Menu

Kiraz ağacı çiçeği mevsiminde Japonya

Kiraz ağacı çiçeği mevsiminde Japonya

Teknoloji devi Japonya, yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve renkli dokusuyla görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Hele ki Japon kültüründe çok önemli bir yeri olan yabani kiraz ağaçlarının çiçek açmak üzere olduğu bu mevsimde…

Fotoğraflar: Fotolia


Güzelliğin ve estetiğin simgesi olarak haklı bir üne sahip olan yabani kiraz çiçekleri açtığında, Japonlar eşi dostu toplayıp parklara, bahçelere, tapınaklara akın ediyor. Yalnızca çiçekleri seyretmek için kadın-erkek, zengin-fakir, genç-yaşlı tüm halk ve neredeyse yarım milyon turist parklara toplanıyor. Doğu Asya’nın ucundaki ada devlet Japonya’da meteorolojinin en önemli ve kritik görevlerinden biri, ‘sakura zensen’in Yani ‘kiraz çiçeklerinin açması’nın tam tarihini tespit edebilmek. En ufak bir yanılma, hele ki ıskalama, Japon Meteoroloji Müdürlüğü için tam bir felaket demek. Bu yıl mart ayının son haftasında açacağı tahmin ediliyor. Okinawa’dan başlayan, Kyoto ve Tokyo’da mart sonu-nisan başı açan kiraz çiçeklerinin mevsimi, birkaç hafta sonra Hokkaido adasında son buluyor. 11 kentte ikişer haftalık festivallerle kutlanan sakura zensen, Japon kültüründe hayata yeni başlangıcı simgeliyor. Tüm halkın katıldığı coşku dolu bir bayram olmanın ötesinde, hayatı düzenleyen bir yanı var kiraz çiçeklerinin. Yeni bir işe başlamaktan evlilik tarihini belirlemeye kadar, insan hayatında dönüm noktası olabilecek her türden önemli olay, çiçeklerin açış günlerine göre belirleniyor. Hatta okulların açılması bile… İşte bu yüzden Japonya’ya gitmeye niyetliyseniz Japon meteorologların tahminlerine kulak vererek seyahatinizi mart ortasından nisan başına kadar olan döneme denk getirmeye çalışın.

TAPINAKLAR, KAPLICALAR VE BAHÇELER
Japonya’da genelde Budist tapınakları olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle tarihleri yüzlerce yıl önceye dayandığı için buradaki yapıların da pek çoğu tarihi eser niteliğinde… Ülkenin hemen her yerine hızlı trenlerle gitmek mümkün ancak bu bile Japonya’nın size sunduğu mistik atmosferin dağılıp gitmesine izin vermiyor. Kültüründe çok sayıda mistik efsane barındıran Japonya; tapınakları, kiraz ağaçları, ikebanası ve bonzai ağaçlarıyla sizleri adeta masalsı bir dünyaya çağırıyor. Fuji-Hakone-Izu Ulusal Parkı’ndaki Hakone-Yumoto kaplıca merkezi sıcak sularla arası iyi olanlar için biçilmiş kaftan. Japonların sento dedikleri geleneksel Japon hamamlar günümüzde hala evlerinde ofuro (banyo ) bulunmayan Japonlar’ın günlük banyolarını yapmak için gittikleri bir yer. Eskiden aynı Türk veya Roma hamamlarında olduğu gibi sentolar insanların buluşup konuştukları, dedikodu yaptıkları yerlermiş. Yolculuğunuza iki eski başkent olan Kyoto ve Nara’yı ziyaret ederek devam edebilirsiniz. Burada bulunan ve ‘Beyaz Balıkçıl Kalesi’ olarak bilinen Himenji Kalesi sizleri geçmişe samurayların ihtişamlı dönemlerine götürecek. Kaleden görülen geleneksel şehir manzarasıysa mutlaka kayıt altına alınmalı. Japonya’ya kadar gitmişken en az kendileri kadar ünlü ve mistik bahçelerini gezmemek olmaz. Ülkenin en güzel üç bahçesinden biri olan Korakuen Bahçesi etkileyici tasarımı ve bahçenin ortasına kondurulmuş havuzuyla insana benzersiz bir dinginlik sağlıyor.

japonya20140303-2

NARA’DA ZAMAN YOLCULUĞU
Nara’yı dolaşırken kendinizi tarih öncesine gitmiş ve Japon kültürünün göbeğindeymiş gibi hissediyorsunuz. Kimonolar, terlikler, küçük evler, Budizm anlayışı ve tapınaklar, hepsini Nara’da bulabilirsiniz. Japonya’nın en eski tapınağı olan ‘Mutluluk Üreten Tapınağını’, Kırmızı Tapınak, Pagoda Tapınağını, Nara Parkı’nda ki tapınakları ve parkın içinde bulunan geyiklerini görebilirsiniz.

SUSHI’DEN ÖTE BİR ŞEYLER VAR
Japon mutfağının sadece sushi’den oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sashimi, sushi benzeri bir yiyecek ancak tek farkı içinde pirinç olmaması ve soya sosu konularak yenmesi. Japonya’nın Türk yemeklerine benzeyen lezzetleri de yok değil, mesela mantıya benzeyen ‘gyoza’ oldukça seviliyor. Eğer pilav seviyorsanız, ‘gohan’ı sipariş edebilirsiniz. Ancak yemeğin tuzsuz servis edildiğini hatırlatalım. Zaten ülke genelindeki en önemli şey restoranlarda tuz bulma konusunda yaşayacağınız zorluk olacak.

JAPON KÜLTÜRÜNE AİT DEĞERLER
Geyşalar: Günümüzde kelime olarak biraz çarptırılmış olsa da, geyşalık Japonlara atalarından, 11. yüzyıldan kalmış olan bir sanat. Geyşalık; oturma, kalkma, sanatın birçok dalıyla uğraşma, dans etme, güzel konuşma gibi sıkı disiplin gerektiren çeşitli eğitimlerin sonucunda kademe kademe edinilen bir mertebe.
Origami: Japonya’nın dünyaya armağanı olan origami, kağıt katlama sanatı olarak adlandırılıyor. Özellikle turna kuşunun uğur getirdiğine inanan Japonlar bu inançlarını sanata dönüştürüp, çeşitli festivaller ve törenlerle origami’yi bir görsel şölene çevirmeyi başarıyorlar.
Bonsai-İkebana: Bonsai, ‘saksıdaki ağaç’, İkebana ise; ‘yaşayan çiçek’ anlamına gelir. Her ikisi de minyatür ağaç sanatıdır. Japonların modern bir hayat içinde yaşayarak, doğaya olan saygılarını simgeler. Bonsai ve İkebana, ikisi de özel yetiştirilen minyatür ağaçların, dallarının birbirine uyumlu bir şekilde kesilmesi ile ortaya çıkan sanat eserleri konumunda canlı bitkilerdir.
Kabuki: Geleneksel Japon tiyatrosudur. Kıyafetler, renkli dekorasyonlar içinde sergilenen bu sanat dalının konuları, tarihsel ve melodram ağırlıklıdır.

NASIL GİDİLİR?
Mısır: THY Tel: 0212 444 08 49 /Mısır havayolları (EgyptAir) Tel: 0212 231 11 26 / 27
Hindistan: THY Tel: 0212 444 08 49 / Emirates Airlines – Tel: 0212 315 45 45
Japonya: JAL (Japanse Airlines) Tel: 0212 233 08 40 / THY- Tel: 0212 444 08 49
 

Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik