Menu

Çöl kumlarından yükselen şehir: Dubai

Çöl kumlarından yükselen şehir: Dubai

Yeşil parkları, devasa alışveriş merkezleri ve benzerine az rastlanır şehir tasarımlarıyla Dubai, büyük beklentileri olan turistleri bile tatmin etmesini biliyor. Üstelik vergi cenneti bu şehirde, Arap kültürünün en güzel örneklerini de yerinde inceleyebilirsiniz

Bu insan yapımı şehri televizyondan tanıdıysanız Dubai’de sadece Burj al Arab ve Dubai Mall’ı gezerim biter diye düşünebilirsiniz, oysa gerçek çok daha farklı. Benzer Arap şehirlerinde göre çok daha lüks ve temiz olan Dubai’nin sokakları ‘bal dök yala’ denilecek kadar temiz ve göz alıcı. Sokaklardaki lüks otomobilleri görünce, kendinizi açık hava oto galerisinde gibi hissediyorsunuz. Benzinin son derece ucuz olduğu şehirde suyun ülkemizdeki benzin fiyatına satılmasıysa, fazla susayan biriyseniz sizi biraz zorlayabilir!

ŞAŞIRTAN MEKANLAR

Çöl kumlarının arasında yükselen bu şehirde gezip görülecek ve keşfedilecek o kadar çok yer var ki... Jumarrah Bölgesi’ndeki lüks evler, modern plajlar, çölde safari yapma keyfi, at ve deve yarışı yapma heyecanı ile bu rüyalar ülkesinde geçireceğiniz tatili unutamayacaksınız. İşte görmeden dönmemeniz gereken mekanlar...

Burj Khalifa

Dubai Mall’ın yanında bulunan bina, dünyanın en yüksek binası unvanını elinde tutuyor. Binanın üzerinden gezmeye geldiğiniz şehri kuş bakışı görmek için sıraya girmeniz gerekiyor ve bu sıra da son derece uzun, bu yüzden Dubai gezinizi organize etmeye başlarken, en başta Burj Khalifa çıkışını önceden ayarlamalısınız. Güneşin batma saatlerinde yer ayırttığınızda hem muhteşem manzarayı hem de Dubai Mall’daki ışık gösterisini tepeden izleyebilirsiniz.

Işık gösterisi

Akşam 19.00’dan itibaren her yarım saatte bir Dubai Mall’da beş dakikalık muhteşem bir ışık gösterisi yapılıyor. Bu gösteriyi izlemek için herkes havuzun kenarına toplanıyor. Gösterinin yapıldığı havuzun çevresi restoran dolu ama burada da gündüzden rezervasyon yaptırmazsanız yer bulmanız neredeyse imkansız.

dubai20140102-2

Emirates Mall Kayak Merkezi

Dubai sıcağından bunaldığınızda imdadınıza alışveriş merkezi içindeki kayak merkezi yetişiyor. Burada kızak, snowboard ve kayak yapmak mümkün. Kıyafet ve kayak malzemelerini oradan kiralayabilirsiniz, yanınızda kendiniz veya çocuğunuz için kıyafet taşımanıza gerek yok.

Sega Center, Kidzania

Dubai Mall içindeki mekan çocuklu aileler için biçilmiş kaftan. Kidzania’da çocuğunuz istediğiniz mesleği yapabiliyor. İster polis oluyor, ister itfaiyeci olup yangın söndürüyor, ister doktor olup ameliyat yapıyor. Sega Center ise daha çok lunaparkı andırıyor.

ESKİ ŞEHİR

Dubai modern ve eski Dubai olarak ikiye ayrılıyor. Modern Dubai’de hep gökdelen ve modern binalar var ve sokakta yürüyen insan görmek neredeyse imkansız. Metroya bile taksiyle gidiliyor. Eski şehre indiğinizde ise gerçek şehre inmiş oluyorsunuz. Burada, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nın birer benzerleri var. Altın çarşısının karşısında kanalda bir sürü denizci teknesi var.

Akvaryum

Atlantis ve Dubai Mall içinde bulunan akvaryumlar bu tarz yapılara ilgi duyanlar için unutulmayacak bir deneyim vadediyor. Dekorasyonu ve tasarımıyla öne çıkansa, Atlantis oluyor. Atlantis’teki su parkında bir gününüzü rahatça geçirebilirsiniz. Kilometrelerce kaydırakları var.

Creek Park

Çölün ortasında yemyeşil bir park, içi de çocuklar için dev trambolinler, oyun merkezleri, çocuk parkları dolu. Ayrıca gerek çocuklar, gerek büyükler için bisiklet ve akülü araçlar kiralamak mümkün.


Burj Al Arab


Dünyanın tek yedi yıldızlı otelinden bahsetmeden olmaz. Bu oteli turla gezebiliyorsunuz ama tur dahi kişi başı 100 dolar civarında.


Aprons and Hammers


Dubai’nin en iyi deniz ürünleri restoranlarından biri. Ödüllü olan bu restoran bir korsan teknesine benziyor. Teknede her türlü deniz canlısını yiyebilirsiniz. Manzara sanki Manhattan’a veya Şangay’a karşı yemek yiyormuş hissiyatı veriyor.

SINIRSIZ ALIŞVERİŞ

Bu şehir için söylenecek en güzel sözlerden bir tanesi Dubai’nin tam anlamıyla bir alışveriş cenneti olduğu. Çünkü burada vergi yok, gümrüksüz bölge ve bunlarla bağlantılı olarak almak isteyebileceğiniz birçok şeyi yüzde 60 daha ucuza satın alabiliyorsunuz. Özellikle elektronik eşyaların üzerinde gördüğünüz fiyatlara sakın şaşırmayın. Dubai’de pazarlık yapmanıza gerek yok! Çünkü her mağazada fiyatlar aynı.

TAVUK DÖNER, ETLİ PİLAV

Dubai’de, bütün dünya mutfaklarından lezzetleri bulabilmeniz mümkün. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde, otellerin restoranlarında ve şehrin hemen hemen her yerinde Japon, Hint, Çin yemeklerinden lezzetler bulabilirsiniz. Dubai mutfağı ise, Türk yemek kültürüne hiç de yabancı değil. Yufka ile yapılan dürüm tavuk döner, etli pilav lezzetlerini bir de Dubai’de denemelisiniz.

 

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik