Logo
Bu sayfayı yazdır

Futbolda terör bitmiyor

Futbolda terör bitmiyor

Murat TAMAY Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


13054-haber3-1

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv


Derbinin nahoş olayları
Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 2-1 sarı-lacivertli takımın galibiyetiyle sona erdi ancak son dakikada çıkan olaylar derbiye damgasını vurdu. Maçın son dakikasında Fenerbahçe’nin kalecisi Volkan Demirel ve Galatasaray’ın oyuncusu Sabri Sarıoğlu birbirleriyle tartışarak boğaz boğaza geldiler. Volkan ve Sabri kırmızı kart ile oyun dışına gönderilirken, Fenerbahçeli Raul Meireles de Sabri’ye hoş olmayan bir harekette bulundu. Bunların sonucunda PFDK, büyük derbide Fenerbahçe’nin kalecisi Volkan Demirel’e beş maç, Fenerbahçeli Raul Meireles ve Galatasaraylı Sabri Sarıoğlu’na ise dörder maç ceza verdi. Maçın ardından Fenerbahçe formalı 20 yaşındaki Burak Yıldırım adlı taraftar, Edirnekapı’daki Şehitlik metrobüs durağı çıkışında uğradığı saldırı sonrası bıçaklanarak hayata veda etti.

13054-haber3-2

13054-haber3-3


‘Holigan olmanın anlamı yok’
“Galatasaraylıyım. Mehmet Cansun Galatasaray başkanıyken maçlara gidiyorduk. Yurt dışı maçlarına da gidiyorduk, Avrupa şampiyonu olduğu zaman tüm maçlarına gittik. Hatta Roma’da Lazio ile maçımız sırasında karşı tribünden başımıza su şişeleri yedik. Bizim buradaki olaylar da hiç yakışmayan şeyler ama bize özgü bir şey değil bu. Bunun adı spor değil, sporun özünde bu yok. Dünyanın her yerinde var bu tür davranışlar. Ben hiçbirini tasvip etmiyorum, bir takım taraftarı olmak ve hangi spor dalını seçerseniz seçin holigan olmanın anlamı yok. Spor zaten centilmenliktir.”

13054-haber3-4Feryal Gülman


‘Aşırı fanatiklik’
“Galatasaraylıyım, düzenli olmasa da maçları takip ederim. Sadece bizim ülkemizde değil, Fenerbahçe-Galatasaray arasında olan maçta değil, tüm dünyada oluyor böyle olaylar. Aşırı fanatiklik bu. Ben sadece eğitime bağlıyorum bu olanları.”

13054-haber3-5Füsun Hattat


‘Sporun ruhuna ters’
“Babam büyük Galatasaraylıydı, ben de Galatasaraylıyım. Eskiden hiç maç kaçırmazdık ama yurt dışında yaşadığım için artık bazı maçlara gidemiyorum. Bireyler için bir şey söyleyemem, spor bence insanların deşarj olması gereken bir aktivite. Saldırgan olmanın, etrafı yıkıp dökmenin sporun ruhuna yakışmadığına inanıyorum.”

13054-haber3-6Emre Ertürk


‘Sporcunun seyirciye saygı duyması lazım’
“Benim futbol ile alakam yok. İnsanlar çocuklarıyla gidiyorlar oralara, çocuklara da güzel mesaj vermek lazım. Kazanmak, kaybetmek önemli değil; önemli olan elinden gelenin en iyisini yapmak. Bu olayların bu boyutlara gelmesi çok üzücü, çok acı. Bir sporcunun hakeme ve seyirciye saygı duyması lazım.”

13054-haber3-7Etel Baler


‘Artık maça gitmeyi düşünmüyorum’
“Beşiktaşlıyım. Özellikle bu son Fenerbahçe- Galatasaray maçından sonra maça gitmeyi hiçbir zaman düşünmüyorum. Artık spordan çıktı bu iş. İnanılmaz bir fanatiklik. Bunu biraz da medya körüklüyor. Hangi takımı tutarsan tut, herkesin birinin arkadaşı, dostu olması lazım. Aşiret kavgalarına döndü.”

13054-haber3-8Murat Murathanoğlu


‘Toplum eğitimsiz’
“Beşiktaşlıyım ve çok üzgünüm. Sahamıza yapılanlar beni epey üzdü. Son maçtan sonra kalelere kadar almışlar, ayıp... Bizde bu zihniyet olduktan sonra hangi takımı tutarsan tut, ne centilmenlik ne de başka bir şey beklemek lazım. Eğitimsiz bir toplumdan ne beklersiniz?”

13054-haber3-9Müge Karamızrak


‘Fanatikler yüzünden maça gitmeyi bıraktım’
“Eskiden çok ciddi fanatiktim, Jay Jay Okocha zamanı... O gitti, ben de bıraktım. Sadece Türkiye’de olan bir şey değil bu. Bir şeyler yapılması lazım. Ben pek anlamam bu işlerden ama bu işin uzmanlarına danışmak ve fikir almak iyi olur herhalde. Oturup plan, proje yapmak lazım, işin içine fanatiklik girince spor filan kalmıyor. Uzun zamandır da gitmiyorum maça. Maç çıkışlarında çok rahatsız ediyorlar, fanatikler var, her şey olabiliyor o yüzden bıraktım.”

13054-haber3-10Eda Taşpınar


Holiganlık evrensel
Sadece bizde değil, yurt dışında da söz konusu futbol olunca olaylar durmak bilmiyor. İşte Premier Lig’de en uzun süreli ceza alan futbolcular:

Luis Suarez, Liverpool- Chelsea maçında Branislav Ivanovic’i ısırdı. Sonrasında özür dilemesine rağmen İngiltere Futbol Federasyonu tarafından 10 maçlık ceza aldı.

• Manchester United oyuncusu Eric Cantona, tribündeki taraftara uçan tekme attı ve dokuz ay ceza aldı, ayrıca 120 saat kamu hizmeti yapmakla cezalandırıldı.

13054-haber3-11
Eric Cantona

FIFA, final maçında Materazzi’ye kafa atan Zidane’a üç, Materazzi’ye ise iki maç ceza verdi.

• QPR oyuncusu Joey Barton geçen sezonun sonunda Manchester City maçında herkese saldırdı, 12 maç ceza aldı. Sonrasında Premier Lig’den ayrılmak durumunda kaldı.

Şimdilerde Sunderland’i çalıştıran Paolo Di Canio 1998 yılında hakemi tartaklamış ve 11 maçlık bir ceza almak durumunda kalmıştı.

• Geçen sezonun sonunda Patrice Evra’ya ırkçı kelimeler kullandığı iddia edilen Liverpool oyuncusu Luis Suarez sekiz maç ceza almış, sonrasında Manchester United maçında Fransız futbolcunun elini sıkmamıştı.

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.