Menu

‘Şaka yaptım!’

‘Şaka yaptım!’
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Yılbaşı değil, Şaka Günü
Şaka Günü, yüzlerce yıldır 1 Nisan’da kutlanır. Genelde Şaka Günü’nde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunuyor. En eski bilinen öyküsü ise şöyle: 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yılbaşını 25 Mart’tan 1 Ocak’a aldırır. Charles’ın bu kararı fazla yayılmaz veya duyanlar da protesto amaçlı eski adetlerine devam ederler. Hatta 1 Nisan’da partiler düzenlerler. 1 Ocak’ı kutlamaya başlayanlar ise diğerlerini ‘nisan aptalları’ olarak nitelendirirler. 1 Nisan’ı yılbaşı olarak kutlayanlarla alay etmek için onlara sürpriz hediyeler verirler, gerçek olmayan haberler üretirler. Yıllar sonra yılbaşının 1 Ocak’ta olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin parçası olarak görerek devam ettirirler. Oradan da bütün dünyaya yayılır.

Ortam

1 yorum

  • bicümle
    bicümle Pazar, 31 Mart 2013 21:36 Yorum Linki

    acaba 1 nisan için kaç rivayet daha vardır.. bide haçlıların müslümanları öldürdüğü gün olarak da söyleyenler var.. hangisi doğru ?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik