda olsun, dünyanın en ünlü tablosu ‘Mona Lisa’ da Louvre Müzesi’nde ikamet ediyor, görmeden dönmeyin.
Sacre Coeur Bazalikası: Sacre Coeur, Paris’in en yüksek noktası olan Montmartre tepesinin üstüne kurulmuş ihtişamlı bir kilisedir. Kilisenin merdivenlerine oturup Paris’in tadını buradan da çıkarabilirsiniz. Şanslıysanız bir sokak şarkıcısının mini konserine rastlar, keyfinize keyif katarsınız.
Moulin Rouge: Kırmızı değirmeni ile meşhur Moulin Rouge kabaresini vaktiniz ve naktiniz varsa bir akşam mutlaka izlemelisiniz.
Seine Nehri’nde tekne turu: Paris’te yapılacak keyifli aktivitelerden biri de Seine Nehri’nde yapılacak bir tekne turu. Akşam yemekli-müzikli versiyonlarının yanında gündüz klasik şehir turu olanlarına da katılabilirsiniz. Rehber önemli yerleri birkaç farklı dilde anlatıyor.

paris20131126-2

PARİS’TE ALIŞVERİŞ
Paris’te alışveriş yapıyorsanız en son yapacağınız şey pazarlık olmalı. Alışkın olmadıkları gibi negatif bir tepkiyle de karşılaşabilirsiniz. Özellikle kozmetik, parfüm mağazalarını gördükçe dolaşın, çok uygun fiyata kozmetik bulabilirsiniz. Şanzelize Bulvarı üzerindeki Galeries La Fayett uğrak noktalarınızdan biri olabilir. Paris’teki ana mağazası eski bir binanın içine yapılmış, alışveriş yapmasanız da girip bir gezin mutlaka.

FRANSIZ MUTFAĞININ TADINA BAKIN
İyi yemek yapma ve yeme içme sanatı ile ünlü olan Paris’te damak zevkinize göre birçok yemek bulabilirsiniz. Öncelikle Paris’te, bölgelere göre değişiklik gösteren Fransız yemeklerine ait birçok örnek bulabilirsiniz. Fransız yemekleri temel olarak et üzerine kurulu. Dana, kuzu ve geyik eti yemeklerde sıkça kullanılıyor. Şarap, Fransız yemek kültürünün olmazsa olmazı. Neredeyse tüm yemeklerle şarap tüketiliyor. Sabah kahvaltısında favori kahve+kruvasan ikilisiyken günün diğer öğünleri lezzetli Fransız yemeklerinden oluşuyor. Paris’te yeme içme maalesef çok da ekonomik değil. Yemekler kişi başı ortalama 15 Euro’dan başlayıp sınırsız yükselebiliyor.

ULAŞIM
Türk Hava Yolları başta olmak üzere pek çok havayolunun İstanbul’dan doğrudan Paris’e uçuşu bulunuyor.
Türk Hava Yolları
0 212 444 0 849
Air France Hava Yolları
0 212 310 19 19
Emirates Hava Yolları
0 212 315 45 45
 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik