Menu

Mayalar’dan Gülben Ergen’e Şirince

İzmir’in Selçuklu ilçesine bağlı Şirince köyü, Ege bölgesinde özellikle Efes ve çevresini gezenlerin mutlaka uğraması gereken bir destinasyon. 21 Aralık 2012’de Maya takvimine göre kıyamet gününü karşılayanları ağırlayarak dünyaca ünlü olan köy, geçen ay da Gülben Ergen’in düğününe ev sahipliği yaptı. İşte Şirince’nin hikayesi ve butik otelleri

H. Anıl ÇIRPAN

sirince24102014-2

İzmir’in Selçuklu ilçesine bağlı 530 kişilik bir köy olan Şirince, son yıllarda o kadar çok adı geçen bir yer oldu ki, adının bu kadar anılmasına neden olan olaylarla birlikte bu şirin köyü mercek altına almak istedik.

MAYA KIYAMET GÜNÜNDEN KURTULUŞ

Biraz geriye gidersek iki yıl önce Şirince ilginç bir olayla gündemdeydi. Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kopacağı açıklanan kıyamette dünya üzerindeki güvenli iki bölgeden biri olarak Şirince gösterilmişti. Tüm dünya basınında yazılıp çizilen bu haber yüzünden Şirince’ye büyük bir ilgi oluştu. Maya takvimine göre kıyamet kopacağından gerçekten korkan veya şüphesi bulunanlar, dünyanın dört bir tarafından gelerek Şirince’de kendilerini güvene aldı. Ancak köyde beklenenden az turistin gelmesi biraz hayal kırıklığı yarattı. Bin beş yüz jandarma ve polis ekibinin yanı sıra 500’den fazla gazetecinin konum aldığı Şirince’de pansiyon ve oteller günler öncesinden dolmuştu ancak aşırı ilgi nedeniyle kaos yaşanabileceği endişeleri yüzünden rezervasyon iptalleri yaşandı.

GÜLBEN ERGEN’İN DÜĞÜNÜ
sirince24102014-4

Şirince, geçtiğimiz haftalarda, yani tam tarihiyle 28 Eylül’de Gülben Ergen-Erhan Çelik çiftinin düğününe ev sahipliği yaptı. Düğün haberinin ayrıntılarını ilk kez ve sadece Hafta Sonu sayfalarında görmüştünüz. Zaten küçük bir yer olan Şirince’nin birbirinden sevimli butik otellerinden birine yerleşen çift, dostlarını ve ailelerini Şirince’nin otellerinde ağırlayarak sıcak bir düğünle evlendi. Nikah tarihlerini en yakınlarından bile gizleyen Gülben Ergen, hazırlıklarını günler öncesinden tamamladı. Güllü Konak adlı butik otelde gerçekleşen düğünde gelin-damat fotoğraflarını yakın arkadaşı olan Nihat Odabaşı’na çektiren Ergen, sade bir gelinlik ve duvak yerine kır çiçeklerinden oluşan gelin saçı tercih etmişti. Saat 17.00’de Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın otele gelmesiyle çift davetlilerin karşısına çıktı. Gülben Ergen’in nikah şahidi, yıllardır birlikte çalıştığı orkestra şefi Taşkın Sabah olurken, Erhan Çelik’in şahidi ise Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ idi. Nikahın kıyılmasının ardından tebrikleri Kabul eden Gülben Ergen-Erhan Çelik çifti, daha sonra dostlarıyla birlikte müzikli danslı şarkılı sözlü güzel bir düğün gecesi yaşadı.

ŞİRİNCE’NİN SIRRI
sirince24102014-3

Peki, Şirince’nin bu kadar ilgi çeken bir yer olmasının nedeni ne? Giriş yolu mandalina ve zeytin ağaçlarıyla süslü olan köy yolunun sonunda eski Rum evleri ve şarap yapılan üzüm asmalarının mis gibi kokusu karşılıyor sizi. İzmir’e 83, Selçuk’a sekiz kilometre uzaklıktaki bu köy sessiz, sakin, huzur dolu bir yer. Köyün özgün adı ‘Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği iddia ediliyor. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince olarak resmileştirilmiş. 19’uncu yüzyılda özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılması sonucu köylerine gelen mübadillerle iskan edilmiş. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.

KÖYDE NE YAPILIR?

Çeşitli şaraplar, özellikle meyve şarabı, zeytin ve zeytinyağı, sabun, kadınların yaptığı el işleri, doğal bitkiler ve çaylar, taşlarla döşeli dar sokaklar, nefis gözleme kokuları, Şirince’nin şirinliğini artırıyor. Asırlık çınarın altında çay içebilir, eski kiliseyi ziyaret edebilir, tarihi evlerin arasından tepeye doğru tırmanıp tüm köye kuşbakışı bakabilirsiniz. Ayrıca profesyonel rehber eşliğinde ücretli tarihi ve arkeolojik çevre gezileri, binicilik, hiking ve trekking de yapabilirsiniz. Köy, St. Jean Kilisesi’ne sekiz kilometre, Efes Harabelerine 10 kilometre, Sütini Mağarası’na yedi kilometre, Meryemana Evi’ne 18 kilometre, Artemis Mabedi’ne ise sadece dokuz kilometre uzaklıkta.

PLAJLAR

Kıyılarının temizliği ve güvenliğiyle uluslararası mavi bayrak ödülüne layık görülen Dilek Yarımadası Milli Parkı, doğal güzelliğiyle insanı kendine çeken koylarında kumlu ve çakıllı plaj seçenekleri sunmaktadır. Bunun dışında Kuşadası, Gümüldür, Özdere ve Pamucak sahilleri de bölgenin rağbet edilen plajları arasında yer almaktadır.

ULAŞIM

İzmir Havaalanı’ndan 64 km güneyde yer alan Şirince’ye ulaşmak için taksi ya da kiralık araç imkanlarını kullanabileceğiniz gibi otogardan İzmir-Selçuk daha sonra Selçuk-Şirince otobüs bağlantısılarını da gerçekleştirebilirsiniz. Özel araçla İzmir’den Selçuk çıkışına kadar İzmir-Aydın otoyolunda devam edip Selçuk girişinde benzin istasyonundan Şirince yoluna giriliyor.

HABERİN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 2014/42 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik