Menu

Şeb-i Arus’un manevi mutluluğu KONYA

Şeb-i Arus’un manevi mutluluğu KONYA

Aralık ayının ilk haftası Konya’nın uhrevi havasında adeta elle tutulan bir artış olur. Bunun sebebi de 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Şeb-i Arus törenleridir. Biz de bu hafta Türkiye’nin en düz ama lezzet ve kültür olarak belki de en kozmopolit ve renkli şehrine konuk olmak istedik. Mevlana’nın yaşadığı topraklara biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

‘Gez dünyayı gör Konya’yı’ lafını mutlaka duymuşsunuzdur. Gerçekten de bu şehri gezip gördükten sonra denilenlerin doğruluğuna emin olacaksınız. Mevlana’nın yaşadığı topraklar aynı zamanda insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olarak da dikkat çekiyor. Tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini taşıyan Konya, adeta bir müze şehir kimliği taşıyor. Sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan Konya, yetiştirdiği İslam büyükleriyle de dünya çapında tanınan bir şehir olma özelliği taşıyor. Bu yüzden de bayram tatili için biçilmiş bir kaftan olarak öne çıkıyor.

ŞEB-İ ARUS
Düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i Arus, dünyanın tanıdığı ve görüşleriyle herkesi yüzyıllar öncesinden etkilemeye devam eden Mevlana’yı anma ve vuslat yıl dönümü törenlerinin genel adı. 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen bu törenlere olan ilgi her sene artıyor. Bugün Mevlana dendiğinde ilk akla gelen, onun insan sevgisi ve hoşgörüsü olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin yüzyıllar öncesinden yaptığı “Gel ne olursan ol yine gel” çağrısı, hala günümüzde etkisini sürdürüyor. Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetleyen Mevlana 17 Aralık 1273 günü Hakk’a yürümüş. Mevlana dünya görüşü ve inanışları neticesinde, ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’a kavuşacaktı. Onun için de Mevlana, ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen ‘Şeb-i Arus’ diyor ve dostlarına ölümünün ardından ah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu. Onun düşüncesinde ve fikirlerinde ölüm hiçbir zaman yokluk olarak kabul edilmiyor. “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir” diyerek gönüllerdeki ölümsüzlüğe dikkat çekiyor.

konya20131210-2

SEMA
Mevlana, daha çok törenlerde gerçekleştirilen ve Mevlana ismiyle adeta özdeşleşen sema törenleriyle biliniyor. Mevlevilik deyince akla ilk gelen sema, lügatte işitmek anlamına geliyor. Terim olarak, musiki nağmelerini dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmek. Sema, sembolik olarak, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, yüce yaratıcıya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip ‘İnsan-ı Kamil’e doğru yönelişini ifade ediyor. Mutrıb ve semazenlerin şeyh postunu selamlayıp, semahanede yerlerini almalarından sonra postnişin semahaneye girer, mutrıb ve semazenleri selamlayıp posta oturur. Sema töreni, ‘Na’t-ı Şerif’le başlar. ‘Na’t-ı Şerif’, kainatın yaratılmasına vesile olan Hz. Muhammed’i öven, Mevlana’nın bir şiiridir. Ardından postnişin ve semazenler, sema meydanında sağdan sola doğru dairevi bir yürüyüşe başlarlar. Sema meydanını üç kez dolaşmaktan ibaret olan bu yürüyüşe ‘Devr-i Veledi’ denir. Sema, Mevlevilik geleneğine göre okunan Kuran-ı Kerim ve dua ile sona erer.

MEVLANA ADETA HAYATTA
Tarihin en ünlülerinden Mevlana ve Nasreddin Hoca’ya ev sahipliği yapan, cami ve türbeleri, müzeleri, yeşil alanları, gölleri ve mağaraları ile Konya’nın büyüsüne siz de kapılacaksınız.
Mevlana Müzesi: Bugün müze olarak kullanılan dergahın türbesi 1274 yılında yapıldı.
Arkeoloji Müzesi: Çatalhöyük, Canhasan Suberde, Karahöyük buluntuları Roma devrine ait lahitler sergileniyor.
Alaeddin Camii: Anadolu Selçuklu mimarisinin Konya’daki en büyük ve eski camisi. Zaman içinde sürekli değişme ve eklerle günümüze ulaşan yapı, 12’nci yüzyılın ortalarından beri ayakta duruyor.
Sadreddin Konevi Cami ve Türbesi: Mihrabı Selçuklu çini sanatının özgün örneklerinden. Tahta pencere kanatları dönemin ahşap işlemeciliğinin en zarif yapıtları arasında yer alıyor. Türbe ise caminin doğu avlusunda bulunuyor. Yazıtından 1274 yılında yaptırıldığı anlaşılıyor.

İplikçi Camii: Alaeddin Caddesi üzerinde yer alan caminin mihrabı mermerden yapılmış. Mevlana Celaleddin Rumi’nin burada ders verdiği biliniyor.
Gökyurt (Glistra): Meram ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Bugün Lystra (Hatunsaray) ile birlikte Hıristiyanlarca hac maksadı ile ziyaret ediliyor.

MERAM
İl merkezine 8 kilometre uzaklıkta bir mesire yeri. Konya merkezden sadece 10 dakika uzaklıkta bulunan Meram, sarı ova olarak da bilinen Konya’nın yeşil cenneti. Meram eskiden bağlık bir alanmış ancak ne yazık ki günümüzde sadece lüks villalara ev sahipliği yapan bir yer haline gelmiş. Ancak tüm bu bina yığınları arasında Meram Çayı’nın her iki yanına kurulmuş çay bahçeleri ve lokantalar Konya’yı ziyaret edenlere yeşil ziyafeti çektiriyor. Çayın üzerinde gezmenize imkan sağlayan gezinti tekneleri Meram’ın güzellikleri arasında… Burada Selçuklular döneminden kalan bir köprü, Karamanoğulları döneminden kalan Hasbeyoğlu Mescidi, hamamı, Darülhufazı ve Tavus Baba Türbesi bulunuyor.
Aydınçavuş Tepesi: Buraya çıkarak tüm Konya’yı kuşbakışı görebilirsiniz. Aslında, Konya güzelliklerini gösterme konusunda, Aydın Çavuş’a oldukça cömert davranıyor. Meram’a geldiğiniz takdirde, Konya’nın yöresel yemeklerini de doğa eşliğinde tadabilirsiniz.

YÖRESEL TATLAR
Konya’nın damak tadını yansıtan ve öne çıkan yemekler; fırın kebabı, etli ekmek ve peynirli pide. Bu üç yiyecek, Konyalıların olduğu kadar, ziyaretçilerin de tadına baktığı lezzetler arasında yer alıyor. Fırın kebabı kilo ile satılıyor. Arzunuza göre 100 gr. isteyerek tadına bakabilirsiniz, yanında kuru soğan ile servis ediliyor. Etli ekmeğinse üç türü var; bıçakarası, Mevlana, peynirli. Yöreye has lezzetlerse; bamya çorbası, çebiç (kuzu etinden yapılır), su böreği, sacarası (bir tür tatlı).

ALIŞVERİŞ ZAMANI
Mevlana türbesinin civarındaki satıcılardan küçük semazen bibloları, Mevlana’nın öğretilerinin yazılı olduğu tahta kaşıklar, kokulu tespihler ve Konya’ya özgü tatlardan biri olan hurma şekeri alabilirisiniz.
 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik