Menu

‘Hadım cezası’ Meclis’ten önce onaylandı!

‘Hadım cezası’ Meclis’ten önce onaylandı!

Şimdi herkesin dilinde TBMM’de gündeme gelen ‘Tecavüzcülere İlaçla Hadım Yasası’ var. Cinsel saldırı suçuyla yargılananların hadım edilmesini öngören yasa tasarısı henüz uygulama aşamasında değil. Ancak HAFTA SONU’nun yaptığı anket sonunda ünlüler bu yasayı çoktan onayladı bile! İşte, “Tecavüz suçuna hadım cezası verilmeli mi?” sorusuna ünlülerin verdiği cevaplar.

Hülya Avşar
‘Hadım sırasında görev bile alabilirim!’
Dört yıllık bir aranın ardından, tecavüzcüsünü öldüren bir kadını canlandırdığı ’72. Koğuş’ adlı sinema filminde oynayan Hülya Avşar’ın “Tecavüzcüler hadım edilirken görev bile alabilirim” açıklaması geniş yankı yarattı. Avşar, şöyle konuştu: “Hadım olayı ilaçla yapılıyor. Sonuna kadar arkasındayım. Hadım ederlerken hatta bana da böyle bir görev verebilirler.”
Ali Poyrazoğlu
‘Orta çağ kafası’
“Bu uygulama bence bir orta çağ kafasıdır. Dünyada böyle bir uygulama var mı ki bizde uygulanıyor? Konuşursam çok ağır şeyler söyleyebilirim, o yüzden en iyisi susayım.”
Deniz Berdan
‘Evet, hadım edilsinler!’
“Tecavüz konusu ne yazık ki korkunç bir yara. Ne yazık ki genel olarak bu insanlar yine aynı iğrençliği tekrarlayabiliyor. Bu nedenle ilaçla hadım edilmesi kararını doğru buluyorum.”

 

Sinem Kobal
‘Müebbet hapis verilmeli’
“Çok hassas bir konu. Türkiye, sadece İstanbul’dan ibaret değil ve dudak uçuklatan olaylar duyuyoruz. Bence bu kişilere müebbet hapis cezası verilmeli. Çünkü bu bir hastalık. Böyle zihniyete sahip insanların dışarıda dolaşmasını doğru bulmuyorum. Hadım olsalar bile sokakta dolaşmaları sakıncalı.”
Derya Alabora
‘Dilerim ilaç çözüm olur’
“Bunun korkunç bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Dünyada bu tür taciz ve tecavüz vakaları artık beş yaşına kadar inmiş durumda. İlaçla tecavüzcülerin ne derece sindirileceğini de bilmiyorum. İlaçla kesin önlem alınabiliyorsa mutlaka uygulanmalı.”
Gülşen
‘Gerekli bir uygulama’
“Olaya global bakmak lazım. Çünkü bu ceza yöntemi Amerika dahil birçok ülkede uygulanıyor ve tartışılıyor. Elbette tecavüz suçuna en ağır cezalar verilmeli. Tecavüz eden kişi, bunu psikolojik bozukluklardan dolayı yapıyor. Tekrar etmemesi açısından ağır hapis cezası verilmeli. Ayrıca bu hadım uygulamasının da gerekli olduğunu düşünüyorum.”

 

Berk Oktay
‘Doğru bir karar’
“Bana yasaları değiştirme fırsatı verseler, çok daha fazlasını yaparım. Doğru bir karar. Evet, tecavüzcüler hadım edilsin. Bu konu mecliste konuşulurken, çocuk tacizcisi Hüseyin Üzmez’i de serbest bırakırsanız, tuhaf bir durum ortaya çıkar. Garip bir durum, anlamak mümkün değil!”
Zeynep Beşerler
‘Onları hadım etmek bile yetmez!’
“Bence meclis bu konuyu gündeme taşımakta geç bile kaldı. Çok doğru ve geç kalınmış bir uygulama. Tecavüz suçu işleyenlerin, bence bundan daha ağır bir cezaya çarptırılması gerekiyor.”
Başak Sayan
‘Bu ceza Hüseyin Üzmez’e uygulansın’
“Avrupa ülkelerinde de kullanılan bir yöntem. Ama Türkiye’de ne derece uygulanır bilemiyorum. Çünkü burada yasalar bile kişisel duruşunuzla paralel çalışıyor. Bakınız; 14 yaşındaki bir genç kıza cinsel istismardan yargılanan Hüseyin Üzmez, 13 yıl hapis cezası aldı. Ancak sadece üç yıl yatıp çıktı. Diğer yandan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan başta olmak üzere bir yığın aydın insan Silivri’de yargılanıyor. Mahkum edilmeden 2,5 yıldır tutuklu olarak cezaevindeler. Eğer bu ceza hayata geçirilecekse önce Hüseyin Üzmez üzerinde uygulanmalı. En azından onun serbest bırakılmasıyla yaralanan kamu vicdanı belki bu şekilde rahatlatılabilir.”

 

Fadik Sevin Atasoy
‘İş ailede başlıyor’
“Başta aile, sonra sosyal çevre olarak nasıl bireyler yetiştirdiğimiz en büyük sorumluluğumuzdur. Mevlana hazretlerinin dediği gibi ‘Cehalet bataklığında fazilet çiçeği açmaz.’ Önce cehaletin kökünü kurutmalıyız. Tecavüz denilen bu korkunç saldırı, sapkın ve dengesiz aklın verdiği zararlar, sadece ülkemizde değil, tüm dünyadaki ülkelerde yaşayan insanların ortak sorunudur. Verilecek cezaların şiddeti ve caydırıcı etkisi bu konunun uzmanlarına bırakılmalıdır. Tartışılan bu ceza konusunda herhangi bir yorum yapacak bilgiye sahip değilim.”
Erkan Özerman
‘Tasarının yasalaşmasından yanayım’
“Bu uygulama Amerika’nın bazı eyaletlerinde de uygulanıyor. Ama basınımız bu tasarıyı dallanıp budaklandırarak başka bir hale soktu. İlaçla duyguları kontrol altına almak ayrı bir şeydir, insanları hadım etmek ayrı bir şeydir. O yüzden bir şeyi tartışırken kelimeleri iyi seçip, olayları doğru anlamamız lazım. Bunun dışında tasarı yasalaşırsa elbette topluma faydalı olacağını düşünüyorum.”
Nilgün Belgün
‘Tecavüzcüler ağır ceza almalı’
“Bu yasa tasarısı insan hakları için doğru bir karar mı bilemiyorum. Ama tecavüzcülerin çok büyük bir ceza alması gerektiğini düşünüyorum. Diğer devletlerdeki uygulamalar incelenerek ve gerekli değişiklikler yapılarak bu konuda en güzel çözümü bulacağımıza eminim.”

 

İdil Fırat
‘Hırsızlık yapanın kolunu kesmek gibi’
“Tecavüz suçunu işleyenlerin ağır hapis cezası almasının yanında, psikolojik tedavi sürecini yaşamaları da gerekiyor. Tecavüz edenler bütün insanlık suçlarını da işleyebilirler. Bence böyle bir yasa, yaşanan soruna hiçbir çözüm getirmez. Kaldı ki bu cezalandırma biçimi de ‘Hırsızlık yapanın kolunu kesmek’ gibi bir anlayışa yakın. Ağır hapis cezaları ve toplumdan tecrit edilmeleri daha uygun olur.”
Erman Toroğlu
‘Önce adalet sistemi düzeltilmeli’
“İyi de suçlu olarak gösterilen kişi yalan yere suçlandıysa ne olacak? Ayrıca yasalaşacak böyle bir ceza, tecavüz suçunu bir 
kere mi birden fazla mı işleyenlere uygulanacak? Bir futbolcuya bile önce sarı kart gösterir, sonra kırmızıyı çıkarıp sahadan atarsın. Türkiye’de öyle şeyler oluyor ki, 20 sene sonra adamın suçsuz olduğu ortaya çıkıyor. Diyelim adamı tecavüzden yakaladın ve hadım ettin. Daha sonra suçsuz olduğu ortaya çıkarsa ne olacak? Bence Türkiye öncelikle adalet sorununu düzeltmeli ve sonra bu tarz yasalar üzerine çalışmalı.”


Hadım Yasa Tasarısı
AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan ve bazı milletvekillerinin imzasıyla cinsel suçlara yönelik cezaları artıran yasa tasarısı, TBMM’ye sunuldu. Tecavüzcülere hadımı öngören teklifi hazırlayan Alev Dedegil, “Bu hadım değil, tedavidir” dedi. Tasarıda şunlar yer aldı:

ÇOCUK TECAVÜZÜNE 20 YIL
Teklife göre, cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişinin alacağı ceza, 2-7 yıldan 5-10 yıla çıkarılıyor. Fiilin tecavüzle sonuçlanması durumunda verilecek ceza 7-12 yıldan 10-18 yıla çıkarılıyor. Suçun; üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen ve evlatlık tarafından, aynı iş yerinde çalışmanın, insanların bir arada toplu olarak bulunmalarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde, cezalar yarı oranında artırılacak. Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişiye verilen ceza da 3-8 yıldan 6-12 yıla çıkartılıyor.

ADLİ TIP’A NEŞTER
Teklifle, “Suçun sonucunda mağdurun beden 
veya ruh sağlığının bozulması halinde, 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur” ifadesinin, ilgili kanun metninden çıkarılması öngörülüyor. Bu maddenin, mağdurlarının defalarca hastane veya Adli Tıp Kurumu’na gitmelerine ve maruz kaldıkları fiili tekrar tekrar yaşamalarına neden olduğu belirtildi. Maddenin gerekçesinde, “Bu suça maruz kalanların ruh sağlığının mutlaka bozulmuş olacağı kabul edildiğinden, öngörülen cezaların artırılması suretiyle bu halin araştırılması uygulamasından vazgeçiliyor” denildi.

TESTESTERON TEDAVİSİ
Cinsel saldırı suçundan, çocukların cinsel istismarı suçundan veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun nitelikli halinden hapis cezasına mahkum olanlar, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde, denetim süresi içinde; testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecekler. Bu suçların birden fazla işlenmesi halinde, bu kişilerin, söz konusu tedavi ve yükümlülüğe tabi tutulması zorunlu olacak. Bu kişiler ayrıca, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan, çocuklarla ilgili bir meslek icra etmekten yasaklanacak.

Can HAKMAN - Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik